UrodaPodkreślamy policzki makijażem

Podkreślamy policzki makijażem

Podkreślamy policzki makijażem
Źródło zdjęć: © Thinkstock
08.12.2010 23:11, aktualizacja: 09.12.2010 11:36

Idealnym kształtem twarzy jest owal. Twarz owalna jest twarzą symetryczną – dwie połówki twarzy względem siebie, a także proporcjonalną – trzy strefy są sobie równe, najszersza jej część to pięknie wyrysowane kości policzkowe. Ideały mają to do siebie, że rzadko się je spotyka w naturze, ale często się do nich dąży. W jaki sposób uzyskać idealny kształt twarzy? Modelując policzki!

Idealnym kształtem twarzy jest owal. Twarz owalna jest twarzą symetryczną – dwie połówki twarzy względem siebie, a także proporcjonalną – trzy strefy są sobie równe, najszersza jej część to pięknie wyrysowane kości policzkowe. Ideały mają to do siebie, że rzadko się je spotyka w naturze, ale często się do nich dąży. W jaki sposób uzyskać idealny kształt twarzy? Modelując policzki! Oto instrukcja.

* Po pierwsze* – oceń czy twoja twarz należy do grupy twarzy o kształtach miękkich czy do grupy o kształtach ostrych. Przeanalizuj kontury twarzy, kości żuchwy, linię nasady włosów. Jakie linie przeważają? Do twarzy „miękkich” należą twarze: owalna, okrągła, podłużna, o kształcie gruszki. Do twarzy kanciastych należą: kwadratowa, prostokątna, o kształcie trapezu, trójkątna. Twarze mieszane to między innymi twarz o kształcie serca.

Po drugie - zastanów się w których miejscach twoja twarz odbiega od idealnego wzoru. Jest na to bardzo łatwy sposób. Wyobraź sobie (możesz narysować) twarz owalną, a następnie przeanalizuj swoją (i tu pomocny okaże się rysunek). Jeśli wybrałaś metodę rysunkową, to na swój kształt twarzy nałóż kształt owalny – zobaczysz różnice. Sprawdź, czy twoja twarz jest np. szersza niż owalna (a może węższa?). Szerszą twarzą będzie twarz okrągła, kwadratowa, o kształcie trapezu czy gruszki. Węższą twarzą będzie twarz pociągła, prostokątna, trójkątna. Sprawdź, czy twoja twarz jest dłuższa lub krótsza od owalnej. Oceń, czy może są pewne fragmenty szersze, ale inne są węższe – tak może być w sytuacji twarzy trójkątnej, czyli szersze czoło, ale kości policzkowe i niżej dużo węższe niż w twarzy owalnej.

Po trzecie – zrób podsumowanie: gdzie należy dodać (wydłużyć, poszerzyć, uwypuklić), a gdzie odjąć (skrócić, zwęzić, wysmuklić, wyszczuplić). Twarz szeroką wysmuklamy, twarz wąską poszerzamy uwypuklając policzki, twarz długą skracamy, twarz krótką wydłużamy.

Po czwarte – zasady modelowania twarzy:

wysmuklimy i wydłużymy twarz modelując okolice kości policzkowych linią jak najbardziej zbliżoną do pionu,

poszerzymy twarz, uwypuklimy kości policzkowe, skrócimy twarz modelując ją linią zbliżoną do linii poziomej

jasny kolor (jaśniejszy o kilka tonów od reszty twarzy) uwypukla, poszerza, powiększa, ciemny kolor chowa, wysmukla, wyszczupla, błyszczący kosmetyk uwypukla

modelować możemy różami, bronzerami, ale też różnymi odcieniami podkładów

niezależnie od kształtu twarzy i efektu jaki chcemy uzyskać pamiętajmy, że kosmetyk, którym modelujemy policzki powinien się znaleźć w obszarze: oko – nos – usta – żuchwa, ale nie powinien zbliżyć się do tych punktów bardziej niż na odległość dwóch palców

jeśli chcemy załagodzić kanciaste rysy twarzy, to pudrem brązującym lub różem omiatamy delikatnie kontury twarzy

Po piąte – jak i kiedy to zrobić. Albo na samym początku makijażu (modelowanie podkładami), albo na końcu (róż, bronzer).

Jak modelować podkładem? Na odpowiednio przygotowaną skórę twarzy nakładamy podkład w kolorze idealnie dobranym do odcienia karnacji. Następnie na fragmenty wymagające poszerzenia (kości policzkowe? żuchwa? czoło?) lub uwypuklenia aplikujemy podkład co najmniej o dwa tony jaśniejszy. Delikatnie wklepujemy, rozcieramy granice pomiędzy kolorami. Na fragmenty wymagające wysmuklenia nakładamy podkład ciemniejszy niż bazowy, rozcieramy granice. Pamiętamy o kierunku modelowania – pionowy wydłuża, wysmukla, poziomy poszerza, skraca. Całość matowimy pudrem i kontynuujemy makijaż.

Możemy modelować twarz na końcu, czyli po skończonym makijażu. Wówczas używamy kosmetyków suchych, takich jak puder brązujący czy róż w kamieniu lub sypki. Jasnym lub lekko błyszczącym różem uzyskamy efekt uwypuklenia (idealny np. do powiększenia kości policzkowych), średnim, ciemnym różem lub bronzerem wysmuklimy, zwęzimy, skrócimy twarz oraz nadamy jej bardziej miękki kształt. Bronze lub róż aplikujemy oczywiście na wcześniej zmatowioną twarz za pomocą pędzla. Dopóki nie nabierze się wprawy, dobrze jest nakładać kosmetyki od linii włosów do środka twarzy. Nie wcierać pędzlem, a muskać delikatnie skórę. I zawsze pamiętać o wymienionych wyżej zasadach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)
Zobacz także