Blisko ludziHormony mają wpływ na kobiece libido

Hormony mają wpływ na kobiece libido

Hormony mają wpływ na kobiece libido
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
30.04.2013 10:31, aktualizacja: 30.04.2013 11:32

Progesteron i estrogen to hormony, które regulują nasilenie popędu seksualnego u młodych kobiet, natomiast testosteron nie wywiera bezpośredniego wpływu na ten aspekt życia płci pięknej - informuje czasopismo "Hormones and Behavior".

Progesteron i estrogen to hormony, które regulują nasilenie popędu seksualnego u młodych kobiet, natomiast testosteron nie wywiera bezpośredniego wpływu na ten aspekt życia płci pięknej - informuje czasopismo "Hormones and Behavior". Naukowcy od dawna podejrzewali, że kobiece libido jest w dużej mierze kontrolowane przez hormony organizmu.

Teraz badacze z University of California Santa Barbara (USA) udowodnili, że tak jest w istocie: wysoki poziom estrogenu nasila pragnienie seksualne, natomiast progesteronu obniża je.

"Odkryliśmy dwa sygnały wysyłane przez hormony, które prowadziły do przeciwstawnego wpływu na motywację seksualną. Estrogen wywołuje efekt pozytywny, ale z dwudniowym opóźnieniem. Progesteron wywiera ciągły efekt negatywny, zarówno w danym dniu, jak i dzień i dwa dni wcześniej" - wyjaśnia prof. James Roney, główny autor badania.

Nie potwierdzono z kolei bezpośredniego wpływu testosteronu na nasilenie kobiecego pożądania, choć, jak zaznacza autor, "w literaturze medycznej zazwyczaj twierdzi się, że testosteron jest głównym regulatorem kobiecego libido".

Roney zauważa, że brak wyraźnych dowodów w niniejszym badaniu nie oznacza, że testosteron w ogóle nie oddziałuje na popęd seksualny u kobiet, ale że jego wpływ może być bardziej złożony i niebezpośredni.

"Testosteron wywiera taki efekt (nasilający pożądanie - przyp. PAP), gdy zostanie podany kobietom w wieku menopauzalnym i istnieje wiele powodów tego stanu rzeczy. Na przykład taki, że testosteron może zostać przemieniony pod wpływem specjalnego enzymu w estrogen" - wyjaśnia badacz.

W powyższym badaniu uczestniczyły młode, niezamężne kobiety, dlatego celem naukowców jest kontynuacja przedsięwzięcia i zaproszenie do udziału w badaniu kobiet z innych grup wiekowych, gdyż mogą się one charakteryzować odmiennym natężeniem i częstotliwością wydzielania poszczególnych hormonów.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (62)
Zobacz także