Trwa ładowanie...
Rafał Natorski
14-10-2014 11:02

Łopian – przyjaciel kobiety

Roślinę kojarzymy przede wszystkim z jej charakterystycznymi haczykowatymi owocami, nieprzypadkowo zwanymi rzepami, ponieważ w czasie spaceru po łące chętnie przyczepiają się do różnych części garderoby. Jednak łopian wykazuje również mnóstwo cennych właściwości. Zarówno dla zdrowia, jak i urody.

Łopian – przyjaciel kobietyŹródło: 123RF
d3jp0g0
d3jp0g0

Roślinę kojarzymy przede wszystkim z jej charakterystycznymi haczykowatymi owocami, nieprzypadkowo zwanymi rzepami, ponieważ w czasie spaceru po łące chętnie przyczepiają się do różnych części garderoby. Jednak łopian wykazuje również mnóstwo cennych właściwości. Zarówno dla zdrowia, jak i urody.

Podobnie jak wiele innych wartościowych darów natury, łopian jest traktowany w Polsce jak pospolity chwast. Zupełnie inaczej podchodzą do niego Francuzi, którzy umieścili roślinę na liście ziół o najwyższej mocy leczniczej czy Japończycy, uprawiający ją jako warzywo. Może trudno w to uwierzyć, ale w kraju kwitnącej wiśni łopian uchodzi za bardzo smaczny dodatek do potraw.

Jego korzenie chętnie spożywali także rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej i… nasi przodkowie. Ksiądz Jan Krzysztof Kluk, znany XVIII-wieczny przyrodnik pisał: „Łodygi na wiosnę póki miękkie są, i ogony liściowe, mogą się gotować jak szparagi, do zdrowego na stół zażycia; albo kwasić jak ogórki”.

Wykorzystanie łopianu do celów spożywczych może wydawać się dyskusyjne, ale nie ulega wątpliwości, że roślina zasługuje na uwagę jako remedium na wiele problemów zdrowotno-estetycznych.

(fot. 123RF)
Źródło: (fot. 123RF)

Sposób na odtrucie

Zarówno w tradycyjnej medycynie europejskiej, jak i azjatyckiej, zwłaszcza chińskiej, korzeń łopianu uchodzi za jeden z najskuteczniejszych naturalnych „wspomagaczy” przemiany materii. Zaleganie jej szkodliwych produktów jest przyczyną wielu dolegliwości, z którymi zmagają się współczesne kobiety. W takiej sytuacji ulgę może przynieść zażywanie przetworów z łopianu.

d3jp0g0

Jeśli chcemy odtruć organizm, należy 2-3 razy dziennie wypijać 1/3 szklanki odwaru z korzenia tej rośliny (2-3 łyżki rozdrobnionego korzenia zalewamy dwoma szklankami ciepłej wody i doprowadzamy do wrzenia, później gotujemy pod przykryciem ok. 3 minuty, odstawiamy na kwadrans i przecedzamy).

Przemianę materii poprawi również zażywanie soku z korzenia łopianu, który znajdziemy w sklepie zielarskim. Ten produkt jest też świetnym remedium na nieżyty przewodu pokarmowego oraz choroby wątroby i woreczka żółciowego. Dzięki niemu można również uporać się z kamieniami nerkowymi – bardzo powszechnym schorzeniem układu moczowego, z którego powodu cierpi wiele kobiet, szczególnie w okresie ciąży. Złogi minerałów i skrystalizowanych stoli potrafią zablokować się w przewodzie moczowym, skutecznie uprzykrzając życie. Kamienie ujawnią swoją obecność silnym bólem kolkowym, pojawiającym się w okolicy lędźwiowej, a później promieniującym w kierunku podbrzusza.

Naturalny antybiotyk

W medycynie ludowej wywar z korzenia łopianu był stosowany w celu dodania sił kobiecie, przed i po porodzie. Składniki rośliny pomagają w regulowaniu miesiączki, ale wykazują też właściwości rozkurczowe, dlatego dziś łopianowe produkty nie są zalecane paniom w okresie ciąży.

Natomiast warto je wykorzystać w przy przeziębieniach i infekcjach, ponieważ badania naukowe potwierdziły obecność w korzeniu łopianu dużej ilości poliacetylenów, czyli związków o silnym działaniu antybiotycznym.

d3jp0g0

Roślinę zaleca się także, jako sposób na odtrucie organizmu po przyjmowaniu farmakologicznych antybiotyków. Najlepiej sprawdza się wówczas w połączeniu z innymi ziołami: kłączem perzu, zielem nawłoci, rdestu ptasiego i fiołka, owocem bzu czarnego, korą wierzby i liśćmi brzozy. Dwie łyżki takiej mieszanki zaparzamy w dwóch szklankach wody i – po przecedzeniu – wypijamy kilka razy w ciągu dnia.

Dla włosów i skóry

Łopian wykazuje również imponujące właściwości kosmetyczne. Nieprzypadkowo wyciąg z tej rośliny wchodzi w skład szamponów do włosów przetłuszczających się lub wykazujących skłonność do łupieżu, a także toników do cery tłustej czy trądzikowej.

Jednym z najbardziej wartościowych produktów jest olej z korzenia łopianu, który skutecznie wzmacnia cebulki włosów i hamuje ich wypadanie. Zalecany jest do pielęgnacji fryzury zniszczonej np. częstym farbowaniem. Sok z korzenia tej rośliny pozwala natomiast uporać się z łupieżem (warto wówczas przygotować mieszankę z suszonego korzenia łopianu i mydlnicy, ziela skrzypu i liści pokrzywy – dwie garście przez pół godziny gotujemy w litrze wody i nakładamy na włosy po umyciu).

Łopian sprawdzi się również w walce z problemami skórnymi, szczególnie trądzikiem i egzemą. Jak wykorzystać jego walory? Na przykład przygotować kąpiel z dodatkiem ususzonego korzenia łopianu, ziela pokrzywy i skrzypu polnego. Skórę możemy też smarować olejem łopianowym albo przykładać na zmienione chorobowo miejsca okłady z odwaru z korzenia tej rośliny.

Rafał Natorski/(mtr), kobieta.wp.pl

d3jp0g0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jp0g0