FitnessKrwawnik pospolity – jeden z najstarszych leków świata

Krwawnik pospolity – jeden z najstarszych leków świata

Krwawnik pospolity – jeden z najstarszych leków świata
Źródło zdjęć: © 123RF
09.06.2015 10:11, aktualizacja: 09.06.2015 10:35

Przyspiesza gojenie ran, łagodzi stany zapalne, pomaga w leczeniu niestrawności. Krwawnik pospolity jest jedną z najstarszych roślin leczniczych na świecie. Jego wartości cenione są w medycynie naturalnej i kosmetyce.

Przyspiesza gojenie ran, łagodzi stany zapalne, pomaga w leczeniu niestrawności. Krwawnik pospolity jest jedną z najstarszych roślin leczniczych na świecie. Jego wartości cenione są w medycynie naturalnej i kosmetyce.

Krwawnik znany jest od czasów starożytnych, już wtedy wykorzystywano jego uniwersalne właściwości lecznicze. Obecnie jest popularnym środkiem używanym w nowoczesnej fitoterapii.
Jak większość leków stosowanych w medycynie naturalnej jest tani i ogólnie dostępny. Roślina o charakterystycznych drobnych białych kwiatach rośnie na łąkach i pastwiskach. Kwitnie w okresie letnim od lipca do października i wydziela mocny aromatyczny zapach.
Do celów leczniczych zbiera się górne części pędów (ziele krwawnika) oraz kwiaty. W składzie krwawnika znajdują się cenne substancje takie jak, olejek eteryczny, garbniki, witaminy A,C i K, flawonoidy, cholina i sole mineralne oraz cynk, miedź, żelazo i siarka. Olejek stosowany jest w produkcji wielu maści i kremów przyspieszających gojenie ran i wrzodów.

Na przeziębienie i choroby wrzodowe

Właściwości lecznicze popularnej rośliny pomagają łagodzić wiele schorzeń od zwykłego przeziębienia po choroby wrzodowe. Krwawnik ma bowiem działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, wiatropędne, uspakajające, ściągające oraz przeciwutleniające. Ponadto poprawia przemianę materii, pomaga regulować cykl menstruacyjny i działa wykrztuśnie. Ma właściwości dezynfekujące i łagodzi bóle reumatyczne. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich. Wzmacnia osłabiony organizm i podnosi jego odporność. Krwawnik można stosować zewnętrznie i wewnętrznie. Bardzo dobrze sprawdza się jako naturalny lek oraz kosmetyk.

Napar z ziela krwawnika ma dosyć gorzki smak, warto jednak przełknąć gorycz, gdyż ziołowy napój jest sprawdzonym remedium w leczeniu problemów gastrycznych. Pobudza apetyt. Pomaga osobom cierpiącym na wrzody dwunastnicy, ponieważ hamuje krwotoki wewnętrzne. Działa żółciopędnie (stymuluje wątrobę do wydzielania żółci), poprawia trawienie. Łagodzi wzdęcia i kolkę. Skutecznie leczy biegunki oraz niestrawności spowodowane przez stres.

Na ból gardła i oczy

Napar z kwiatów krwawnika ma silne działanie antybakteryjne, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych gardła oraz jamy ustnej np. choroby dziąseł. Warto go stosować, by pozbyć się bólu gardła i uciążliwego kaszlu. Napój przydaje się też w leczeniu schorzeń oczu, np. przy zapaleniu spojówek i nadmiernym łzawieniu. By przygotować napar należy zalać szklanką wrzątku 1 łyżeczkę suszonego ziela. Parzenie nie powinno trwać dłużej niż kilka minut.

Picie herbatki z krwawnika pomaga obniżyć gorączkę. Ma także działanie moczopędne, więc pozwala oczyścić organizm z toksyn oraz znajduje zastosowanie w leczeniu kamicy nerkowej. Obniża ciśnienie krwi. Zapobiega zatrzymywaniu nadmiaru płynów w organizmie – przyczyny obrzęków i uczucia ociężałości. Koi skołatane nerwy i leczy bezsenność.

Okłady i kompresy z krwawnika pomagają w pielęgnacji trudno gojących się i wrzodziejących ran spowodowanych otarciami, pęknięciami, oparzeniami lub odmrożeniami. Roślina ta sprawdza się też bardzo dobrze w leczeniu żylaków, ponieważ pobudza krążenie krwi. Na hemoroidy zalecane są nasiadówki z krwawnika. Znajduje zastosowanie także w łagodzeniu dolegliwości kobiecych. Reguluje cykl menstruacyjny, uśmierza ból brzucha w czasie okresu. Jest pomocny w leczeniu stanów zapalnych pochwy, pomaga na upławy. Niweluje uciążliwe objawy menopauzy. Zwalcza stany zapalne macicy i jajników.

Leczy trądzik i wygładza zmarszczki

W kosmetyce także znane są dobroczynne właściwości krwawnika, który ma działanie odmładzające, ściągające i wybielające. Dobrze sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej, gdyż łagodzi stany zapalne skóry i hamuje rozwój bakterii. Ponadto pomaga zmniejszyć pory i zmarszczki, dzięki czemu jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych dla cery dojrzałej. By przygotować domową maseczkę z krwawnika, należy zalać gorącą wodą suszone kwiaty, by uzyskać gęstą papkę. Po przestudzeniu nakładamy ją na twarz i trzymamy przez kwadrans.

Małgorzata Brzezińska/(gabi)/WP Kobieta

POLECAMY:

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także