Trwa ładowanie...

Co to jest indeks Pearla?

Do oceny efektywności antykoncepcji służy tzw. indeks Pearla. Wskazuje on, ile spośród 100 kobiet stosujących przez rok daną metodę, może zajść w ciążę. Im jest mniejszy, tym większa gwarancja, że nie dojdzie do zapłodnienia.


Do określenia skuteczności antykoncepcji służy indeks Pearla. Został opracowany w 1933 roku przez Raymonda Pearla. Skala określa, ile ze stu kobiet potencjalnie zajdzie w ciążę w ciągu roku, stosując daną metodę.

Co to jest indeks Pearla?Źródło: Jupiterimages
d14cmu5
d14cmu5

Do oceny efektywności antykoncepcji służy tzw. indeks Pearla. Wskazuje on, ile spośród 100 kobiet stosujących przez rok daną metodę, może zajść w ciążę. Im jest mniejszy, tym większa gwarancja, że nie dojdzie do zapłodnienia. Do określenia skuteczności antykoncepcji służy indeks Pearla. Został opracowany w 1933 roku przez Raymonda Pearla. Skala określa, ile ze stu kobiet potencjalnie zajdzie w ciążę w ciągu roku, stosując daną metodę.

Kiedy wskaźnik wynosi 7, to oznacza, że przytrafia się to aż siedmiu paniom na 100. Im liczba jest niższa, tym antykoncepcja skuteczniejsza. Zdarza się jednak, że metoda jest bardzo skuteczna, ale pod warunkiem, że przestrzegamy bardzo skrupulatnie zaleceń przy jej stosowaniu. A z tym bywa różnie.

Dlatego dla każdej wyznacza się dwie wartości indeksu Pearla - pierwsza dotyczy sytuacji idealnej, druga takiej, w której para wykazuje mniejszą dbałość o zachowanie wszystkich reguł. Wskaźniki różnią się nieco w zależności od konkretnych opracowań. Oto przegląd skuteczności metod antykoncepcji.

Pigułki antykoncepcyjne (0,3). Hormonalne metody zapobiegania ciąży są, zgodnie z indeksem, najbardziej skuteczne. Kobieta przyjmuje preparaty zawierające pochodne żeńskich hormonów płciowych: estrogenu i progesteronu. Pigułki hamują owulację. Przy prawidłowym stosowaniu indeks wynosi 0,3, czyli daje niemal 100-procentową gwarancję bezpieczeństwa. Jeśli kobieta nie do końca przestrzega zaleceń, zdarza jej się pominąć pigułkę, to wskaźnik spada do 6-8. Przed zastosowaniem tej metody konieczne jest badanie ginekologiczne. Tym bardziej, że w Polsce pigułki są na receptę. Codziennie o stałej porze należy pamiętać o ich wzięciu. Skuteczność pigułki może zmniejszyć przyjmowanie antybiotyków, a także biegunki i wymioty. Metoda jest całkowicie odwracalna, po ich odstawieniu można starać się o dziecko.

d14cmu5

Plastry antykoncepcyjne (0,3). Skuteczność tej metody jest porównywana z pigułkami. Przy czym jest mniejsze ryzyko. O ile o wzięciu pigułki na czas może nam się zdarzyć zapomnieć, to plaster nakleja się raz w tygodniu i stopniowo uwalniane są z niego hormony. Przy czym można prowadzić aktywny styl życia, uprawiać sport i pływać. Zdarza się, że kobiety boją się, że może się odkleić. Zupełnie niepotrzebnie. Badania pokazują, że takie sytuacje zdarzają mniej niż 2 procentom pań stosujących plastry. A jeśli już do tego dojdzie, to wówczas należy natychmiast przykleić nowy plaster, a przez pierwszy tydzień stosować dodatkowo niehormonalną metodę antykoncepcji.

Wkładka domaciczna (0,6 – 0,8). Spirala wewnątrzmaciczna to giętki przyrząd o długości 2-4 cm, pokryty miedzią, srebrem lub plastikiem. Działa natychmiast po umocowaniu. Nie zaburza ona fizjologicznego cyklu hormonalnego, bo nie hamuje jajeczkowania. Ma długotrwałe działanie (2 - 5 lat, w zależności od rodzaju). Nie są również wymagane dodatkowe czynności przed i w czasie stosunku. Może się jednak zdarzyć, choć bardzo rzadko, że wypadnie lub się przesunie. Żeby to sprawdzić, wystarczy wyczuć nitkę, która wystaje z szyjki macicy. Jeśli kobieta stwierdzi, że wkładki nie ma, należy zgłosić się do lekarza.

* Prezerwatywa (3 – 14)*. Jest to dość skuteczna metoda zapobiegania ciąży, pod warunkiem, że jest prawidłowo stosowana. Szczególnie polecana osobom, które nie mają stałego partnera. Dodatkowo chroni bowiem przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niestety jej stosowanie daje dość duże pole do popisu, jeśli chodzi o popełniane błędy, np. zbyt późne założenie prezerwatywy, uszkodzenie paznokciem. Niekiedy zdarzają się ześlizgnięcia prezerwatywy w trakcie stosunku lub bezpośrednio po jego zakończeniu. Sporadycznie też może pękać. Wtedy, żeby zapobiec ciąży, w czasie 48 godzin trzeba zgłosić się do lekarza po tzw. tabletki po stosunku. Warto też pamiętać, żeby sprawdzić datę przydatności prezerwatyw do użycia, a także przechowywać je w chłodnym i przyciemnionym miejscu.

d14cmu5

Kalendarzyk (5-25). Kalendarzyk małżeński wybierają często pary, które ze względu na poglądy religijne nie stosują antykoncepcji hormonalnej oraz kobiety, którym stan zdrowia nie pozwala na przyjmowanie hormonów. Metoda ta polega na odliczaniu dni od spodziewanej miesiączki w celu oznaczenia momentu jajeczkowania. Zdaniem niektórych specjalistów, to w ogóle nie jest forma antykoncepcji, a naturalna metoda planowania rodziny. Zalecana jest przede wszystkim kobietom o regularnych cyklach i parom, dla których nieplanowana ciąża nie będzie problemem. Wymaga niezwykłej samodyscypliny, a także wstrzemięźliwości płciowej podczas owulacji.

Stosunek przerywany (4-19). Polega na wycofaniu członka z pochwy tuż przed wytryskiem nasienia. W dużej mierze skuteczność tej metody zależy od refleksu partnera. Ale trzeba pamiętać, że plemniki są obecne również w wydzielinie, która pojawia się jeszcze przed wytryskiem. Wymaga nieco wprawy, dlatego skuteczność wśród młodzieży jest jeszcze niższa i jej indeks wynosi ok. 20 w skali Pearla.

Środki plemnikobójcze (6-26). Globulki i tabletki muszą się rozpuścić, co trwa przeciętnie 5 – 15 minut. Przed użyciem trzeba więc sprawdzić w ulotce, po upływie jakiego czasu środek zaczyna działać. Zaletą jest niska cena, dostępność bez recepty i łatwość stosowania. Większość opracowań podaje, że wskaźnik Pearla mieści się w zakresie od 6 do 26, a nawet 30, w zależności od rodzaju środka.

d14cmu5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14cmu5