Trwa ładowanie...

Antykoncepcja hormonalna dla nastolatek?

Z roku na rok obniża się wiek stosowania antykoncepcji. Gabinety ginekologiczne odwiedzają coraz to młodsze dziewczyny. Obecnie po pigułki sięgają już nawet nastolatki z gimnazjum. Niektóre matki uważają, że mniejszym złem jest antykoncepcja niż niechciana ciąża. Jednak czy rozpoczęcie współżycia seksualnego w tak młodym wieku i stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, nie stanowi zagrożenia dla organizmu nastolatki?

Antykoncepcja hormonalna dla nastolatek?Źródło: Jupiterimages
d1gwx2l
d1gwx2l

Z roku na rok obniża się wiek stosowania antykoncepcji. Gabinety ginekologiczne odwiedzają coraz to młodsze dziewczyny. Obecnie po pigułki sięgają już nawet nastolatki z gimnazjum. Niektóre matki uważają, że mniejszym złem jest antykoncepcja niż niechciana ciąża. Jednak czy rozpoczęcie współżycia seksualnego w tak młodym wieku i stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, nie stanowi zagrożenia dla organizmu nastolatki?

Co pewien czas na rynku pojawiają się coraz to nowocześniejsze tabletki antykoncepcyjne. Ich producenci zapewniają, że znaleźli środek powodujący najmniej efektów ubocznych. Ale czy tak jest naprawdę? Opinie są podzielone.

16 lat to dobry moment na pigułkę?

Lekarze twierdzą, że najwcześniej nastolatka może przyjmować pigułki antykoncepcyjne trzy lata po pojawieniu się pierwszej miesiączki. Wtedy cykle stają się już prawie regularne, a gruczoły hormonalne osiągają dojrzałość. Jednak nie jest wskazane sięganie po tabletki przed 16. rokiem życia.

Nie wolno ingerować w układ hormonalny dziewczyny przeobrażającej się w kobietę. Dlatego najlepiej decyzję o podjęciu stosowania tej metody odłożyć na 18-20 rok życia. Zanim ginekolog przepisze tabletki, musi przeprowadzić dokładny wywiad lekarski i niezbędne badania. - Młode dziewczyny, które nie ukończyły 18-roku życia, do ginekologa muszą zgłosić się w towarzystwie opiekuna prawnego. To lekarz po wykonaniu specjalistycznych badań stwierdza, czy można zastosować antykoncepcję - mówi Halina Kluczuk, specjalista ginekologii.

d1gwx2l

Należy sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do przyjmowania doustnej antykoncepcji przez młodą pacjentkę: nadciśnienia, cukrzycy, uszkodzonej wątroby itp. Istotne jest przeprowadzenie analizy krwi (m.in. morfologia, krzepliwość, stężenie glukozy czy cholesterol). Konieczne jest wykonanie USG brzucha i cytologii. Często zaleca się także USG piersi. Zazwyczaj przed dwudziestym rokiem życia przepisuje się dziewczynie tabletki, które zawierają niewielkie dawki hormonów.

Jakie przeciwwskazania? Nie każda kobieta może stosować antykoncepcję. Zanim lekarz przepisze młodej dziewczynie pigułki antykoncepcyjne powinien ustalić np. czy nie jest genetycznie obciążona ryzykiem wystąpienia raka piersi. Warto pamiętać, że antykoncepcja hormonalna w takim przypadku zwiększa niebezpieczeństwo pojawienia się złośliwego guzka piersi.

Kolejnym przeciwwskazaniem jest podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, które pod wpływem pigułek może wzrosnąć i doprowadzić do zmian w tętnicach. Ze względu na to, że pigułki antykoncepcyjne zawierają progestageny, nastolatki chore na cukrzycę czy nerki, powinny je przyjmować tylko pod ścisła kontrolą lekarza specjalisty. Co ciekawe, antykoncepcja doustna nie jest zalecana także kobietom, które palą papierosy.

d1gwx2l

Trzeba pamiętać, że palenie zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej. Sprzyjają jej także podstawowe składniki pigułek antykoncepcyjnych - gestageny oraz etynyloestradiol.
W rezultacie może to doprowadzić do udaru mózgu - nawet u kobiet w młodym wieku. Słuszne obawy przed braniem tabletek powinny też mieć otyłe dziewczyny (u których indeks masy ciała przekracza 30). Młode kobiety najbardziej boją się skutków ubocznych doustnej antykoncepcji hormonalnej, np. tycia.

Uświadamiająca rozmowa

Zazwyczaj nastolatki nie chcą rozmawiać o seksie z dorosłymi osobami. Wolą posłuchać rad starszych koleżanek czy zaczerpnąć wiedzę z Internetu lub książek. Często samodzielnie, bez zgody rodziców, zażywają pigułki. Niektóre matki twierdzą, że lepiej, aby 15-letnia córka, która ma stałego chłopaka, brała tabletki, bo i tak wcześniej czy później dojdzie do inicjacji seksualnej.

d1gwx2l

Nic bardziej mylnego. Nie powinno zmuszać się nastolatki do przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych tylko dlatego, że matka uważa, iż niedługo nastąpi zbliżenie. Czy godząc się na doustną antykoncepcję hormonalną w tak młodym wieku, nie dają tym samym przyzwolenia na seks? Psycholodzy sądzą, że najważniejsza jest szczera rozmowa, w której rodzice wytłumaczą dziecku, jakie konsekwencje pociąga za sobą rozpoczęcie współżycia seksualnego.

Nastolatki nie powinny spieszyć się z „pierwszym razem”. Najlepiej przekonać młode dziewczyny, aby poczekały z podjęciem tak poważnej decyzji. Niezbędne jest przełamanie „wstydu seksualnego” w rodzinie. Bo w tym przypadku najlepszą antykoncepcją jest uświadamianie!

Pozostaje jeszcze odpowiedź na kluczowe pytanie: czy rzeczywiście doustna antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa dla nastolatek? W tej kwestii zdania lekarzy są podzielone. Jedni twierdzą, że przyjmowanie pigułek w tak młodym wieku nie stanowi dużego zagrożenia, bo najważniejsze jest zapobieganie niechcianej ciąży. Poza tym często są przepisywane w celu leczenia zmian hormonalnych i zaburzeń miesiączkowania.

Z kolei drudzy uważają, że antykoncepcja ma destrukcyjny wpływ na organizm młodej kobiety. Bo u nastolatek gospodarka hormonalna jest jeszcze nieunormowana i środki antykoncepcyjne (które są chemiczną regulacją poziomu hormonów) mogą tylko zaszkodzić, zwłaszcza, jeżeli chodzi o prawidłowy przebieg cyklu miesięcznego. Zatem przed rozpoczęciem stosowania tej metody, należy wykazać się nie tylko dojrzałością fizyczną, ale przede wszystkim psychiczną.

ms/(kg)

d1gwx2l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gwx2l