NIE ZAPOMINAJ o badaniach ginekologicznych

Informacja prasowa / 09.01.2014
 AAA
NIE ZAPOMINAJ o badaniach ginekologicznych
Ruszyła Ogólnopolska Kampania Społeczna „Piękna bo Zdrowa” organizowana pod honorowym patronatem Pani Anny Komorowskiej Małżonki Prezydenta RP. Jest to już V jubileuszowa edycja tej wyjątkowej kampanii realizowanej z inicjatywy Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości. Celem kampanii jest zmiana podejścia kobiet do własnego zdrowia i przypominanie o potrzebie wykonywania regularnych badań ginekologicznych.
Do profilaktyki raka szyjki macicy i innych chorób narządów rodnych pod hasłem „NIE ZAPOMINAJ o badaniach ginekologicznych. NIEZAPOMINAJKI żyją dłużej!” przekonuje pięć Ambasadorek kampanii: Małgorzata Foremniak, Maja Hirsch, Viola Kołakowska, Katarzyna Pakosińska, oraz Ida Karpińska, Prezes i Założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.
(fot. Materiały prasowe)


Patronami merytorycznymi kampanii są Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne, Polska Unia Onkologii. Patronat nad kampanią objęli Narodowy Fundusz Zdrowia, a także dwie międzynarodowe organizacje ECCA - European Cervical Cancer Association (Europejskie Stowarzyszenie Raka Szyjki Macicy) oraz WACC - Women Against Cervical Cancer (Kobiety Przeciwko Rakowi Szyjki Macicy). W ramach tegorocznej edycji Grupa LUX MED - Partner Medyczny Kampanii, przekazała 2000 kuponów na bezpłatne cytologie - to symboliczna liczba, ponieważ około 2000 kobiet rocznie umiera w Polsce na raka szyjki macicy.

Zobacz spot kampanii:


Zobacz kulisy sesji zdjęciowej:


Rozszerzony zakres kampanii: rak szyjki macicy i inne choroby ginekologiczne
Kampania „Piękna bo Zdrowa” wywodzi się z Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Pierwsza odsłona polskich obchodów Tygodnia z inicjatywy Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości została zorganizowana w 2010 roku i miała charakter lokalny (odbyła się w Centrum Handlowym Targówek w Warszawie). Kampania początkowo poświęcona była wyłącznie profilaktyce raka szyjki macicy (w skrócie RSM), jednak w toku kolejnych działań Kwiatu Kobiecości okazało się, że problem braku profilaktyki nie dotyczy tylko RSM, a chorób narządów rodnych w ogóle. Niestety kobiety w Polsce nadal zbyt rzadko, a często wcale nie chodzą do ginekologa.

Niepokojące wyniki badań
Według Millward Brown* spośród kobiet, w grupie wiekowej 20-50 lat tylko 45% kobiet wykonuje badania ginekologiczne regularnie (co najmniej raz na dwa lata), a 18% Polek w tej samej grupie wiekowej nigdy nie miało wykonywanej cytologii. Efekt? 60% przypadków Raka Szyjki Macicy rozpoznaje się w Polsce zbyt późno (w drugim, a nawet w trzecim stopniu zaawansowania), a 5 kobiet dziennie umiera z jego powodu. Natomiast co roku na raka jajnika umiera ponad 2500 Polek, w przypadku którego podstawą diagnozy jest USG transwaginalne (inaczej dopochwowe). Kobiety zmagają się także z innymi poważnymi przypadłościami ginekologicznymi. Stąd rozszerzony zakres V edycji kampanii, w której organizacja stawia na profilaktykę chorób ginekologicznych jako takich.

– Zdecydowałam się rozszerzyć zakres edukacyjny kampanii, ponieważ oprócz bardzo ważnego aspektu profilaktyki raka szyjki macicy i zwrócenia uwagi na tzw. „cichego zabójcę” raka jajnika, który nie daje żadnych wyraźnych objawów w początkowym stadium rozwoju, chciałabym podkreślić, jak istotną częścią życia kobiet powinny być badania ginekologiczne. To bardzo ważny element dbania o własne zdrowie, które jest podstawą prawdziwego piękna – mówi o idei kampanii Ida Karpińska, Prezes i Założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości, a także Ambasadorka Kampanii „Piękna bo Zdrowa”.

