Intercyza - temat tabu?

Aleksandra Zumkowska / 18.07.2006
 AAA
Chociaż wciąż wielu ludzi oburza się na pomysł podpisania intercyzy, staje się ona coraz bardziej popularna wśród Polaków. Nie jest, wbrew niektórym opiniom, dowodem braku zaufania, czy miłości.
Wielu twierdzi, że jest wręcz odwrotnie – podpisanie intercyzy sprawia, że nie przyszli małżonkowie nie mają między sobą tematów tabu, nie boją rozmawiać się o przyszłości i ufają sobie na tyle, by podpisać dokument, który wciąż wzbudza tak wiele kontrowersji. Jest też zabezpieczeniem przyszłości, nie tylko w wypadku rozwodu, ale także gdy mąż lub żona zbankrutuje lub popadnie w długi.

Intercyza jest rozdzielnością majątkową, którą można zawrzeć zarówno przed, jak i po ślubie. Nie można jednak zapominać, że jeśli podpisuje się ją po ślubie, nie działa ona wstecz. Dlatego warto zastanowić się nad podpisaniem jej przed zawarciem małżeństwa. Wszystkie zawarte w intercyzie postanowienia można zmieniać w trakcie trwania związku.

Dzięki intercyzie małżonkowie mogą dokonać wyboru ustroju majątkowego, który będzie regulował ich majątkowe stosunki w trakcie trwania małżeństwa. Ustala się, jaki jest wspólny, a jaki oddzielny majątek. Można całkowicie wyłączyć wspólnotę majątkową albo tylko ją ograniczyć. Ustala się, co należy do kogo, łącznie z takimi rzeczami jak np. komputer czy meble. Małżonkowie decydują także, czy ich dochody będą wspólne, czy oddzielne.

Jeśli chce się wspólnotę majątkową tylko ograniczyć, w intercyzie zapisuje się, co należy do niej, a co nie. Należy pamiętać jednak, że są takie rzeczy, które nie mogą być wspólne, jak m.in. obowiązek płacenia alimentów na dzieci z poprzednich związków. Bez względu na to, czy podpiszesz intercyzę, czy nie, twoje nadal będą m.in. rzeczy osobiste, nagrody, które otrzymałaś za twórczość chronioną prawem autorskim, to, co kupiłaś czy otrzymałaś przed ślubem, m.in. mieszkanie, oraz wszystko to, co otrzymałaś jako darowiznę lub spadek w czasie trwania małżeństwa, a także odszkodowania zdrowotne. Takie same prawa ma oczywiście twój przyszły mąż.

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Galerie


Opinie (126)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Idealista 2006-07-20 (08:23) 9 lat 6 miesięcy 20 dni 21 godzin i 15 minut temu

Moim zdaniem
spisanie intercyzy dowodzi braku zaufania do siebie nawzajem. Prawdziwa miłość (inną sprawą jest to, że dla 99% ludzi jest ona nieosiągalna) nie potrzebuje tego rodzaju umowy. W końcu ślubuje się przed Bogiem miłość i wierność aż do śmierci. I niech mi nikt nie pisze głupot takich jak co to ma wspólnego z zaufaniem, bo ma wszystko, i nie próbuje mnie przekonać, bo nikt mnie jeszcze w życiu nigdy do niczego nie przekonał. I żeby była jasność-moja wiara w Boga jest bardzo słaba, nie należę do PIS, nie jestem żonaty i nieraz wątpię w to, żebym się kiedyś na małżeństwo zdecydował, ale gdyby miało to nastąpić, to tylko z miłości i ze stuprocentowym zaufaniem. I choćby miłość była rzeczą najtrudniejszą do zdobycia w dzisiejszych i nadchodzących czasach, to będę w nią wierzył do końca moich dni.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Niemiec 2006-07-20 (08:46) 9 lat 6 miesięcy 20 dni 20 godzin i 52 minuty temu

Intercyza nie ma wielkiego znaczenia
gdy sie kogos kocha... w razie nieporozumien kazdy idzie swoja droga i zero problemow, sadow, adwokatow i niepotrzebnego zamieszania

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Ania 2006-07-20 (09:00) 9 lat 6 miesięcy 20 dni 20 godzin i 38 minut temu

