Ciąża od razu po odstawieniu pigułek?

Anna Maziuk / 29.11.2010
wp.pl>
 AAA
Ciąża od razu po odstawieniu pigułek?
Pomimo że tabletka antykoncepcyjna ma już ponad 50 lat, nadal budzi wiele kontrowersji. Na jej temat krążą różnego rodzaju mity. Czy problemy z zajściem w ciążę po jej stosowaniu do nich należą? Wiele kobiet przed sięgnięciem po antykoncepcję hormonalną zadaje sobie to pytanie: czy może mieć to wpływ na ich późniejszą płodność.
Wiele z nich szuka porad na kobiecych forach internetowych, na których najczęściej są uspakajane, także przez lekarzy, którzy cierpliwie tłumaczą przestraszonym internautkom, że nie mają się czego obawiać. Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej może mieć wpływ na problemy z zajściem w ciążę po jej odstawieniu?
- Współczesna antykoncepcja jest bardzo bezpieczną formą zapobiegania przed zajściem w ciążę - mówi dr Karina Papikian, Specjalista ginekolog z polikliniki „KAAR-MED”. - Oczywiście rodzaj antykoncepcji i forma stosowania jest dobierana przez specjalistę ginekologa indywidualnie dla każdej pacjentki. Pod uwagę bierze się wiek pacjentki, istnienie chorób przewlekłych, czy pacjentka już rodziła i jakie ma plany macierzyńskie. Przy odpowiednim doborze metody antykoncepcji i corocznej kontroli ginekologicznej, nie ma więc ryzyka, iż będzie to miało wpływ na późniejsze problemy z zajściem w ciążę.

Według dr Papikian tabletek nie powinno się przyjmować dłużej niż osiem lat. - Powrót fizjologicznej czynności jajników następuje w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych - dodaje dr Papikian. Przyznaje także, że dobranie właściwej metody i formy antykoncepcji sprawia, iż w przyszłości nie powinny wystąpić problemy z płodnością. - Oczywiście pacjentka może mieć taki problem niezależnie, bez związku z przyjmowaniem antykoncepcji. Szkopuł w tym, że ujawnia się on dopiero podczas próby zajścia w ciążę i przez to często winą obarczane są tabletki antykoncepcyjne.

W ciągu 3 miesięcy po odstawieniu tabletek powinna powrócić owulacja i regularne miesiączki. Jednak każda kobieta reaguje inaczej. U niektórych po odstawieniu antykoncepcji mogą wystąpić pewne zaburzenia cyklu, np. w postaci nieregularnych krwawień.


POLECAMY: Młodzież nie ma czasu na antykoncepcję

Czy można zajść w ciąże podczas okresu?

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 1 100%
nie 0 0%

Galerie


Opinie (53)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~sonia 2014-08-17 (20:29) 9 miesięcy 7 dni i 40 minut temu

Ja pszestawam braci tabletki I fatalnie sie czuje bul brzuha na weymiotey mnie zbiera piersi bolo migrena normalnie masakra prosze czey ktosi zwas to mniaw pozdrawiam xxx

odpowiedz

0
0
~aneta 2013-01-21 (20:40) 2 lata 4 miesiące 3 dni i 29 minut temu

W pażdzierniku 2011 odstawiłam tabletki antykoncepcyjne które brałam całe 3 lata. Dałam sobie czas na takie jakby oczyszczenie się wewnętrzne organizmu od substancji które zawierały tabletki i od pażdziernika 2012 z mężem staramy się o dziecko, stwierdziliśmy, że już czas. Jak narazie bez rezultatu. Czy tabletki mogą mieć wpływ na zajście w ciążę? Mój ginekolog zapewniał mnie że nie będę miała problemów. A po odstawieniu tabletek przez 2 miesiące nie miałam miesiączki i musiałam iść do ginekologa po luteinę aby przywrócić miesiączkę. Sama nie wiem co myśleć, czy tabletki mają wpływ na zajście , czy też nie?

