UrodaPielęgnacja szyi i dekoltu

Pielęgnacja szyi i dekoltu

Pielęgnacja szyi i dekoltu
Źródło zdjęć: © 123RF
08.05.2013 15:06, aktualizacja: 09.05.2013 08:16

Po czym poznać wiek kobiety? Nie po twarzy, która jest zwykle starannie wypielęgnowana i pokryta makijażem. Upływający czas najbardziej uwidacznia się na skórze szyi i dekoltu. Nie dość, że już sama w sobie jest wyjątkowo delikatna i podatna na uszkodzenia, to dodatkowo całkowicie zapominamy o tej partii podczas codziennego wklepywania kremu. Efekt? Przebarwienia, zmarszczki, przesuszenie. Jak temu zaradzić?

Po czym poznać wiek kobiety? Nie po twarzy, która jest zwykle starannie wypielęgnowana i pokryta makijażem. Upływający czas najbardziej uwidacznia się na skórze szyi i dekoltu. Nie dość, że już sama w sobie jest wyjątkowo delikatna i podatna na uszkodzenia, to dodatkowo całkowicie zapominamy o tej partii podczas codziennego wklepywania kremu. Efekt? Przebarwienia, zmarszczki, przesuszenie. Jak temu zaradzić?

* Oczyszczanie i złuszczanie*
Po pierwsze: o szyi i dekolcie wystarczy po prostu pamiętać. Niedbałe nałożenie balsamu raz na jakiś czas nie pomoże. Potrzebna jest codzienna pielęgnacja. Tylko wtedy możliwe będzie stawienie oporu upływającemu czasowi. Pierwszym, najważniejszym krokiem jest dokładne oczyszczanie. Usunięcie nagromadzonych zanieczyszczeń, które mogą zapychać pory skóry na dekolcie i skutkować zmianami trądzikowymi, jest naszym podstawowym zadaniem. Nie ma konieczności kupowania specjalnego preparatu. Wystarczy ten, którego używasz do demakijażu twarzy, np. mleczka czy płynu micelarnego.

Jeśli na skórze dekoltu pojawiają się krostki, sięgaj po żel i tonik antybakteryjny. Zwróć jednak uwagę, aby kosmetyki te nie zawierały alkoholu. Pamiętaj, że skóra tych partii ciała ma zdecydowanie mniej gruczołów łojowych niż twarz. Brakuje więc ochronnej warstewki hydrolipidowej, co sprawia, że skóra jest jeszcze bardziej podatna na wysuszające działanie alkoholu.

Raz w tygodniu przeprowadź zabieg głęboko oczyszczający i złuszczający. Odpowiedni kosmetyk możesz przygotować samodzielnie, mieszając cukier z oliwą z oliwek. Takim preparatem delikatnie masuj skórę dekoltu okrężnymi ruchami – zataczaj niewielkie kółeczka, przesuwając się od mostka w kierunku obojczyków i pach.

Jeśli na skórze występują zmiany trądzikowe, peeling ziarnisty jest niewskazany. W takim przypadku lepiej użyć kosmetyku enzymatycznego. Możesz kupić gotowy preparat, możesz też sporządzić go na bazie owoców, zawierających duże ilości kwasów i specjalnych enzymów. W tej roli najlepiej sprawdzi się papaja i ananas. Miąższ wybranego owocu zmiksuj i rozprowadź na skórze. Aby utrzymać maskę na miejscu, przykryj ciało gazą i owiń folią spożywczą – w ten sposób dodatkowo wzmocnisz działanie aktywnych substancji. Kosmetyk spłucz pod prysznicem, kierując na ciało na przemian chłodną i ciepłą wodę.

Nawilżanie, natłuszczanie i ochrona

Po oczyszczeniu skóry, rano i wieczorem wklep odpowiedni krem, balsam lub serum. Wybór preparatów jest bardzo szeroki. Do 25. roku życia wystarczający będzie kosmetyk nawilżający, ale koniecznie musi zawierać filtry UV. Dlaczego są tak ważne?

Za przesuszenie i pojawiające się zmarszczki odpowiada nie tylko niewłaściwa pielęgnacja, ale przede wszystkim działanie promieni słonecznych, które uszkadzają włókna kolagenu i elastyny. Skóra traci jędrność i pokrywa się bruzdami. Nakładanie balsamu ochronnego tylko latem przed wyjściem na plażę to zdecydowanie za mało. Promienie UV oddziałują na skórę przez cały rok, i to nie tylko wtedy, gdy przebywasz na świeżym powietrzu. Promieniowanie UV emitują również żarówki energooszczędne, stosowane w biurach i mieszkaniach. Po preparat z filtrami sięgaj więc codziennie, latem zwiększając stopień ochrony do co najmniej SPF20.

Po 25. roku życia pielęgnację należy uzupełnić o kosmetyki ujędrniające i przeciwzmarszczkowe. Może to być np. serum nakładane na noc. Natomiast bez względu na wiek, raz w tygodniu – najlepiej po wykonaniu peelingu – warto nałożyć na szyję i dekolt maskę. Rodzaj używanych produktów powinnaś dostosować do potrzeb skóry. Co to oznacza?

Jeśli skóra nie stwarza problemów, jest gładka, elastyczna i potrzebuje jedynie profilaktycznego nawilżenia i natłuszczenia, przygotuj maseczkę z rozgniecionego banana lub zmiksowanego miąższu awokado. Możesz dodać kilka łyżek oleju roślinnego, np. oliwy z oliwek, oleju jojoba, masła shea oraz miód. Silnie ujędrniająco zadziała z kolei maska sporządzana ze sproszkowanych alg. Gdy skóra dekoltu pokryta jest krostkami, zbawiennie zadziała na nią oczyszczająca maska z borowiny, błota z Morza Martwego lub glinki. Natomiast niewielkie przebarwienia pomoże rozjaśnić kosmetyk ze zmiksowanego ogórka z dodatkiem soku z cytryny.

Warto przetestować: Ziaja, Aretina Q, Krem na szyję i dekolt, ok. 10 zł/80 ml; Iwostin, Re-liftin, Liftingujące serum na szyję i dekolt SPF15,ok. 35 zł/40 ml; BingoSpa, Błoto z Morza Martwego, ok. 50 zł/650 g; Farmona, System Professional, Oczyszczająca maseczka z borowiną, ok. 35 zł/250 ml.

W gabinecie

Profesjonalne zabiegi sprawdzą się zarówno wtedy, gdy chcesz zapobiegać zmarszczkom i innym defektom skóry, jak i wtedy, gdy chcesz pozbyć się tych już istniejących. Nawilżająco i ujędrniająco zadziała mezoterapia. Zabiegi laserowe, np. laser frakcyjny, oraz peelingi chemiczne pomogą usunąć przebarwienia, krostki i drobne zmarszczki. Możesz też zdecydować się na mikrodermabrazję, peeling ziołowy czy odprężającą i nawilżającą kurację spa.

(map/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (19)
Zobacz także