FitnessJaki jest twój typ sylwetki?

Jaki jest twój typ sylwetki?

Jaki jest twój typ sylwetki?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
02.07.2014 14:23, aktualizacja: 27.12.2017 11:08

Chcesz lepiej zadbać o swoje ciało? A może ciągle się odchudzasz, ale i tak jesteś bardziej pulchna od koleżanki, która je wszystko, na co ma ochotę? Często nieświadomie dążymy do niemożliwego do osiągnięcia ideału.

Chcesz lepiej zadbać o swoje ciało? A może ciągle się odchudzasz, ale i tak jesteś bardziej pulchna od koleżanki, która je wszystko, na co ma ochotę? Często nieświadomie dążymy do niemożliwego do osiągnięcia ideału. Tymczasem każda z nas ma inny typ sylwetki, który determinuje to, jak wyglądamy i co możemy zrobić ze swoim ciałem.

Zapomnij o utartych podziałach na „jabłko” czy „gruszkę”. Mają sens tylko wtedy, jeżeli chodzi o dobór odpowiedniej garderoby. Jeśli natomiast dążymy do perfekcyjnej sylwetki, bardziej przyda się podział na typ ekto-, mezo- i endomorficzny.

Pamiętajmy jednak, że „czyste” typy zdarzają się rzadko. Większość z nas łączy cechy kilku rodzajów sylwetki. Warto zatem dokładnie przypatrzyć się swojemu ciału i stwierdzić, co możemy u siebie poprawić.

Typ ektomorficzny

Ten typ sylwetki to marzenie wielu kobiet i przekleństwo mężczyzn. O takich ludziach mówi się, że są „drobnej kości”. To osoby szczupłe i dość wysokie.

Ich kości są stosunkowo cienkie, szkielet jest lekki i sprężysty. Stawy mają zazwyczaj smukłe. Ektomorfików charakteryzuje szybka przemiana materii. Zwykle takie osoby mogą jeść, co i ile chcą, a i tak nie muszą martwić się o dodatkowe kilogramy.

Kobiety o takim typie sylwetki, jeżeli są odpowiednio wysokie, mają zadatki na modelkę. Jednak nawet niższe dziewczyny często czują, że wygrały los na loterii. Nie muszą się odchudzać, mieszczą się w najmniejsze rozmiary i mogą z wyższością patrzyć na grubsze koleżanki. Gorzej, jeżeli pojawi się u nich kompleks z powodu wąskich bioder i małych piersi.

Panowie o takim typie sylwetki są w o wiele gorszej sytuacji. Szczególnie jeżeli zapisują się na siłownię z zamiarem zbudowania muskulatury. W ich przypadku to nie lada problem. Choć małej ilości tkanki tłuszczowej we krwi może pozazdrościć im niejeden kulturysta, to raczej nikt nie popatrzy z zawiścią na ich drobne barki i wątłe ramiona. Tacy panowie muszą poświęcić sporo czasu na to, żeby zbudować okazałą muskulaturę. Z drugiej strony, szybko widać u nich pierwsze efekty.

Wszyscy wiemy, że sport to zdrowie. Jednak czasami ludzie z ektomorficzną budową ciała nie czują motywacji do ćwiczeń. Kobiety są zadowolone ze swojej szczupłej sylwetki, a panowie nie zawsze chcą przecież wyglądać jak Schwarzenegger. Ważne jest jednak, żeby sobie nie odpuszczać. Osoby z tak delikatnym szkieletem są bowiem narażone na wiele wad postawy, w tym skrzywienie kręgosłupa. Wzmacnianie mięśni jest więc bardzo istotne, jeżeli chcemy przez lata cieszyć się dobrym zdrowiem. Warto więc wykonywać ćwiczenia wzmacniające parę razy w tygodniu.

Ektomorficy świetnie sprawdzą się w sportach, gdzie atutem jest niska waga ciała, jak bieganie czy kolarstwo. Warto jednak postawić na rozwój mięśni, żeby nieco odciążyć wątłe kości.

Jeżeli prezentujesz ten typ sylwetki i jesteś zadowolony ze swojego ciała, nie potrzebujesz jakiejś wymyślnej diety. Oczywiście zawsze namawiamy do tego, żeby wybierać produkty zdrowe, naturalne i jak najmniej przetworzone. Jedzenie słodyczy i fast foodów w dużych ilościach nie będzie korzystne dla nikogo. Jeśli chciałbyś nieco przybrać na wadze, należy wzbogacić dietę o duże ilości nieprzetworzonych węglowodanów. Twoimi sprzymierzeńcami będą ciemne pieczywo, brązowy ryż, makaron, wszelkiego rodzaju kasze. Warto połączyć je z produktami białkowymi, np. mlekiem, chudym mięsem.

Tutaj warto pamiętać, że rzadko kiedy zdarzają się „czyste” typy sylwetki. Osoby ektomorficzne, ale o cechach mezo- lub endomorfika mogą mieć w przyszłości problemy z nadwagą. To dlatego tak ważna jest racjonalna dieta i sport, nawet u osób, które teoretycznie tego nie potrzebują.

Typ mezomorficzny

Ten typ sylwetki występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Charakteryzuje się silnymi kośćmi i stawami o mocnej budowie. Barki są szerokie, łydki i przedramiona dobrze zbudowane. Klatka piersiowa jest znacznie szersza od talii. Mezomorfik charakteryzuje się dobrze rozwiniętym sercem i układem krwionośnym.

Panów z takim typem sylwetki zwykle nazywa się „krępymi”. Nie mają problemów ze zbudowaniem muskulatury, dlatego często są stałymi bywalcami siłowni. Jeżeli występuje u nich nadwaga, to zwykle dlatego, że za dużo jedzą lub zaprzestali regularnej aktywności fizycznej. Jednak nawet wtedy łatwo mogą wrócić do świetnej sylwetki.

