Zastrzyk antykoncepcyjny

Małgorzata Przybyłowicz / 24.01.2011
wp.pl
 AAA
Zastrzyk antykoncepcyjny
Metoda wygodna, tania i skuteczna. Zalety stosowania antykoncepcji w postaci zastrzyku przyciągają uwagę coraz większej liczby kobiet. Warto jednak zapoznać się z listą działań ubocznych i przeciwwskazań, która w przypadku hormonalnej antykoncepcji jest wyjątkowo długa. Niektórzy lekarze traktują zastrzyk jako antykoncepcję zalecaną „w ostateczności”.
Domięśniowy zastrzyk dostarcza do organizmu 150 mg octanu medroksyprogesteronu, związku będącego pochodną żeńskiego hormonu płciowego - progesteronu. Podawany raz na trzy miesiące lek zapewnia bardzo wysoką ochronę przed niechcianą ciążą.
Wskaźnik Pearla waha się w granicach 0,3, co oznacza, że spośród tysiąca kobiet stosujących tę metodę przez rok, zaledwie trzy zaszły w ciążę. Mechanizm działania preparatu Depo-Provera, bo tak nazywają się dostępne na rynku ampułki z hormonem, polega na hamowaniu owulacji oraz na zagęszczaniu śluzu szyjkowego, co utrudnia przemieszczanie się plemników.

Same zalety?

Wysoka skuteczność i wygoda stosowania to największe zalety tej formy antykoncepcji. Kobieta nie musi pamiętać o codziennym przyjmowaniu pigułek czy o aplikacji kremu lub pianki plemnikobójczej przed stosunkiem. Metoda ta polecana jest młodym mamom, które mogą zdecydować się na zastrzyk już w szóstym tygodniu po porodzie.

Kobiety karmiące piersią nie muszą obawiać się negatywnego wpływu preparatu na ilość czy jakość mleka. Nie stwierdzono, aby zastrzyk w jakikolwiek sposób oddziaływał na zdrowie i rozwój dziecka. Ponadto badania potwierdzają, że przyjmowanie hormonu w zastrzyku zmniejsza ryzyko wystąpienia raka endometrium (aż o 80 proc.) i mięśniaków macicy. Nie bez znaczenia jest także relatywnie niski koszt takiej metody zabezpieczenia - raz na trzy miesiące musimy zakupić ampułkę leku w cenie około 40 zł.

Nie taka idealna

Antykoncepcja w zastrzyku ma jednak wiele wad, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o jej stosowaniu. Środowisko medyczne podkreśla przede wszystkim negatywny wpływ długotrwałego przyjmowania leku na gęstość masy kostnej, która po pięciu latach stosowania preparatu ulega zmniejszeniu o około 6 proc. Antykoncepcja w zastrzyku zwiększa więc ryzyko zachorowania na osteoporozę. Nieznacznie rośnie również prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi.


POLECAMY: Chcesz być piękna? Zrób to z głową. Sprawdź swoje IQ!

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 19 82.61%
nie 4 17.39%

Galerie


Opinie (49)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

37
6
~Iwona 2011-01-25 (18:08) 5 lat 13 dni 23 godziny i 33 minuty temu

Dla mężczyzn!!
Polecam mężczyzną!!! Ciągle tylko my i my i my!!! Dla kobiet męskie hormony, pigułki, plastry, krążki dopochwowe, spirale, zaciski na jajowody - do pi... niech w końcu coś dla siebie wymyślą i z uroków efektów ubocznych korzystają - podwyższonego ryzyka zachorowania na raka, spadku libido, niechęci do seksu, wyprysków na twarzy, zwiększenia masy ciała, noszenia w sobie ciał obcych ze stali itd. Niech dla facetów w końcu wymyślą trutki i sposoby wszelkie.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

2
1
~energy134 2014-06-05 (14:12) 1 rok 8 miesięcy 3 dni 3 godziny i 29 minut temu

Witam czy po zastrzyku mozna się kochać od razu czy szybko działa

odpowiedz

2
0
~ewela21215 2013-09-30 (11:42) 2 lata 4 miesiące 9 dni 5 godzin i 59 minut temu

Ja również nie polecam tej metody, 28.05 namówiła mnie na ten zastrzyk ginekolog, kiedy byłam na kontroli 7 tygodni po porodzie, a ponieważ karmię dziecko piersią to powiedziała,że Depo będzie najlepszą metodą antykoncepcji. Choć nie byłam na początku zdecydowana na ten zastrzyk, ponieważ mam niedoczynność tarczycy i codziennie muszę brać L-tyroxin (eutyrox) i oczywiście przypomniałam o tym pani ginekolog, to ona zapewniła mnie,że to w niczym nie przeszkadza, no i się zdecydowałam i to był największy błąd w moim życiu. Przez pierwszy miesiąc miałam ogromny ból głowy, wręcz migrenowy, krwawienie trwało 10 dni i miałam je tylko w tym pierwszym miesiącu, łatwo łapałam doły, ochota na seks jako taka była, ale suchość pochwy nie bardzo sprzyjała zbliżeniom. Na cerze pojawił mi się trądzik, choć wcześniej w okresie szkolnym nie miałam żadnych problemów z cerą. I co najgorsze dla mnie przytyłam jak do tej pory prawie 9 kilo(nie zwiększając ilości jedzenia), co w moim przypadku jest bardzo niewskazane, bo ogólnie należę do kobiet z trochę większą ilością ciała, zaraz po porodzie mieściłam się w rozmiar 40-42, a teraz ledwo wchodzę w 44, co również jest powodem mojego gorszego samopoczucia. Zastrzyk teoretycznie trwa 3 miesiące, ale skutki po nim zostają długo dłużej. Dodam do tego,że mieszkam w Niemczech i jak przyjechałam do Polski i moja pani endokrynolog-ginekolog usłyszała o tym,że przyjęłam ten zastrzyk, to mi powiedziała,że mam więcej tego nie brać, dlatego kieruję moją wiadomość w szczególności do kobiet, które mają problemy z nadwagą lub/i niedoczynność tarczycy, by nie decydowały się na tą formę antykoncepcji.

