Antykoncepcja hormonalna dla nastolatek?

Monika Stypułkowska / 24.10.2011
wp.pl
 AAA
Antykoncepcja hormonalna dla nastolatek?
Z roku na rok obniża się wiek stosowania antykoncepcji. Gabinety ginekologiczne odwiedzają coraz to młodsze dziewczyny. Obecnie po pigułki sięgają już nawet nastolatki z gimnazjum. Niektóre matki uważają, że mniejszym złem jest antykoncepcja niż niechciana ciąża. Jednak czy rozpoczęcie współżycia seksualnego w tak młodym wieku i stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, nie stanowi zagrożenia dla organizmu nastolatki?
Co pewien czas na rynku pojawiają się coraz to nowocześniejsze tabletki antykoncepcyjne. Ich producenci zapewniają, że znaleźli środek powodujący najmniej efektów ubocznych. Ale czy tak jest naprawdę? Opinie są podzielone.
16 lat to dobry moment na pigułkę?

Lekarze twierdzą, że najwcześniej nastolatka może przyjmować pigułki antykoncepcyjne trzy lata po pojawieniu się pierwszej miesiączki. Wtedy cykle stają się już prawie regularne, a gruczoły hormonalne osiągają dojrzałość. Jednak nie jest wskazane sięganie po tabletki przed 16. rokiem życia.

Nie wolno ingerować w układ hormonalny dziewczyny przeobrażającej się w kobietę. Dlatego najlepiej decyzję o podjęciu stosowania tej metody odłożyć na 18-20 rok życia. Zanim ginekolog przepisze tabletki, musi przeprowadzić dokładny wywiad lekarski i niezbędne badania. - Młode dziewczyny, które nie ukończyły 18-roku życia, do ginekologa muszą zgłosić się w towarzystwie opiekuna prawnego. To lekarz po wykonaniu specjalistycznych badań stwierdza, czy można zastosować antykoncepcję - mówi Halina Kluczuk, specjalista ginekologii.

Należy sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do przyjmowania doustnej antykoncepcji przez młodą pacjentkę: nadciśnienia, cukrzycy, uszkodzonej wątroby itp. Istotne jest przeprowadzenie analizy krwi (m.in. morfologia, krzepliwość, stężenie glukozy czy cholesterol). Konieczne jest wykonanie USG brzucha i cytologii. Często zaleca się także USG piersi. Zazwyczaj przed dwudziestym rokiem życia przepisuje się dziewczynie tabletki, które zawierają niewielkie dawki hormonów.

Jakie przeciwwskazania? Nie każda kobieta może stosować antykoncepcję. Zanim lekarz przepisze młodej dziewczynie pigułki antykoncepcyjne powinien ustalić np. czy nie jest genetycznie obciążona ryzykiem wystąpienia raka piersi. Warto pamiętać, że antykoncepcja hormonalna w takim przypadku zwiększa niebezpieczeństwo pojawienia się złośliwego guzka piersi.

Kolejnym przeciwwskazaniem jest podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, które pod wpływem pigułek może wzrosnąć i doprowadzić do zmian w tętnicach. Ze względu na to, że pigułki antykoncepcyjne zawierają progestageny, nastolatki chore na cukrzycę czy nerki, powinny je przyjmować tylko pod ścisła kontrolą lekarza specjalisty. Co ciekawe, antykoncepcja doustna nie jest zalecana także kobietom, które palą papierosy.POLECAMY:

Antykoncepcja chirurgiczna

Męska pigułka antykoncepcyjna bez skutków ubocznych

Czy można zajść w ciąże podczas okresu?

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 17 58.62%
nie 12 41.38%

Galerie


Opinie (106)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

10
5
~dziewczyna 26 2011-11-15 (16:22) 4 lata 2 miesiące 25 dni 9 godzin i 12 minut temu

Lepsza antykoncepcja w młodym wieku niż niechciana ciąża, jestem też zwolenniczką aborcji legalnej

odpowiedz

6
6
~arek 2011-11-15 (15:16) 4 lata 2 miesiące 25 dni 10 godzin i 18 minut temu

A pózniej nowotwory i płacz .bladż zawsze pozostanie bladzią .życzę im śmierci

odpowiedz

5
13
~ANA 2011-11-15 (15:14) 4 lata 2 miesiące 25 dni 10 godzin i 20 minut temu

NASTOLETNIE POLKI TO SZMACISKA Z PIEKLA RODEM

odpowiedz

8
43
~Władysława 2011-11-06 (20:12) 4 lata 3 miesiące 3 dni 5 godzin i 22 minuty temu

Nie wolno używać pastylek ani kondomów. Można stosować kalendarzyk małżeński. Takie chyba bariery dot. seksu propagował nasz wielki ojciec święty i powinniśmy być im wierni.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
6
~PYTANIE!!! Janusz28 2011-11-06 (19:29) 4 lata 3 miesiące 3 dni 6 godzin i 5 minut temu

Zaraz zaraz to ja tu czegoś nie rozumie, mam 28 lat i mogę legalnie (prawnie) kochać się z dziewczyną 18-latką ... tak?... Dziewczyny uprawiają sex już w wieku 15 a 16 dostają pigułki antykoncepcyjne do uprawiania bez oporowego seksu... Tak? ... Ale ja nie mogę spać z 16-latką bo to jest przestępstwo ...Tak? ... To coś tu jest w tym prawie po..mieszane ...Tak?... Niech mi to ktoś wyjaśni bo kompletnie się już pogubiłem ... Co jest grane ...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

16
2
~bakoma 2011-11-06 (20:47) 4 lata 3 miesiące 3 dni 4 godziny i 47 minut temu

