FitnessDlaczego napoje gazowane są szczególnie niebezpieczne dla kobiet?

Dlaczego napoje gazowane są szczególnie niebezpieczne dla kobiet?

Dlaczego napoje gazowane są szczególnie niebezpieczne dla kobiet?
Źródło zdjęć: © 123RF
13.02.2015 10:39, aktualizacja: 16.02.2015 08:48

Wydaje ci się, że napoje gazowane są niezdrowe, bo tuczą i powodują próchnicę? Masz rację, ale inne przyczyny, dla których należy z nich zrezygnować, są znacznie poważniejsze. Jedno jest pewne – słodkie napoje szkodzą nam bardziej niż mężczyznom.

Wydaje ci się, że napoje gazowane są niezdrowe, bo tuczą i powodują próchnicę? Masz rację, ale inne przyczyny, dla których należy z nich zrezygnować, są znacznie poważniejsze. Jedno jest pewne – słodkie napoje szkodzą bardziej niż mężczyznom.

Słodkie napoje mogą przyczynić się do przedwczesnego dojrzewania dziewcząt. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, którzy przeprowadzili badania na ponad sześciu tysiącach dziewczynek w okresie dojrzewania. Uczeni zauważyli, że u dziewcząt pijących więcej niż jeden słodki napój dziennie cykl miesiączkowy rozpoczynał się średnio o 2,7 miesiąca wcześniej niż u reszty nastolatek.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest według specjalistów wyższy poziom estrogenów w organizmach małych konsumentek coli i innych soft-drinków. Napoje z dodatkiem cukru podnoszą poziom insuliny we krwi, co z kolei prowadzi do zwiększonej produkcji hormonów kobiecych. Naukowcy przestrzegają jednak, że przedwczesne osiągnięcie dojrzałości nie jest jedynym ryzykiem związanym z piciem słodkich napojów. Podwyższona ilość estrogenów, zwłaszcza w młodym organizmie, który nie jest jeszcze na to gotowy, zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi w późniejszym okresie życia dziewczynki.

Cola niszczy kości

Badania przeprowadzone w 2006 roku przez naukowców z Uniwersytetu Tufts w Bostonie wykazały, że kobiety pijące codziennie colę miały mniejszą gęstość mineralną kości w okolicach bioder niż inne panie. Uczeni powiązali to zjawisko z dwoma przyczynami. Po pierwsze, dodawana do coli kofeina ma właściwości wypłukiwania minerałów z tkanki kostnej. Po drugie, w napoju zawarty jest kwas fosforowy (dodawany w celu poprawienia atrakcyjności smaku).

Organizm człowieka dąży do zachowania równowagi pomiędzy stosunkiem związków fosforowych a wapniem, jeżeli więc w krwi podwyższa się nagle poziom tych pierwszych, musi to zostać zrównoważone przez wapń, pobieraną w takim wypadku z naszych kości. Częste picie coli przyczynia się zatem według uczonych do odwapniania tkanki kostnej.

Napoje gazowane zwiększają ryzyko raka piersi

Kobiety pijące napoje z bąbelkami więcej niż trzy razy w tygodniu znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi. Naukowcy z Uniwersytetu w Quebecu w przeprowadzonych w zeszłym roku badaniach, dotyczących wpływu słodkich napojów na zdrowie kobiet, dowiedli, że picie tego typu drinków zwiększa gęstość tkanek budujących pierś.

Zwiększona gęstość tkanki jest z kolei jedną z przyczyn wpływających na ryzyko rozwoju raka tego organu. Z drugiej strony duża ilość cukru zawarta w napojach, jak już wcześniej wspomnieliśmy, podwyższa nienaturalnie poziom hormonów kobiecych we krwi, co również ma wpływ na rozwój komórek nowotworowych w obrębie gruczołu piersiowego. Naukowcy przestrzegają, że wpływ ten jest niebagatelny – u kobiet pijących często słodkie napoje ryzyko raka zwiększa się nawet czterokrotnie.

Częste picie napojów gazowanych wywołuje „głód cukrowy”

Wszyscy słyszeli o głodzie nikotynowym występującym u człowieka uzależnionego od papierosów. To samo zjawisko może być związane z przyjmowaniem cukru, od którego organizm również się uzależnia. Naukowcy z Uniwersytetu w Bangor (Północna Walia) twierdzą, że dwie puszki słodkich gazowanych napojów dziennie nie tylko zmieniają naszą percepcję smaku (sprawiając, że aby poczuć słodycz, potrzebujemy konsumować coraz więcej cukru), ale także uzależniają organizm od sacharozy.

Słodki smak w naszym mózgu łączy się naturalnie z pojęciem nagrody i odbierany jest jako przyjemny i pożądany. U osób nadużywających słodyczy przyjmowanie cukru może z czasem okazać się konieczne do osiągnięcia zadowolenia i rozluźnienia. Naukowcy przestrzegają, że na ten rodzaj uzależnienia narażone są w szczególności osoby pijące duże ilości słodkich napojów. Gaz zawarty w tego typu drinkach wzmaga dodatkowo chęć przyjmowania cukru i apetyt na napoje. Dzięki bąbelkom nie do końca czujemy także, jak bardzo słodki jest napój.

Napoje gazowane przyspieszają procesy starzenia...

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli z kolei, że picie codziennie dwóch puszek coli o pełnej zawartości cukru (czyli nie wersji „light”) przyspiesza procesy starzenia organizmu związane ze zmianami genetycznymi. Uczeni z Kalifornii zauważyli, że amatorzy gazowanych drinków mieli krótsze łańcuchy DNA niż inni uczestnicy badania. Skróceniu ulegały telomery – niezwykle ważna część łańcucha genetycznego.

Owe fragmenty chromosomów wyglądające jak małe „czapeczki”, zlokalizowane są na ich końcach i chronią przed uszkodzeniem łańcucha. Jeśli są zbyt krótkie, ochrona, naprawa oraz regeneracja łańcucha genetycznego jest zakłócona, co z kolei wpływa na szybsze starzenie tych komórek. Komórki DNA amatorów słodkich napojów były, jak oszacowali uczeni, starsze o 4,6 roku niż komórki osób niepijących coli.

i niszczą szkliwo…

…i to o wiele szybciej niż słodycze. Napoje gazowane zawierają zarówno duże ilości cukru, jak i kwasu cytrynowego, dodawanego do nich w celu poprawienia smaku. To połączenie cukru i kwasu ma o wiele bardziej negatywny wpływ na szkliwo niż sam cukier. Sama obecność sacharozy wpływa na rozwój w jamie ustnej bakterii wywołujących próchnicę, kwas zaś dodatkowo rozpuszcza powłokę ochronną zęba. Naukowcy z katedry stomatologii Uniwersytetu w Birmingham badający wpływ napojów gazowanych na uzębienie twierdzą, że nawet picie zwykłej wody sodowej może pogorszyć stan naszych zębów. Reakcją chemiczną towarzyszącą rozpuszczeniu w wodzie dwutlenku węgla jest wytworzenie się kwasu węglowego, który, jak przekonują naukowcy, osłabia i rozpuszcza szkliwo.

Na podst. Daily Mail Anna Loska/(mtr), WP Kobieta

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (29)
Zobacz także