odpowiedz

6
0
~Anna 2012-03-27 (12:12) 3 lata 1 miesiąc 27 dni 8 godzin i 57 minut temu

Mam 28 lat. Brałam tabletki łącznie 11 lat. Odstawiłam bo chcięliśmy zacząć starać się o dziecko. Zaczęłam brać kwas foliowy,witaminki i rzuciłam palenie zaraz po odstawieniu. Po 2 miesiącach okazało się , że jestem w ciąży. Okazało się, że zaszłam w nią 3 tygodnie po odstawieniu tabletek, a brak miesiączki przypisywałam wahaniom hormonalnym po odstawieniu pigułek. Niespodzianka! Moja siostra cioteczna miała identycznie. Ona miała 27, ja 28 lat, więc żadne z nas młódki i długo stosowałyśmy antykoncepcję hormonalną. Wiem, że miałyśmy fart, ale ważne jest nastawienie, dałyśmy sobie kilka miesięcy na "rozruch" bez specjalnych starań i celowego współżycia w dni płodne bo presja i nerwowe wyliczanie działa na naszą niekorzyść. Dobra metoda: odstawić pigułki, brać kwas foliowy, zdrowo sie odżywiać, uprawiać dużo sportu nie myślec non stop o płodzeniu dzieci. My pojechaliśmy w góry, był kominek, było dużo grzanego wina i będzie dzidziuś. :)

odpowiedz

1
0
karolina880402 2011-09-23 (19:46) 3 lata 8 miesięcy 1 dzień 1 godzinę i 23 minuty temu

Mam pytanie ile trzeba czekać po odstawieniu tabletek żeby było można zajść w ciążę?

odpowiedz

0
0
~basia 2011-08-08 (10:11) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 10 godzin i 58 minut temu

tabletki z małą ilością hormonów, podobno nie przeszkadzają w zajściu w ciążę, ja brałam takowe ok 6 lat, nie wiem czy to z ich powodu czy z innego ale problemy miałam bo rozregulował mi się cykl, organizm szalał wręcz...dopiero jak kupiłam komputerek cyklu (ja mam cyclotest) mi się udało. coś mimo wszystko musi w tym być że tabletki szkodzą

odpowiedz

2
2
~Aga 2010-11-30 (22:11) 4 lata 5 miesięcy 23 dni 22 godziny i 58 minut temu

dlaczego wzrasta liczba osób mających problemy z posiadaniem własnego dziecka ????????? bo tabletki antykoncepcyjne przyjmowane bardzo powszechnie, kobieta to nie maszyna że wystarczy ją wyłączyć a następnie włączyć i jest ok. gadanie o bezpiecznej tabletce jest kłamstwem .Jest ona bezpieczna dla producentów bo zapewnia stały zysk dziewczyny zacznijcie same myśleć a nie słuchać rad nawet lekarzy

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

0
1
~isia 2011-02-12 (07:39) 4 lata 3 miesiące 12 dni 13 godzin i 30 minut temu

wszystko ma swoją cenę
lepiej odczekać kilka miesięcy, tabletki mają skutki uboczne u każdej inne,zdrowe dzieci z oczyszczonego organizmu

odpowiedz

1
0
~Aga 2011-02-11 (21:15) 4 lata 3 miesiące 12 dni 23 godziny i 54 minuty temu

,Ciaza-od-razu-po-odstawieniu-pigulek,
ja również zaszłam w ciążę w pierwszym cyklu po odstawieniu pigułek, nie mogłam uwierzyć że tak szybko, mam już trójkę dzieci i przed każdą ciążą brałam tabletki przez parę lat, płodności najwidoczniej nie straciłam...

odpowiedz

3
0
~mama 2011-02-11 (20:16) 4 lata 3 miesiące 13 dni i 53 minuty temu

szybko posżlo
Ja po odstawieniu pigułek praktycznie od razu zaszłam w ciąże. Więc jeśli je brać, to należy się pilnować, aby przez zapominalstwo się nie zdziwić. Po urodzeniu dziecka, w stosownym czasie zaczęłam je brać znowu, kwestia dopasowania odpowiednich do polityki hormonalnej mojego ciała. Ciąża mnie trochę rozregulowała.