Gorzej mają panie typu mezomorficznego. Rzadko są zadowolone z muskularnej sylwetki, szerokich ramion i potężnych łydek. Wystarczy, że parę razy odwiedzą siłownię czy klub fitness, a już obserwują u siebie wyraźny przyrost masy mięśniowej. Dlatego, jeżeli chcą nieco wysmuklić swoje ciało, powinny postawić raczej na sporty wytrzymałościowe, np. bieganie. Może to być nieco frustrujące, ponieważ z powodu stosunkowo dużej masy niełatwo im utrzymać przez dłuższy czas równe tempo.

Jeżeli mezomorficzki czują się dobrze ze swoim ciałem, mogą śmiało ćwiczyć aerobik czy nawet odwiedzać siłownię. Warto jednak skupić się na pracy z mniejszym obciążeniem. Jeżeli nie chcesz wystartować w zawodach dla kulturystek, lepiej unikaj treningów typu crossfit.

Osoby o tym typie budowy powinny zwracać uwagę na swoją dietę. Warto unikać szczególnie słodyczy i innego „śmieciowego” jedzenia, które powoduje przyrost tkanki tłuszczowej. Warto postawić na świeże, naturalne produkty, szczególnie owoce i warzywa. Dostarczają energii, jednak nie powodują przyrostu kilogramów.

Typ endomorficzny

Osoby tego typu często są określane jako „żwawe grubaski”. Charakteryzuje je duża ilość tkanki tłuszczowej, która zakrywa mięśnie i kości. Endomorficy mają zwykle „serdelkowate” kończyny z przewagą ud i ramion nad łydkami i przedramionami. Zwykle cierpią z powodu powolnej przemiany materii.

U endomorfików bardzo szybko odkłada się tłuszcz, szczególnie w okolicach brzucha, pośladków i ud. Taki typ sylwetki częściej występuje u kobiet, ponieważ mają one bardziej rozwinięty układ pokarmowy. W czasach prehistoryczny z pewnością było to korzystne – osoba, która potrafiła gromadzić zapasy tkanki tłuszczowej w organizmie, miała większe szanse na przeżycie. Jednak teraz, kiedy jedzenie jest ogólnodostępne, endomorficy mają częste problemy z nadwagą, a nawet otyłością.

Odpowiednia dieta i ćwiczenia są absolutnie niezbędne, żeby zachować odpowiednią sylwetkę, szczególnie w późniejszym okresie życia. Endomorfikom poleca się przede wszystkim ograniczenie węglowodanów, szczególnie tych rafinowanych. Jednak również te zdrowe powinni jeść w rozsądnych ilościach.

Jeżeli masz problemy z przerostem tkanki tłuszczowej, postaw na dietę bogatą w warzywa i chude mięso. Endomorficy zwykle lubią jeść i raczej nie wytrzymają na dłuższą metę, spożywając mikroskopijne porcje. Warzywa mają mało kalorii, można więc zjeść ich bardzo dużo. Mięso natomiast potrafi zaspokoić uczucie głodu. Wielu sportowców zaznacza, że dzień bez mięsa jest dla nich równoznaczny z dniem z batonikami…

Endomorficy powinni wykonywać przynajmniej parę razy w tygodniu ćwiczenia aerobowe, które poprawiają pracę serca i spalają tłuszcz. Nie musi być to aerobik w klubie, można np. postawić na rower lub – jeżeli ma się gorszą formę – szybkie spacery.

Co ciekawe, panie z tym typem sylwetki nie są tak do końca pokrzywdzone przez los. Jeżeli odpowiednio o siebie zadbają i nie dopuszczą do nadmiernego rozwoju tkanki tłuszczowej, będą mogły pochwalić się tzw. krągłościami, które tak kochają panowie.

Wygląd a charakter

Ludzie od lat szukają wskazówek, na podstawie których szybko można określić charakter człowieka. Ponad pół wieku temu William Sheldon wymyślił teorię, która zakładała, że każdemu typowi morficznemu można przypisać pewne cechy osobowości. Choć od lat uważa się, że jego wywody nie mają potwierdzenia w rzeczywistości, to warto, przynajmniej dla ciekawskich, przytoczyć założenia naukowca.

Sheldon uważał, że ektomorficy są z reguły nerwowi, doświadczają przewlekłego stresu. Mają problemy ze snem, chaotyczne myśli, często przeżywają zmartwienia. Czasem bywają impulsywni. Jednak dzięki swojej nadwrażliwości są kreatywni, bystrzy, pomysłowi. Szybko się uczą. Powinni uważać szczególnie na słaby układ pokarmowy.

Mezomorficy wydają się bardziej agresywni niż pozostałe typy. Mają zwykle silny układ nerwowy. Są odważni, stanowczy, uparci. Bywają niestety nieugięci, ciężko się z nimi dyskutuje. Wielu z nich uwielbia sport, rywalizację, wysiłek fizyczny. Powinni jednak robić sobie dłuższe przerwy między treningami, ponieważ ich rozbudowany układ mięśniowy dłużej się regeneruje.

Typ endomorficzny ma stabilny układ nerwowy. To osoby o urzekającej osobowości. Lubią towarzystwo, są uczciwe, pogodne, tolerancyjne i uprzejmie. Dbają o rodzinę i znajomych. Lubią wygodę, komfort i jedzenie. Lubią harmonię, starają się zadowolić wszystkich wokoło. Mimo sporej wagi poruszają się z gracją i świetnie tańczą.

(sr/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (62)
Zobacz także