Blisko ludziAntykoncepcja w zastrzyku

Antykoncepcja w zastrzyku

Antykoncepcja w zastrzyku
12.04.2007 10:03, aktualizacja: 30.05.2010 18:40

Kiedyś pigułka antykoncepcyjna wydawała się odkryciem na miarę wieków. Dzisiaj z kolei, w dobie plastrów i zastrzyków antykoncepcyjnych, nowoczesna, wygodna i w pełni bezpieczna antykoncepcja wydaje się czymś zupełnie naturalnym. Tego bowiem oczekują i potrzebują kobiety.

Kiedyś pigułka antykoncepcyjna wydawała się odkryciem na miarę wieków. Dzisiaj z kolei, w dobie plastrów i zastrzyków antykoncepcyjnych, nowoczesna, wygodna i w pełni bezpieczna antykoncepcja wydaje się czymś zupełnie naturalnym. Tego bowiem oczekują i potrzebują kobiety.

Jeden zastrzyk raz na 3 miesiące zamiast systematycznej, codziennej antykoncepcji doustnej czy zamiast niezbyt wygodnych prezerwatyw? Czy ten zaledwie 1 ml wystarczy, by kobieta mogła czuć się w pełni zabezpieczona przed ciążą? Jak się jednak okazuje, to wystarczy! Antykoncepcja w strzykawce jest bowiem metodą o niemal 100% skuteczności, a do tego niekłopotliwą, wygodną i stosunkowo niedrogą.

W Polsce antykoncepcja w strzykawce dostępna jest w zastrzyku pod nazwą Depo Provera, dostępnym w aptekach tylko na receptę. Jedna dawka takich hormonów kosztuje ok. 40 zł i wystarcza na okres 90 dni, co oznaczałoby, że dzienny koszt takiej formy antykoncepcji to ok. 40 groszy, czyli znacznie mniej niż koszt większości pigułek.

Zastrzyki antykoncepcyjne podawane są kobiecie domięśniowo – w pośladek lub w ramię. Aby były skuteczne, muszą zostać podane w ciągu pierwszych 5 dni cyklu (najlepiej w pierwszym lub drugim dniu krwawienia), po wykluczeniu przez ginekologa istniejącej ciąży. Zastrzyk taki może zostać przypisany przez ginekologa na receptę po wcześniejszej serii badań. Konieczne jest standardowe badanie ginekologiczne, badanie piersi, cytologia oraz badanie ciśnienia tętniczego krwi. Dodatkowo lekarz może zlecić kobiecie badania laboratoryjne i stałe badania kontrolne podczas działania już podanej antykoncepcji.

Jeden mililitr leku podanego domięśniowo zawiera hormony, które powodują niepłodność podobną do tej występującej u kobiet w ciąży lub w początkowym okresie karmienia piersią. Wraz z zastrzykiem, do organizmu kobiety trafia octan medroksyprogesteronu – pochodna naturalnego progesteronu wytwarzanego przez kobiecy organizm. To właśnie on odpowiedzialny jest za bezpośrednie konsekwencje antykoncepcyjne zabezpieczające przed zajściem w ciążę. Pod wpływem zastrzyku zostaje zahamowane jajeczkowanie, ponieważ przysadka mózgowa nie stymuluje jajnika do wytwarzania komórek jajowych. Dodatkowo w śluzie kobiety zachodzą zmiany (śluz się zagęszcza) utrudniające ruch plemników oraz hamowane są procesy wzrostowe w błonie śluzowej macicy. Dla kogo zastrzyk

Zastrzyk Depo Provera jest metodą antykoncepcyjną dla kobiet ceniących sobie wygodę (nie trzeba pamiętać o codziennym łykaniu pigułek) i pełne bezpieczeństwo (wskaźnik Pearla wynosi od 0,2 do 0,5). Przez lekarzy ginekologów zastrzyki te są szczególnie zalecane kobietom karmiącym piersią, nie zawierają one bowiem estrogenu, który hamuje laktację, dzięki czemu ta forma antykoncepcji w żaden sposób nie wpływa na jakość, ani ilość pokarmu. Zastrzyk jest również doskonałą alternatywą dla pań, które z różnych względów nie mogą stosować tradycyjnych pigułek – np. z powodu schorzeń wątroby, palenia papierosów czy chorób nowotworowych.

Istnieje jednak lista przeciwwskazań do stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych, z którą każda kobieta chcąca skorzystać z Depo Provera powinna się zapoznać. Zastrzyków tych bowiem nie powinny stosować kobiety w ciąży, cierpiące na choroby układu krążenia i układu sercowo-naczyniowego, po przebytym udarze mózgu lub trwające w długim unieruchomieniu (np. po wypadkach).

Zalety i wady

Jak podkreśla wiele kobiet, które zdecydowały się na tę metodę antykoncepcji, zastrzyk hormonalny jest według nich jednym z najwygodniejszych i najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży. Jeden bezbolesny zastrzyk chroni bowiem przed ciążą przez 3 miesiące, bez konieczności codziennego łykania pigułek czy sięgania po doraźną antykoncepcję przed stosunkiem. Jednocześnie u większości kobiet po podaniu zastrzyku zmniejszyły się lub ustały całkowicie dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz dolegliwości związane z krwawieniami, a nawet ryzykiem niedokrwistości. Dla wielu kobiet fakt, że często po zastosowaniu Depo Provery krwawienie miesięczne zanika, jest ogromnym atutem, który pozwala im na pełną swobodę i komfort w każdych okolicznościach – podczas podróży czy podczas uprawiania sportu. Dodatkowo zastrzyk ten chroni kobiety przed rakiem jajników i endometriozą oraz nie obciąża układu pokarmowego i wątroby. Nie zawiera estrogenu, więc jest najwygodniejszą z metod antykoncepcji
dla młodych karmiących mam.

Zarówno jednak lekarze, jak i pacjentki stosujące tę metodę otwarcie mówią o wadach, czy niedogodnościach związanych z podaniem zastrzyków hormonalnych. Przede wszystkim jest to antykoncepcja trwała (3-miesięczna), której nie można odstawić w dowolnym momencie, by powrócić do naturalnego cyklu i jajeczkowania. Co gorsza, powrót do całkowitej płodności u kobiet następuje nawet po roku od przyjęcia ostatniej dawki. Nie jest to zatem metoda wskazana dla par, które planują dziecko, a jedynie przez najbliższe 3 miesiące chcą zabezpieczyć się przed ciążą.

Dodatkowo wszelkie efekty uboczne, które mogą pojawić się po podaniu zastrzyku nie ustąpią przez cały czas jego działania, a często utrzymują się nawet do 3 miesięcy po zaprzestaniu stosowania. Wśród tych właśnie działań niepożądanych, które jednak jak zapewniają lekarze, występują bardzo rzadko, mogą pojawiać się między innymi: przyrost masy ciała, nadmierny apetyt, suchość pochwy, spadek libido, spadki nastroju, zmiany cery i włosów (przetłuszczanie się lub wypadanie).

Przy wyborze antykoncepcji w strzykawce o ostatecznym wyborze decydować powinna kobieta po konsultacji ze swoim lekarzem ginekologiem. Dla wielu kobiet antykoncepcyjny zastrzyk wydaje się wprost idealnym rozwiązaniem – przed jego podaniem warto jednak dobrze rozważyć wszystkie zalety i wady. W antykoncepcji nie jest bowiem najważniejsze to, by była możliwie jak mniej uciążliwa, ale przede wszystkim, aby była skuteczna, bezpieczna i odpowiadała oczekiwaniom konkretnej kobiety.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także