odpowiedz

1
0
~motylek 2011-02-11 (19:46) 4 lata 3 miesiące 13 dni 1 godzinę i 23 minuty temu

tabletki anty nie są takie straszne
ja brałam tabletki antykoncepcyjne przez bardzo długi czas i po ich odstawieniu nie miałam żadnych problemów żeby zajść w ciąże. A co do nie regularnych krwawień po odstawieniu tabletek to z tym jest różnie.wszystko zależy od naszego organizmu. Ja problemy z nieregularną miesiączką mam od dni a wktórym zaczęłam miesiączkować czyli jak miałam 14 lat. miesiączkę miałam bardzo nieregularną bo raz na 3 miesiące i tak mam do dziś, więc wcale to nie jest wina tabletek antykoncepcyjnych

odpowiedz

0
2
~lili 2011-02-11 (17:00) 4 lata 3 miesiące 13 dni 4 godziny i 9 minut temu

nigdy więcej pigułek
pigułki brałam przez 6 lat pani doktor utwierdzałą mnie ze nie będzie skutków ubocznych. planujac 2 dziecko odstawiłąm pigułki 1,5 roku temu niestety do tej pory owulacja nie powróciła i nie mozemy zajść w ciażę .Pani doktor tłumaczy ze nie wie dlaczego tak sie stało..... ja byłąm głupia że jej wieżyłąm teraz bardzo żałuję

odpowiedz

1
1
~izula1984 2010-12-01 (13:21) 4 lata 5 miesięcy 23 dni 7 godzin i 48 minut temu

Moja pani ginekolog...
... twierdzi, że wręcz przeciwnie, zgodnie z zaleceniami WHO trzeba po odstawieniu pigułek odczekać jakieś 3 miesiące stosując inne metody zapobiegania ciąży TYLKO PO TO, żeby uniknąć ciąży wysokiego ryzyka, czyli ciąży mnogiej, której prawdopodobieństwo jest większe tuż po odstawieniu pigułek. Cytat z mojej pani dr: "organizm po odstawienu pigułek często owuluje na hurra":) Czyli wręcz odwrotnie niż opisane w artykule. I taki fakt potwierdza się u moich koleżanek, jak i również w praktyce lekarskiej mojej pani doktor. Pozdrawiam.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
0
~cat 2011-02-11 (15:21) 4 lata 3 miesiące 13 dni 5 godzin i 48 minut temu

ciąża
Naczytam się również róznych ciekawostek na temat wplywu tabletek na poźniejszą ciąże i powiem szczerze, bałam się, że po dluższym stoswaniu, zajście w ciąże potrwa kilka lat ( mam 26 lat). Zaskoczylm się bardzo pozytywanie..., w marcu odstawiłam tabletki dokumentnie, a w czerwcu zaszłam w ciąże.Teraz czekam na moje Maleństwo:-).Ogólnie to na prawdę zależy od odpowiedniego środka!:-) stosowałam Mycogynon czy jakos tak..., na pocztku mówie : tanie jakieś, pewnie będę miała wiecej skutków ubocznych:), ale okazały się super, nie tylam, nie puchłam. Tanie nie znaczy gorsze:)Dobrze też podchodzi do starania sie o maleństwo na luzie, bedzie to super, nie to próbować dalej( zwłaszcza ,że to staranie to sama przyjemność- pozdrawiam męża:-*).

odpowiedz

1
0
~bb 2010-12-01 (01:10) 4 lata 5 miesięcy 23 dni 19 godzin i 59 minut temu

co za ciemnota...
w czerwcu ostawilam pigulki, a w ierpniu zaszlam w ciaze... czemu? Bo sie dziewczyny udchudzaja, zle jedza i nosza za krotkie spodniczki w zimie, zyja w zanieczyszczonym srodowisku i zyja w stresie.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
0
~Mika1977 2011-02-11 (14:23) 4 lata 3 miesiące 13 dni 6 godzin i 46 minut temu

Brałam pigułki 4 lata. Odstawiłam w listopadzie a z końcem grudnia zaszłam w ciąże. Po porodzie szybko wróciłam do pigułek. Teraz po 7 latach odstawiałam i od razu regularne miesiączki. Z kolei dwie moje koleżanki, które nie brały nigdy tabletek musiały czekać na zajście w ciążę ok 2 lat- co moim zdaniem miało związek ze stresem ("2 miesiące próbuję i nie mogę zajść"). Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji.