odpowiedz

2
2
~baslas 2013-10-31 (12:43) 2 lata 3 miesiące 8 dni 4 godziny i 58 minut temu

Ta metoda jest zalecana dla kobiet w okresie przekwitania a nie młodym kobietą.

odpowiedz

1
1
~niezadowolona 2011-01-29 (21:23) 5 lat 9 dni 20 godzin i 18 minut temu

NIE POLECAM
Ja przez rok stosowałam Depo. Gdybym wiedziała jakie będą skutki uboczne, nie zdecydowała bym się na ten specyfik. Po pierwsze: Przytyłam. Wprawdzie tylko jakieś 5 kilogramów, ale dla mnie to dużo. Ponadto do tej pory pojawiają mi się krwawienia w trakcie cyklu. Byłam u lekarza, zrobił USG - zdziwił się i stwierdził zanik macicy. Jest tak mała, że nie wiem, czy kiedyś zajdę w ciążę. Ponadto czułam dyskomfort (wzdęcia, uczucie ciężkości nóg) itd. Nie polecam

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
bomba.69 2013-07-08 (14:36) 2 lata 7 miesięcy 3 godziny i 5 minut temu

Ten zastrzyk rzeczywiście działa- ja wzięłam 3 i łatwo policzyć jak długo powinien działać- ja miałam cały czas krwawienia, niezbyt obfite i z przerwami jedno dwudniowymi co tydzień. Dla mnie był to koszmar ale skuteczna antykoncepcja, bo współżyć się odechciewało. Dlaczego powtarzałam zastrzyk, bo miał się organizm dostosować :D Ja się dostosowałam- nigdy więcej go nie zastosuję.

odpowiedz

1
0
~Baza 2013-06-02 (10:47) 2 lata 8 miesięcy 6 dni 6 godzin i 54 minuty temu

Do Agladysz, kotku kobieta nie nosi w sobie zarówno dziecka, jak i zygoty przez całe swoje rozrodcze życie, tego możesz być pewna. Dziecko, ciemnoto, to efekt procesu, który musi nastąpić, żeby powstało, a antykoncepcja jest środkiem zapobiegawczym temu procesowi, bo nie wszystkie kobiety mają ochotę na ewentualną późniejszą aborcję

odpowiedz

2
2
~Baza 2013-06-02 (10:42) 2 lata 8 miesięcy 6 dni 6 godzin i 59 minut temu

Autor tego artykułu powinien ponieść konsekwencje prawne za napisanie tych idiotyzmów o skutkach przyjmowania hormonów w zastrzyku, czy pod każdą inną postacią. Na całym świecie wiadomo, że terapie antykoncepcyjne i późniejsze zastępcze hormonalne sprzyjają nie! zapadnięciu na osteoporozę oraz zmniejszają ryzyko raka piersi i narządów rodnych. Myślę, że jest to próba zamącenia w głowach rozsądnym kobietom.

odpowiedz

7
0
~karina 2013-04-12 (21:22) 2 lata 9 miesięcy 26 dni 20 godzin i 19 minut temu

ja przyjęłam 1 zastrzyk 15 lutego,dziś mamy 12 kwiecień i nie wiem jak go określić....?Ochote na sex mam w normie,miesiączka to się już pogubiłam.....Mam 5 dni,3 dni spokuj,znów 2 tygodnie ,tydzień spokuj,2 dni znów nic,3 dni,1 spokuj...dziwnie ale trudno.Mam 4 dzieci,27 lat i już dziekuje.Wole to niż ciąże....ogólnie czuje się dobrze.

odpowiedz

4
2
~NigdyWżyciu 2013-04-09 (13:01) 2 lata 9 miesięcy 30 dni 4 godziny i 40 minut temu

Odradzam !!! Zabrałam ten zastrzyk pierwszy raz i był to również ostatni ! Przez 9msc krwawiłam co skutkowało oznakami anemii, wiecznie zmęczona, i te infekcje, grzybice do dzisiaj nie mogę sie z nimi uporac ! Przez to ciągłe krwawienie wyhodowałam sobie grzyby, rożnego rodzaju infekcje itp za jedyne 48zł zafundowałam sobie szereg chorób i dyskomfort. Przeklinam ten zastrzyk, minął rok a nadal odczuwam jego skutki. Każdy ma swoje zdanie ale z czystym sumieniem odradzam.

odpowiedz