Lekarze boją się astmy u dzieci

PAP / 29.06.2009
 AAA
- Dziecko chore na astmę nie ma alternatywy. To nie jest tak, że będziemy je leczyć albo nie będziemy go leczyć. My musimy leczyć. Astma jest chorobą śmiertelną - podkreślała dr n. med. Teresa Marek-Szydłowska z Oddziału Pediatrii i Poradni Pulmunologicznej Szpitala MSWiA w Krakowie, dodając, że ze stanem zagrożenia życia do szpitali trafiają kilkuletnie i kilkunastoletnie dzieci.
- Coraz bardziej niepokoi nas brak właściwego rozpoznania astmy. Większość dzieci leczona jest antybiotykami, a wiemy już przecież, że antybiotyki również zwiększają ryzyko astmy. Im więcej dziecko przyjmuje antybiotyków, tym większa jest szansa, że rozwinie się u niego astma - zaznaczał prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna, Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Najczęściej zamiast astmy lekarze rozpoznają u małych pacjentów przewlekłe zapalenie oskrzeli. Błędne rozpoznania i brak leczenia prowadzą do rozwoju astmy ciężkiej, która jest przyczyną hospitalizacji, inwalidztwa i zgonów.

Z danych wynika, że astma w Polsce jest w około 30-40 proc. niedodiagnozowana, a to oznacza, że około 30-40 proc. dzieci nie otrzymuje właściwego leczenia - mówili podczas spotkania w Poznaniu eksperci. Ich zdaniem, przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim wielu lekarzy nie potrafi zebrać wywiadu ukierunkowanego na rozpoznanie astmy i dlatego pojawiają się trudności diagnostyczne. Co więcej, lekarze prowadzący informują pacjentów o chorobie w niewłaściwy sposób, a nierzadko sami pacjenci bagatelizują ten problem.

- Astma u małych dzieci przebiega prawie zawsze pod maską choroby infekcyjnej. Obturacja, świsty, które słyszymy, zaburzenia oddechowe w większości przypadków kojarzą nam się z infekcjami dróg oddechowych. Jako pediatrzy skupiamy się zwykle na nawracających infekcjach i nie zawsze zastanawiamy się, czy infekcja nie ma innego podłoża. Dzieci chore na astmę, której lekarze często nie rozpoznają, leczone są więc niepotrzebnie antybiotykami - uważa dr n. med. Marek-Szydłowska.

Polub kobieta.wp.pl na Facebooku

1 2 3 4 z 4 następna
oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Galerie


Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~num 2009-08-27 (10:54) 5 lat 7 miesięcy 15 godzin i 51 minut temu

Czy
Pościel jedwabna Silk Dreams może mieć jakiś wpływ na jakość snu u małych alergików?

odpowiedz

0
0
~nie wiesz 2009-07-14 (23:51) 5 lat 8 miesięcy 13 dni 2 godziny i 54 minuty temu

Poznań był?..... Bydgoszcz2009
nie widzę daty wpisu ale tegoroczny zjazd PTA będzie w Bydgoszczy jesienią...... o jakim spotkaniu autor artykułu pisze?

odpowiedz

0
0
hipcia 2009-06-29 (14:07) 5 lat 8 miesięcy 26 dni 12 godzin i 38 minut temu

tylko się zdenerwowałam
co za pitolenie, większośc lekarzy w ogóle nie robi wywiadu, a często nawet nie słucha co rodzic mówi, bo główka by ich za bardzo rozbolała gdyby chcieli poszukac przyczyn choroby.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Bądź z nami na bieżąco