odpowiedz

0
1
~ona 2010-12-02 (11:38) 4 lata 5 miesięcy 22 dni 9 godzin i 31 minut temu

Jestemy 3- jedna z moich przyjaciółek po odstawieni tabletek zaszła w ciąże, ale poroniła- leczy sie na bezpłodność juz 8 lat. Druga po odstawniu tabletek stała się bezpłodna- z powodu zaniknięcia cyklu. Ja starciłam 2/3 włosów po odstawieniu tabletek, moja gospodraka hormonalan to ruina. Tabletki nie są dla każdego jak się okazuje.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
0
~Gosia$ 2011-01-18 (20:15) 4 lata 4 miesiące 6 dni i 54 minuty temu

Maskara!!!!
Jak to wszystko czytam to mi Was wszystkich żal!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Radzę poczytać dobre i fachowe pisma na temat antykoncepcji hormonalnej. Używam tabletek od 9 lat i jestem cho..... zadowolona. Przy tyłozgięciu, które mam ból kręgosłupa to tragedia i tak co miesiąc. Tabletki oczywiście w moim przypadku nie likwidują całkowicie bólu, bo to nie możliwe ale jest duża róznica!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tak naprawdę o wpływie tabletek na naszą plodność lekarze będą mieli dopiero wtedy kiedy nasze pokolenie będzie miało po 60 lat!!!! Bo to my tak naprawdę jesteśmy królikami doświadczalnymi. Wiedza lekarzy ginekologów w tych czasach pozostawia wiele do życzenia. To my same decydujemy się co robimy. Zaznaczam, że często tabletki pomagają w tym by utzrymac plodność. Płodność tez szybko wraca po odstawieniu tabletek. Jescze jedna rzecz. Kobiety lubią sobie wmawiac, że po zażywaniu tabletek nie moga miec dzieci. Kwestia jest taka, że nie ma dobrej opieki lekarskiej i czesto nie wiemy, że nie możemy mieć dzieci, dopóki się o nie nie staramy. Wtedy sobie wkręcamy, że to spowodowały tabletki. JA o swoiim tyłozgięciu sie dowiedziałam dopiero w ieku 28 lat. To byl mój trzeci lekarz ginekolog. Pozdrowienia.

odpowiedz

0
0
janyga 2011-01-10 (14:37) 4 lata 4 miesiące 14 dni 6 godzin i 32 minuty temu

bez problemu
z powodu zapracowania nie miałam czasu aby pójść po receptę na tabletki anty.Odstawiłam je w listopadzie, zdążyłam mieć jeden okres i według moich obliczeń w Sylwester zaszłam w ciążę. To bylo moje drugie dziecko po ok. 9 latach. Niestety miałam problemy z utrzymaniem ciąży (notoryczne krwawienia). Nie wiem czy miało to związek ze stresem czy z tym że wczesniej brałam kilka lat tabletki. Jedna z lekarek po kolejnym dość obfitym krwawieniu, stwierdziła, że z tego juz nic nie będzie. Chciałabym widzieć jej minę, gdybym teraz przedstawiła jej mojego slicznego i zdrowego synka - ma juz 3 lata, ciąża była donoszona i tak samo jak córke rodziłam 3 godzinki.

odpowiedz

0
0
~pytajaca 2010-11-30 (18:05) 4 lata 5 miesięcy 24 dni 3 godziny i 4 minuty temu

pytanie o przerwy w przyjmowaniu tabletek
a czy robilyscie jakies przerwy podczas brania tabletek?(np 3 miesiace) niektorzy wlasnie zalecaja takie przerwy i nie wiem czy nalezy sie do tego stosowac

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
1
~sisley 2010-12-09 (21:58) 4 lata 5 miesięcy 14 dni 23 godziny i 11 minut temu

Pigulki
Ja z negatywnymi efektami pigulek walcze do dzis a tabletek nie biore juz od prawie trzech lat. Takze uwazajcie bo maja rozny wplyw i tego zaden lekarz nie jest w stanie przewidziec.

odpowiedz