Mam pytanie: mąż zarabia dużo ale pracuje
od rana do wieczora, ja zarabiam mało, ale dom i wszystko jest na mojej głowie. Mąż chce intercyzy. Jesteśmy młodym małżeństwem. Dopiero zamierzamy kupić mieszkanie - mąż chce go kupić sam po intercyzie, bo mówi, że tak bezpieczniej będzie dla nas. Zastanawiam się czy za 10 lat nie znajdzie sobie kogoś i nie powie mi żebym się wyprowadziła i została na lodzie? Wiem że to może niezbyt ładne, że tak myślę ale zaskoczył mnie tą intercyzą. Bo nie mam możliwości sobie czegoś kupić za marne grosze które zarabiam. A sprzątam gotuję, bo go kocham, zresztą robię to dla nas. Co o tym sądzicie?

odpowiedz

pokaż 25 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Evela30 2009-12-26 (22:18) 6 lat 1 miesiąc 14 dni 7 godzin i 20 minut temu

Ja jestem za
Ja pracuje od rana do nocy kupiłam mieszkanie i samochód ja spałacam kredyt a mąż imprezuje - teraz po latach wiem, że jest ze mną tylko dla pieniedzy...wkońcu zgodził się podpisac intercyze...jestem z nim tylko dlatego, że niechce oddać mu połowy wszystkiego...to całe moje życie na to wszystko ciężko pracowałam...Przed ślubem było inaczej, wszystko pieknie on był w angli miał zarobić na mieszkanie ale imprezował i wrócił goły i wesoły....

odpowiedz

0
0
~msz 2007-05-31 (12:27) 8 lat 8 miesięcy 9 dni 17 godzin i 11 minut temu

Pytanie
Witam Jestem w następującej sytuacji - mój narzeczony zaproponowal intercyzę (za namową swojej matki ;/) - chce w ten sposób ochronić dom który otrzymal od rodziców. Z tym że to ja więcej zarabiam i mieszkając w tym domu na pewno sporo do niego dołoże - co będzie po ew rozstaniu? Czy wszystko to co zainwestuję w jego dom zostanie jego a ja bede mialam wyprowadzac sie do nikąd? Czy mam możliwość zabezpieczenia swojego wkladu? On szczerze powiedzial ze boi sie rozwodu i tego ze bede go ciągać po sądach.

odpowiedz

0
1
~Gocha 2006-07-20 (07:57) 9 lat 6 miesięcy 20 dni 21 godzin i 41 minut temu

problem z intercyzą
A co zrobić jeśli mój narzeczony jest zbulwersowany takim pomysłem ? i ostatnio każda dyskusja na ten temat kończy się kłótnią ?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~mikka 2006-07-20 (09:06) 9 lat 6 miesięcy 20 dni 20 godzin i 32 minuty temu

to glupota dla normalnych ludzi
egzystencje pojecia intercyzy w zwiazku rozumiem jedynie u b.bogatych ludzi- jako zabezpieczenie. U mlodych i dopiero wchodzacych w 'dorosly' swiat nie widze podobnej potrzeby. Malzonkowie powinni wszystkiego dorabiac sie wspolnie na swoje konto a nie miec 2 portfele oddzielnie, glupota i nic wiecej

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~xyz 2006-07-20 (11:09) 9 lat 6 miesięcy 20 dni 18 godzin i 29 minut temu

jak czytam wypowiedzi to włos się jeży...
więc pytam po co brać ślub skoro zakłada sie ,że wspólne pożycie nie potrwa długo? zawarcie związku małżeńskiego przez dwoje odpowiedzialnych,dorosłych ludzi nie wymaga intercyzy,intercyzę którą podpisują młodzi to nie jest ich pomysł to pomysł rodzin które zainwestowały w swoje dzieci i boją się ,że ich majątki przepadną i już zaczyna się całkiem nie ciekawy początek życia młodych ludzi....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~nazeczony 2006-07-19 (10:59) 9 lat 6 miesięcy 21 dni 18 godzin i 39 minut temu

Jestem za intercyza!
W dzisiejszych czasach kobiety bywaja..rozne.. a na mieszkanie bylo nie bylo i samochod ciezko pracowalem wiec wszystko OK milosc itp itd ale wole trzymac reke na pulsie Finanse to finanse i mieszkanie wole zatrzymac

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

0
0
~kolezanka zdradzonej 2006-07-28 (14:29) 9 lat 6 miesięcy 12 dni 15 godzin i 9 minut temu

Zdrowy rozsądek
oczywiście,ze powinno się spisywać ,szczególnie w dzisiejszych czasach,kiedy młodych droga do kariery ma cztery litery cyt..Sztaudynger)i stare zżony idą w odstawkę,a młode modliszki zabierają dorobek całego zycia,często wspólny,albo własny z przed ślubu,nie ujęty intercyzą!

odpowiedz