Stosuje tabletki hormonalne od ponad roku, nie chcemy z mężem na razie więcej dzieci, mamy 3 letniego synka:)Niestety prezerwatywy są mniej skuteczną metodą antykoncepcji, a my nie możemy sobie pozwolić na razie na 2 dziecko. W dzisiejszych czasach bardzo ciężko o pracę, a pozwalając sobie na drugie dziecko, ja musiałabym zrezygnować z pracy, a przeważnie jest tak że jak kobieta zajdzie w ciąże to nie ma już powrotu po macierzyńskim. Ja miałam taką właśnie sytuacje:/. Musiałam szukać innej pracy, mimo iż moja pierwsza szefowa obiecywała mi że wrócę. Do innej pracy poszłam jak synek skończył 1,5 roku i nie było łatwo pogodzić wszystkich obowiązków: praca, rodzina i jeszcze studiowałam zaocznie. Teraz wreszcie nasze życie się ustabilizowało, jest łatwiej. Skończyłam studia, mam satysfakcjonującą pracę, kochającego męża i synka. Nie sztuką jest naklepać sobie dzieci a potem biadolić że nie ma się nawet na jedzenie! Na dzisiejsze czasy 2 dzieci to max!! Nie mówię przez to że antykoncepcja hormonalna jest dobra, wcale nie! Moja ochota na sex spadła o jakieś 50 %,nie mam żadnych innych dolegliwości, ale na każdą kobietę tabletki działają inaczej! A lekarz ginekolog nie robi żadnych dodatkowych badań, oprócz USG i cytologii, a wybierając tabletki powinien zrobić test na poziom hormonów! Po prostu przychodzisz do lekarza chcesz tabletki masz i tyle, o cytologie trzeba się samemu dopominać ja tego pilnuje, bo wiem że jest to ważne! A 16-latki to powinny się za naukę wziąć a nie za sex, ja w tym wieku też miałam chłopaka( obecnie jest moim mężem:) ale do pierwszego współżycia doszło dopiero jak skończyłam 18 lat, wcześniej nie powiem że nie mieliśmy ochoty, ale rozum wygrywał z popędem. A decydując się w końcu na sex oczywiście się zabezpieczaliśmy. Może to śmieszne ale moja mama zawsze powtarzała:" Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz" Bardzo mi ufała i jak wychodziłam na imprezy powtarzała żebym zawsze myślała głową. Jeśli chłopak naprawdę Cię kocha to poczeka i tak było w naszym przypadku:) Dziewczyny szanujcie się!!! Pozdrawiam

odpowiedz

73
4
~obserwator 2011-10-29 (13:57) 4 lata 3 miesiące 11 dni 11 godzin i 37 minut temu

Tylko 15% mężczyzn kochało swoje partnerki w chwili podejmowania współżycia. Ponad 80% rozpoczęło je - jak sami przyznają - dążąc jedynie do osiągnięcia przyjemności seksualnej. A więc to nie miłość chce przedmałżeńskiego współżycia, ale egoistyczne pożądanie, przynajmniej jednej ze stron. Co to oznacza? W takim wypadku nie traktuje się kobiety jako pełnowartościowej osoby, ale jak rzecz, której można używać dla własnej przyjemności. Staje się ona w takim układzie swego rodzaju zabawką. Ma być ładna, pociągająca i zgodzić się na wszystko, na co on ma ochotę. Mężczyzna chce się nią bawić, nie myśli o małżeństwie i nie ma ochoty być ojcem. Niestety wiele dziewcząt zgadza się na taką rolę, a wzory życia prezentowane przez środki masowego przekazu utwierdzają je jeszcze w przekonaniu, że jest to rzecz normalna, że "takie jest życie". W okresie dojrzewania dominującym mechanizmem zachowania dziewczyny jest poszukiwanie akceptacji. Nawiązując przyjaźń ze swoim kolegą, nie tyle szuka zmysłowej przyjemności, co akceptacji siebie. Chce się komuś podobać, pragnie uznania, zrozumienia, trochę czułości. Przy braku aprobaty ze strony środowiska czy rodziny, pragnienie znalezienia kogoś, kto da jej poczucie wartości, nasila się. Zaczyna wtedy robić wszystko, żeby zainteresować chłopaka sobą. W końcu, chcąc skuteczniej zatrzymać go przy sobie, daje mu "dowody miłości". Godzi się na rolę zabawki seksualnej. Nie znajduje jednak miłości, której szukała. Jest używana, a nie kochana.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

13
1
~xyz 2011-11-06 (20:02) 4 lata 3 miesiące 3 dni 5 godzin i 32 minuty temu

Podstawa to dobre wychowanie , rodzice nie zwracają uwagi na własne dzieci , pozwalają 6 l. oglądać sceny erotyczne a 12/13 l. chodzić na imprezy , szlajać się do nocy po dworze . Więc co się dziwić że wyrastają na takie osoby ? Jaka normalna matka mówi że lepszym złem jest antykoncepcja u 15 l . ? Wog . to się nie mieści w głowie co się dzieje na tym świecie . Dziewczyny się nie szanują , same prowokują chłopaków do nierządu .

odpowiedz

49
4
~macko 2011-10-29 (12:07) 4 lata 3 miesiące 11 dni 13 godzin i 27 minut temu

no naprawde dzieci nie maja wazniejszych rzeczy niz sie rypac po katach ??

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
25
~Kasia 2011-11-06 (18:19) 4 lata 3 miesiące 3 dni 7 godzin i 15 minut temu

A ja swoją córke nauczyłam, żeby korzstała z seksu analnego. To wielka przyjemność i całkowicie pewna. Chłopcy, radzę wam jak najczęściej odwiedzać wasze dziwczyny przez "tylne drzwi". One to bardzo lubią, tylko czasami się nie chcą przyznac, bo sie wychowały w staroświeckim otoczeniu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź