Joga zmniejsza stres i ból pleców pracowników

09.10.2012
PAP>
 AAA
 Joga zmniejsza stres i ból pleców pracowników
Stres w pracy można skutecznie rozładować odrobiną jogi podczas lunchu. Aktywność uśmierza również bóle pleców - potwierdzają naukowcy w Wielkiej Brytanii. W badaniu wzięło udział 74 brytyjskich urzędników w wieku od 25 do 64 lat, którzy doświadczyli stresu i skarżyli się na bóle pleców. Uczestnicy losowo zostali podzieleni na grupę ćwiczącą jogę przez osiem tygodni i niećwiczącą wcale - podał serwis LiveScience.
Osoby z aktywnej grupy brały udział w 50-minutowych zajęciach jogi raz w tygodniu, w czasie lunchu lub po pracy. Miały też do dyspozycji materiały na DVD, więc mogły gimnastykować się w domu dwa razy w tygodniu po 20 minut.
Po zakończeniu badania uczestnicy odpowiadali na pytania związane z bólem pleców, poziomem stresu i ogólnym samopoczuciem. Na początku badania 10 osób w grupie ćwiczącej i 8 osób w grupie kontrolnej uskarżało się na bóle pleców. Po zakończeniu badania dotyczyło to tylko 4 uczestników z grupy aktywnej i aż 13 z grupy kontrolnej.

Poza tym osoby ćwiczące jogę informowały o mniejszym poziomie stresu i smutku pod koniec badania. To potwierdza poprzednie wyniki badań dowodzących, że joga zmniejsza stres i uśmierza bóle pleców.

Badacze z Bangor University w Północnej Walii zastrzegli, że większość uczestników stanowiły kobiety, więc nie można ich do końca przypisać mężczyznom. Poza tym korzyści z jogi można przypisać efektowi placebo - czyli że aktywność pomaga, bo uczestnicy wierzą, że tak jest.

Kolejne badania mają wykazać, czy joga może zmniejszyć absencję w pracy. "Wprowadzenie jogi do miejsc pracy, w czasie lunchu czy po wyjściu, może zapewnić efektywną, wygodną i praktyczną metodę obniżenia kosztownych skutków stresu i bólu pleców" - napisali badacze w magazynie "Occupational Medicine".

(PAP/ma)

POLECAMY:

Joga łagodzi ból

„Go with the flow”, czyli praktyka płynnej Vinyasa jogi

Medytacja – lekarstwo na wszystko?

Dlaczego warto uprawiać jogę?

Polub WP Kobieta na Facebooku

tagi: joga, lunch, stres
oceń
tak 0 0%
nie 1 100%

Galerie


Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ewa 2012-11-04 (21:02) 3 lata 3 miesiące 3 dni 1 godzinę i 34 minuty temu

Oj joga zdecydowanie pomaga. Polecam zestaw kilku prostych asan, które naprawdę pozwalają mi się odprężyć - zestaw ćwiczeń z instrukcją video znalazłam na lionfitness.pl/wideo-treningi/na-ratunek-bolacym-plecom-i-pozycje-niskie,29.html

odpowiedz