Trwa ładowanie...

Ministerstwo Zdrowia przeciwne dostępności pigułki "dzień po" bez recepty

Antykoncepcja awaryjna, zwana "pigułką dzień po”, będzie w Polsce dostępna jedynie na receptę

Ministerstwo Zdrowia przeciwne dostępności pigułki "dzień po" bez receptyŹródło: 123RF
d3p8brt
d3p8brt

Antykoncepcja awaryjna, zwana "pigułką dzień po”, będzie w Polsce dostępna jedynie na receptę, jeżeli unijne przepisy pozostawią w gestii krajów członkowskich decyzję w tej sprawie – powiedział PAP Sławomir Neumann z Ministerstwa Zdrowia.

Komisja Europejska zdecydowała, że środek o nazwie ellaOne może być dostępny w krajach Unii Europejskiej bez recepty, zastrzegając, że ostateczna decyzja należy do władz krajowych. Informację taką przekazał rzecznik KE ds. zdrowia Enrico Brivio.

„Polska była przeciwna tej decyzji, głosowaliśmy przeciwko na posiedzeniu Europejskiej Agencji ds. Leków. Jeżeli będzie zapis o decyzji władz krajowych, to utrzymamy przepis o dostępności na receptę” – powiedział Neumann pytany przez PAP o stanowisko polskiego ministerstwa zdrowia w tej sprawie.

Według Brivio decyzję o zmianie statusu leku ellaOne Komisja podjęła na podstawie wydanej 21 listopada 2014 r. rekomendacji Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA). Agencja wyjaśniła, że pigułki ellaOne mogą być "stosowane bezpiecznie i skutecznie bez potrzeby uzyskania recepty".

d3p8brt

"Zniesienie wymogu otrzymania recepty na ten lek powinno ułatwić kobietom dostęp do niego i przez to zwiększyć jego skuteczność" - oceniła EMA.

EllaOne to produkt antykoncepcyjny zawierający octan uliprystalu, przeznaczony do stosowania w przypadkach nagłych, aby zapobiec ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Środek działa poprzez zatrzymanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki. Został dopuszczony do obrotu w UE w 2009 r.

Według informacji EMA obecnie w większości krajów UE bez recepty dostępne są środki antykoncepcji awaryjnej zawierające lewonorgestrel, np. Norlevo, Levonelle, Postinor. Na receptę środki te dostępne są w Chorwacji, Niemczech, Grecji, na Węgrzech, we Włoszech i w Polsce. Z kolei na Malcie w ogóle nie są sprzedawane.

(PAP), mca/ ktl/ akw/ malk/

d3p8brt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3p8brt