FitnessKołdra dla alergika. Czy ma znaczenie?

Kołdra dla alergika. Czy ma znaczenie?

Kołdra dla alergika. Czy ma znaczenie?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
10.07.2014 16:49

Alergia, jako jedna z najczęstszych chorób przewlekłych, dotyka co trzecią osobę populacji na świecie. Dlatego tak ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na komfort codziennego życia alergika, w tym komfort snu, który zajmuje jedną trzecią życia człowieka.

Alergia, jako jedna z najczęstszych chorób przewlekłych, dotyka co trzecią osobę populacji na świecie. Dlatego tak ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na komfort codziennego życia alergika, w tym komfort snu, który zajmuje jedną trzecią życia człowieka.

Roztocza

Wszystkie materiałowe sprzęty codziennego użytku, w tym materace, kołdry, poduszki, zasłony, kanapy i inne tkaniny, to doskonałe miejsca dla rozwoju roztoczy. Badania wskazują, że w każdym łóżku znajduje się ich średnio około 1,5 mln. Są szczególnie problematyczne dwa razy w roku w czasie gdy się rozmnażają - od kwietnia do maja i od września do października. Dla człowieka szczególnie groźne są ich odchody, które zawierają guaninę, tj. substancję, która jest silnym alergenem wywołującym kaszel, duszność, katar czy też zaostrzając astmę oskrzelową. Oczywiście nie da się uniknąć obecności roztoczy w naszym otoczeniu. Można jednak ograniczyć ich liczbę i zdolność do rozmnażania się.

Kołdra dla alergika

Ze względu na zagrożenie, jakim dla alergików jest obecność nadmiernej ilości roztoczy, zdecydowanie należy świadomie podejść do zagrożenia oraz uważnie wybrać kołdrę i całą pościel, co zapewni nam spokojny i zdrowy sen.

Naukowcy uważają, że najlepsze są kołdry wypełnione włóknami poliestrowymi lub poliestrowo-silikonowym granulatem. Podstawową ich zaletą jest to, że są lekkie, przewiewne i puszyste. Poza tym, pościel taką można prać w pralce w 60 stopniach bez utraty jej właściwości (nawet po wielu praniach zachowuje właściwość odporności na przenikanie roztoczy).

Kołdra dla alergika powinna:
- być wykonana z naturalnych, oddychających, hipoalergicznych materiałów.
- być wykonana z materiałów odprowadzających wilgoć, co utrudnia rozwój bakterii, grzybów i pleśni.
- mieć możliwość częstego prania w temperaturze 60 stopni, bez utraty jej właściwości, co pozwoli na zabicie roztoczy (giną w temperaturze +55 stopni C i -18 stopni C). Częste pranie wymaga jednak, by były to materiały najwyższej jakości, które nie ulegną łatwemu zniszczeniu.
- być pokryta naturalną bawełną.
- być pikowana, tj. gęsto obszywana po całej powierzchni kołdry w celu uniknięcia przesuwania się wypełnienia. Wypełnienie w kołdrze powinno być równomiernie rozłożone. Przykłady takich kołder znajdują się na stronie firmy * Dormeo*.

Ponadto:
- alergicy nie powinni używać krochmalu.
- warto regularnie wietrzyć kołdrę – w szczególności na mrozie.
- najlepsze łóżko dla osób skłonnych do uczuleń to drewniany stelaż z materacem lateksowym lub piankowym w pokrowcu z tkaniny, którą można prać w pralce nawet w temperaturze 90 stopni.
- warto stosować poszewki, które nie przepuszczają roztoczy i ich odchodów.
- poszewki należy prać regularnie raz na dwa tygodnie.
- w celu dodatkowej ochrony, można także spryskać pościel preparatem na roztocza.
- kołdry, w przypadku posiadania kieszonek na saszetki aromatyczne, mogą także poprzez aromaterapię nawet wspomagać leczenie alergii.

Warto pamiętać, że prawidłowy wybór kołdry ma ogromne znaczenie! Może bowiem znacząco zmniejszyć nasilenie alergii oraz zredukować ilość jej zaostrzeń.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także