FitnessKurdybanek. Poprawia przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn

Kurdybanek. Poprawia przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn

Kurdybanek. Poprawia przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn
Źródło zdjęć: © 123RF
09.03.2015 08:31, aktualizacja: 25.10.2018 13:07

Kurdybanek posiada niezwykle właściwości wzmacniające cały organizm, zwiększa ilość leukocytów, wzmacnia serce, reguluje przemianę materii, oczyszcza i usuwa z organizmu toksyny. Można go stosować w przeziębieniach , kaszlu, astmie, chorobach wątroby i trzustki. Słowianie stosowali go niemal we wszystkich schorzeniach.

Bluszczyk kurdybanek chociaż obecnie nie jest szeroko znany – jest jednym z najstarszych słowiańskich ziół. Jego pozostałości odkryto podczas prac archeologicznych w Biskupinie.

Kurdybanek czyli kumdran, kondratek, bluszczak i kocimorda – w każdym regionie Polski nazywany był inaczej. Święta Hildergarda zielarka i uzdrowicielka, żyjąca w XII w. wymienia go w swoich księgach. Poleca na wszelkie choroby głowy w postaci musu lub okładów.

Stefania Korżawska w książce "Po zdrowie z ziołami" pisze, iż to król Jan III Sobieski rozsławił to zioło. Spotkał kiedyś wieśniaczkę, która właśnie go zrywała dla swojego synka. Sobieski, który był jeszcze wtedy hetmanem, zapamiętał roślinkę i gdy jechał na odsiecz Wiednia zabrał jej dużo ze sobą. Ponoć jego rycerze popijali herbatkę z kurdybanka na wzmocnienie organizmu, jak się okazało z powodzeniem.

Dr Henryk Różański zajmujący się fitoterapią, także pisze o kurdybanku. Poleca go w przeziębieniach, kaszlu, astmie, dusznościach, zawrotach głowy, chorobach skórnych, kamicy, chorobach wątroby, braku apetytu, zaparciach, biegunkach, chorobach trzustki.

Dzięki zawartości kwasów triterpenowych, bluszczyk wpływa na regenerację błony śluzowej żołądka. Poprawia także drożność dróg oddechowych. Pomaga w oczyszczaniu organizmu ponieważ działa moczopędnie. Wspomaga leczenie chorób wątroby, kamicy żółciowej i stanów zapalnych dróg żółciowych. Odwar z kurdybanka działa bakteriobójczo, dlatego stosuje się go również do płukania gardła i jamy ustnej.

Zewnętrznie napar i okłady można zastosować do przemywania ran i podrażnień skóry, a także przy trądziku, świądu, owrzodzeniu i poparzeniu. Wspomniane już kwasy triterpenowe nie tylko przyśpieszą gojenie ran, ale także je odkażają. Przy trądziku dodatkowo pomaga działanie oczyszczające i ściągające bluszczyka.
Działanie ściągające wykorzystywane jest również w trakcie leczenia zapalenia pęcherza, biegunki i hemoroidów.

* Odwar z bluszczyka kurdybanka:*
Odwar z bluszczyka przyrządza się z łyżki ziela. Wsypuje się go do wrzącej wody (około 200ml) i gotuje pod przykryciem przez 5 minut. Odstawia się go do ochłodnięcia na 10 minut (odwar może być ciepły, ale nie gorący) i odcedza się go. Napój pije się 2-3 razy dziennie, przed posiłkiem co zaostrza apetyt i ułatwia trawienie.Odwar można stosować także zewnętrznie.

Syrop z kurdybanka wg Stefanii Korżawskiej:
Garść świeżego kurdybanka wrzucić do garnka, wlać 6 szklanek wody, zagotować, a następnie na małym ogniu ogrzewać 15 minut, przecedzić i dodać tyle miodu, ile jest wywaru. Wymieszać. Przelać do butelek. Syrop można dodawać do ciepłej wody lub herbaty. Syrop wzmacnia układ odpornościowy. Jest szczególnie polecany dla dzieci anemicznych oraz dla osób nerwowych.

Kurdybanek można stosować jako przyprawę – zasuszyć i wsypać do ciemnego szczelnego pojemnika – dodawać do potraw zamiast pietruszki czy bazylii.

Ziele rośnie na wilgotnych glebach. Spotkać je można zazwyczaj w obecności innych roślin na polach i w cieniu zarośli. Tworzy piękne, fioletowe dywany. Kurdybanka najlepiej zbierać wiosną i wczesnym latem.

(gabi)/WP Kobieta

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także