UrodaKontrola trwałości

Kontrola trwałości

Kontrola trwałości
22.03.2006 10:09, aktualizacja: 31.05.2010 18:27

Kiedy minie termin przydatności, zawarte w kosmetykach konserwanty przestają działać. I co wtedy? No cóż, będziemy miały szczęście, jeśli kosmetyk będzie tylko się źle rozprowadzał. W gorszych przypadkach podrażni skórę, albo spowoduje wysypkę.

Kiedy minie termin przydatności, zawarte w kosmetykach konserwanty przestają działać. I co wtedy? No cóż, będziemy miały szczęście, jeśli kosmetyk będzie tylko się źle rozprowadzał. W gorszych przypadkach podrażni skórę, albo spowoduje wysypkę.

Wchodzące w skład preparatów substancje czynne rozkładają się, a tłuszcze zaczynają się rozpadać. Zawartość opakowania staje się pożywką dla bakterii i pleśni. Nieodpowiednie przechowywanie kosmetyków może spowodować zepsucie się kremów czy balsamów jeszcze przed upływem terminu ważności.

Kremy, mleczka, balsamy do twarzy - termin ważności 1-2 lata
Najbezpieczniej nabierać je szpatułką. Wolne od bakterii są również preparaty w tubkach lub z dozownikiem. Kosmetyki z kolagenem można przechowywać na dolnej półce lodówki, ponieważ w cieple kolagen rozkłada się i traci swoje właściwości. Nie ma jednak potrzeby przechowywania w chłodzie innych kosmetyków. Wystarczy, jeśli będziemy je trzymać w ciemnym miejscu. W zepsutym kremie widać rozdzielenie się warstwy tłuszczowej od wodnej, zmienia kolor, na wierzchu zbiera się żółta warstwa tłuszczu, pojawia się nieprzyjemny kwaskowaty zapach.

Kosmetyki do włosów - termin ważności 2 lata
Powinny być przechowywane w ciemnym miejscu. Szamponów nie należy rozrzedzać dodając wodę do butelki, robimy to dopiero po wylaniu kosmetyku na dłoń.

Mydła - termin ważności do kilku lat
Można je bezpiecznie używać dłużej niż inne kosmetyki, jednak z czasem coraz słabiej pachną i zaczynają się kruszyć.

Tusze do rzęs - termin ważności 6-8 miesięcy
Jeśli nie są szczelnie zamykane, bardzo szybko zaczną się kawalić i gęstnieć. Zgęstniały tusz można rozrzedzić dodając kilka kropli toniku bezalkoholowego lub wody destylowanej. Przy malowaniu nie należy wciskać kilkakrotnie szczoteczki do opakowania, ponieważ przyspieszymy w ten sposób wysuszanie.

Pudry, róże, cienie w kamieniu - termin ważności do 5 lat
Stają się w miarę upływu czasu ciemniejsze i pozostawiają brzydkie smugi na skórze. Za każdym razem po użyciu pędzelki do nakładania kosmetyku myjemy. Uwaga! Znajdujący się w puderniczce foliowy krążek oddziela puder od gąbki, którą nakładamy go na twarz. Dzięki temu puder jest chroniony przed tłuszczem osiadającym na gąbce.

Pudry sypkie - termin ważności do 5 lat
Właściwie przechowywane, pozostają długo puszyste. Jeśli drobinki pudru zaczynają osiadać na wieczku lub tworzą się grudki, to znak, że puder chwycił wilgoć. Raczej nie nadaje się już do użycia.

Pudry w kremie i podkłady - termin ważności 2 lata
Mogą jełczeć, ponieważ zawierają nieco tłuszczu. Wtedy na ich powierzchni pojawiają się białe plamki. Podkład w kremie nabieramy szpatułką, podkład w płynie wylewamy na dłoń. Higieniczne użycie preparatu ułatwią opakowania z pompką. Podkłady są tym trwalsze, im mniej zawierają wody, w której mogą się rozwijać emulsje. Gęste, bardziej tłuste można stosować dłużej.

Szminki - termin ważności do 2 lat
Najmniej trwałe są zawierające szybkoschnący silikon szminki pudrowe. Wszystkie pomadki do warg są wrażliwe na wysoką temperaturę i światło. Niewłaściwie przechowywane zmieniają konsystencję, tracą kolor. Przestarzała pomadka jest twarda, na ustach zbija się w grudki. Do malowania nie wykręcamy całego wkładu (ograniczamy w ten sposób dostęp światła) i używamy pędzelka.

Lakiery i emalie do paznokci - termin ważności 1 rok
Już po kilku miesiącach stają się gęste. Nie należy ich jednak rozrzedzać zmywaczem, ponieważ zaczną tracić trwałość i zmieniać kolor, ponadto lakier na paznokciu odpryskuje po umalowaniu. O przeterminowaniu świadczy to, że lakier się trudno rozprowadza i długo schnie. Wstawienie do naczynia z ciepłą wodą i odczekanie kilka minut, może nieco reanimować lakier, ale metody tej nie można stosować wiecznie.

Wody toaletowe, perfumy i wody kolońskie - termin ważności 3 lata
Nie powinny być przechowywane w miejscach nasłonecznionych, a nawet tam, gdzie są oświetlone sztucznym światłem, ponieważ pod jego wpływem zapach staje się nietrwały. Wszystkie pachnące kosmetyki powinny być szczelnie zakorkowane. Najdłużej zachowują zapach w opakowaniach z rozpylaczem. We flakonach łatwiej wietrzeją.

Marzena Krzewicka

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także