Trwa ładowanie...

Domowe sposoby na zaskórniki

Zanieczyszczenia, zrogowaciały naskórek i łój powodują zatykanie ujścia porów, w ten sposób powstają nieestetyczne zaskórniki.

Domowe sposoby na zaskórnikiŹródło: 123RF
d2z6w0b
d2z6w0b

Blada, pozbawiona blasku cera. Broda, czoło i nos upstrzone czarnymi punkcikami. Po zimie nasza cera jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i wymaga specjalnej pielęgnacji. Zobaczmy, jak skutecznie zadbać o urodę domowymi sposobami.

Zanieczyszczenia, zrogowaciały naskórek i łój powodują zatykanie ujścia porów, w ten sposób powstają nieestetyczne zaskórniki. Gruczoły łojowe produkują sebum (łój skórny), by stworzyć cienką warstwę ochronną. Bez niej nasza cera narażona jest na przedwczesne starzenie, traci elastyczność, staje się szorstka i wysuszona. Jednak, gdy ilość wydzielanego tłuszczu jest zbyt duża, pory zatykają się.

Pod wpływem powietrza sebum ciemnieje i na skórze widoczne są czarne kropki. Zaskórniki mogą też powodować źle dobrane kosmetyki oraz nieprawidłowa dieta. Zima to trudny okres dla skóry. Niskie temperatury, przegrzane pomieszczenia, ograniczona ilość spacerów powodują, że cera jest przesuszona i niedotleniona. Mróz źle wpływa na płaszcz hydrolipidowy skóry, czyli jej warstwę ochronną, więc naskórek traci więcej wilgoci, powodując odwodnienie. Cera łuszczy się, a zrogowaciały naskórek zapycha pory i pojawiają się wągry.

Nic dziwnego, że po zimie cera wymaga wyjątkowo troskliwej pielęgnacji. By odzyskać promienny i świeży wygląd, musimy postawić na regenerację i oczyszczanie. Najlepsze efekty przyniesie działanie dwutorowe – zabiegi pielęgnacyjne i odpowiednio dobrane kosmetyki oraz dieta bogata w składniki odżywcze. Wiadomo, że podstawą dbania o urodą jest odpowiednie nawilżanie. Pierwszy punkt planu naprawczego to zakup dobrego kremu nawilżającego. Wybierając kosmetyk, należy sprawdzić, czy nie ma zbyt gęstej konsystencji, krem powinien być lekki i dobrze się wchłaniać, by nie zapychać porów.

d2z6w0b

Złuszczanie

Kolejnym ważnym krokiem jest regularne złuszczanie, by pozbyć się zrogowaciałego naskórka, przyczyny powstawania nieestetycznych wągrów. Warto wypróbować domowy peeling z płatków owsianych. Wystarczy zmieszać trzy łyżki zmielonych płatków z niewielką ilością wody i otrzymaną w ten sposób pastą delikatnie masować twarz kolistymi ruchami. Taki masaż pobudza krążenie, złuszcza martwy naskórek, a jednocześnie nie podrażnia twarzy.

Domowe sposoby

Po wykonaniu zabiegu złuszczającego należy przemyć twarz tonikiem. Można go przygotować samodzielnie. W usunięciu zaskórników pomoże nam preparat na bazie octu jabłkowego, który oczyszcza i zamyka pory oraz działa antybakteryjnie. Przepis na domowy tonik do twarzy jest bardzo prosty – do szklanki wody dodajemy 2 łyżki octu jabłkowego. W przypadku mocno zanieczyszczonej cery można stosować okłady z gazy nasączonej tonikiem 2-3 razy dziennie.

Skuteczny preparat do przemywania cery możemy zrobić też z aspiryny. Dwie tabletki rozpuszczamy w szklance wody i dodajemy kilka kropel olejku tymiankowego. Tonik trzymamy w lodówce nie dłużej niż tydzień i używamy do codziennej pielęgnacji twarzy. Aspiryna pozwala gruntownie oczyszczać gruczoły łojowe i delikatnie złuszcza naskórek, dlatego pomaga pozbyć się zaskórników.

Popularnym sposobem walki z wągrami są parówki, czyli domowa sauna na twarz. Warto wykonywać zabieg regularnie, by udrożnić ujście gruczołów łojowych i oczyścić pory. Parówka to także idealny punkt wyjść do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Odświeżona i oczyszczona skóra lepiej wchłania składniki odżywcze kosmetyków.

d2z6w0b

By przygotować domową saunę, wystarczy miska gorącej wody i kilka kropel olejku. W przypadku cery zanieczyszczonej dobrze sprawdzi się olejek pichtowy (wyciąg z jodły syberyjskiej), który zawiera naturalne substancje antybakteryjne. By oczyścić cerę pochylamy się na parującą wodą i przykrywamy ręcznikiem, zabieg powinien trwać 10-15 minut.

Zbawienny wpływ na cerę mają maseczki pielęgnacyjne. Dzięki nim skóra jest lepiej nawilżona i odżywiona. W usunięciu zaskórników pomoże nam prosta maska przygotowana z surowego ziemniaka. Surowe warzywo obieramy ze skórki i ścieramy na tarce o drobnych oczkach, możemy też dodać kilka kropel soku z cytryny. Ziemniaczaną maseczkę nakładamy na twarz i zmywamy ciepłą wodą po 15 minutach. Ziemniak świetnie oczyszcza i rozjaśnia skórę.

Małgorzata Brzezińska/(mtr), WP Kobieta

d2z6w0b
d2z6w0b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z6w0b