Trwa ładowanie...

Jak rozmawiać o seksie z partnerem

Komunikowanie swoich potrzeb seksualnych bywa jednym z trudniejszych aspektów bycia razem. Partnerom często brakuje i słów i śmiałości, na co nakładają się dodatkowo różne kulturowe mity, że w prawdziwej miłości - i seksie - wszystko jest tak oczywiste i naturalne, że z partnerem nie ma powodu rozmawiać.

Jak rozmawiać o seksie z partneremŹródło: 123RF
dw0envx
dw0envx

Komunikowanie swoich potrzeb seksualnych bywa jednym z trudniejszych aspektów bycia razem. Partnerom często brakuje i słów i śmiałości, na co nakładają się dodatkowo różne kulturowe mity, że w prawdziwej miłości - i seksie - wszystko jest tak oczywiste i naturalne, że z partnerem nie ma powodu rozmawiać.

Paradoksem jest, że o seksie mówią i trąbią wszyscy – tylko nie rozmawiają ze sobą o nim partnerzy seksualni. Dlaczego to takie trudne? Technicznie rzecz biorąc, język polski takim rozmowom nie sprzyja, bo możemy sięgać albo do słownika medycznego albo takiego, który - w zależności od wrażliwości - bywa uznawany za wulgarny lub na granicy wulgarności. Brak nam więc często języka - takiego zwyczajnego - by o życiu miłosnym porozmawiać. Po drugie, brak komunikacji często wynika ze wstydu. Wstydzimy się, więc milczymy.

- Z moich rozmów z parami wynika, że często obawiamy się, że możemy zranić partnera. Gdy powiemy szczerze, co chcielibyśmy zmienić w sypialni, może się zawstydzić czy pomyśleć, że jest nie dość dobrym kochankiem czy kochanką. I w drugą stronę – boimy się poczuć zranieni, jeśli partner odpowie na nasz komunikat nie tak, jak sobie to wyobrażaliśmy – wylicza Anna Moderska, konsultantka erotyczna i ekspertka Fun Factory, producenta gadżetów erotycznych. Jakich zasad warto się trzymać przy rozmowie o seksie?

1. Ustalcie zasady

Jeśli to ma być wasza pierwsza rozmowa, warto, by odbyła się poza sypialnią. Terapeuci par radzą też, by nie rozmawiać o seksie po seksie (chyba, że mamy do powiedzenia tylko dobre rzeczy). Przed właściwą rozmową ustalcie, jakich słów nie chcecie używać, jakich reakcji nie akceptujecie (np. nie krzyczymy i nie wychodzimy z pokoju zanim partner skończy mówić, nie przerywamy sobie, odkładamy komórki do szuflady etc).

dw0envx

2. Zadbaj o jasne zakomunikowanie celu rozmowy

Jeśli to twoje początki rozmów o seksie, jasno wyraź, dlaczego chcesz o nim rozmawiać. Nie zostawiaj pola na domysły partnerowi (Już mnie nie kocha? Znudziłem się? Ma kogoś innego?). Powiedz: „Chcę z tobą rozmawiać o naszym seksie, ponieważ cię kocham i chcę, żebyśmy byli sobie jeszcze bliżsi”.

3. Mów o uczuciach. Bez oskarżania

Zacznij od tego, co was teraz łączy, nie odwołując się do odległej przeszłości, gdy prawie nie wychodziliście z łóżka. Powiedz, co ci się podoba w relacji z partnerem tu i teraz. Wymień co najmniej 5 rzeczy, które was łączą. Nie oskarżaj - „Gdybyś mnie kochała/ kochał, to wiedziałabyś, że lubię dodatkową stymulację…”. Nie. Twój partner tego nie wie, dopóki mu nie powiesz lub nie pokażesz.

Nie rób też partnerowi psychoanalizy, nie rób jej sobie. Najlepiej nie mów o tym, jaki on lub ona jest, tylko o tym, co czujesz i co dostrzegasz. Postaraj się zdefiniować problem możliwie neutralnie, np.- „Mam wrażenie, że jesteś ostatnio zmęczony i masz mniejszą ochotę na seks”. Zawsze upewniaj się, że partner rozumie, co mówisz i daj mu prawo do wyjaśnienia lub sprostowania, zwłaszcza w chwilach kiedy mówisz o nim.

4. Twoje potrzeby są bardzo ważne. Tak ważne jak zdanie partnera

Rozmawiając o seksie, mów o swoich potrzebach, a jednocześnie sygnalizuj, że opinia partnera jest dla ciebie istotna: „Chciałabym spróbować tego czy tamtego, podnieca mnie myśl o robieniu takich rzeczy z tobą. Co o tym sądzisz?”. Daj też partnerowi prawo do komunikowania swoich potrzeb w ten sam sposób. – W przypadku wielu par sprawdza się proste ćwiczenie. Robimy listę rzeczy „do zrealizowania” – każdy z partnerów spisuje, co chciałby zrobić i jak. Potem wymieniamy się kartkami i przy każdej pozycji zaznaczamy: tak, nie, nie teraz. To ułatwia partnerom dojście do porozumienia, jak chcieliby udoskonalić swoje życie seksualne – wyjaśnia Anna Moderska.

dw0envx

5. Pamiętaj o Waszym wspólnym celu

W rozmowie o seksie pamiętaj, że zarówno ty, jak i twój partner, macie jeden zbieżny i wspólny cel: udane życie seksualne. Niech wasza rozmowa zmierza do tego, by wspólnie znajdować nowe doznania, by razem ubarwiać i urozmaicać pożycie. Jeśli zafiksujesz się na ustalaniu winy i szukaniu powodów, dlaczego ostatnio jest nudno/za rzadko/nie podoba ci się – możecie tkwić w miejscu miesiącami. Powiedz więc raczej, co ostatnio pobudziło twoją wyobraźnię erotyczną i zapytaj o to samo partnera. – Pary w poszukiwaniu sposobów na urozmaicenie swojego życia seksualnego, często sięgają po zabawki erotyczne, które nieraz lepiej niż słowa potrafią podpowiedzieć, co konkretnie zmienić w seksie – wyjaśnia ekspertka Fun Factory.

6. Nie uprzedzaj się i nie zniechęcaj

Nawet, jeśli rozmowa wam nie wyjdzie za pierwszym razem – wróć do tematu po kilku dniach. Twój partner będzie miał czas, by przetrawić kilka myśli i być może będzie potrafił sam wrócić do rozmowy. Ale nic na siłę.

dw0envx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw0envx