- Zdecydowałam się rozszerzyć zakres edukacyjny kampanii, ponieważ oprócz bardzo ważnego aspektu profilaktyki raka szyjki macicy i zwrócenia uwagi na tzw. „cichego zabójcę” raka jajnika, który nie daje żadnych wyraźnych objawów w początkowym stadium rozwoju, chciałabym podkreślić, jak istotną częścią życia kobiet powinny być badania ginekologiczne. To bardzo ważny element dbania o własne zdrowie, które jest podstawą prawdziwego piękna – mówi o idei kampanii Ida Karpińska, Prezes i Założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości, a także Ambasadorka Kampanii „Piękna bo Zdrowa”.

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 9 100%
nie 0 0%

Galerie


Opinie (14)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~kulfon07 2014-02-03 (10:39) 2 lata 10 dni 1 godzinę i 11 minut temu

Kolejna komiczna akcja żeby udokumentować że pierwsza dama RP też dba o połowę społeczeństwa.Kolej na pierwszego faceta RP z akcją badania prostaty.

odpowiedz

1
0
~Kama 2014-01-28 (12:03) 2 lata 15 dni 23 godziny i 47 minut temu

Zmienić nastawienie kobiet. Bzdura. Kobiety w Polsce bardzo chciałyby się badać, ale za wszystko muszą płacić z własnej kieszeni. Kiedy poprosiłam mojego ginekologa o skierowanie na USG piersi (wcześniej chciałam zapisać się na mammografię, ale mnie poinformowano, że w moim wieku się jej nie robi; mam 30 lat), bo moje babcia miała raka piersi, pan doktor powiedział: "Niech się pani rozbierze, ja panią przebadam".

odpowiedz

0
0
~Ryta 2014-01-27 (19:13) 2 lata 16 dni 16 godzin i 37 minut temu

bycza stronea wyszperalam: namierz w minute kazdy numer telefonu - podaj numer osoby posgzukiwanej i po chwili widzisz na mapie gdzbie sie ten numer znatjduje, super sprauwa: utc.in/4c

odpowiedz

0
0
~12345 2014-01-26 (09:18) 2 lata 18 dni 2 godziny i 32 minuty temu

5 punktów

odpowiedz

1
1
~miro 2014-01-24 (15:58) 2 lata 19 dni 19 godzin i 52 minuty temu

Rak panuje bo miłość zanika. Bzykają się tylko za kasę.

odpowiedz

6
0
~... 2014-01-17 (19:49) 2 lata 26 dni 16 godzin i 1 minutę temu

Badajcie także swoje płuca, sprawdzajcie krew utajoną w kale, białko CRP, róbcie także inne badania, nie tylko te ginekologiczne, ale o tym się nie mówi... Nie ma takiego ciśnienia... Takie akcje są przez to śmieszne. Tyle szans na śmierć z przyczyny rakowej, ale tylko niektóre są nośne i można o nich mówić...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~prawda 2014-01-21 (16:21) 2 lata 22 dni 19 godzin i 29 minut temu

A jak coś wyjdzie nie tak, tu umieraj, bo na wizytę u onkologa poczekasz rok-jak dożyjesz! To po cholerę się badać i nabijać kasę tym co badają. Nie robią tego za darmo.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~ejtam 2014-01-21 (16:24) 2 lata 22 dni 19 godzin i 26 minut temu

Więcej ludzi ginie na drogach przez pijanych kierowców, niż przez prawdopodobnego raczka.

odpowiedz

4
0
~1111968wp.pl 2014-01-17 (18:29) 2 lata 26 dni 17 godzin i 21 minut temu

TO PRAWDA RAK JAJNIKA NIE DAJE OBJAWÓW,TAK BYŁO ZE MNĄ.GUZ ZOSTAŁ WYKRYTY W CZASIE ZWYKŁYCH BADAŃ KONTROLNYCH PRZEZ USG. PRZESZŁAM 2 OPERACJE I ŻYJĘ. BADAJCIE SIĘ RAZ W ROKU. Julia.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

14
0
~Ania 2014-01-18 (09:56) 2 lata 26 dni 1 godzinę i 54 minuty temu

Pieprzenie.Chciałam zrobic cytologie na NFZ( wczesniejszą robiłam prywatnie, w lutym 2013).Mam wskazania, bo jestem po 3 operacjach gin.Nie otrzymałam skierowania, bo NFZ robi kobietom cytologie raz na 3 lata.Pan Doktor zakłopotany tłumaczył, że w systemie świecę się na czerwono, więc nie moze mi zrobic cytologii. I co? Badaj sie, owszem ale trzeba dodac - jesli Cie stać.To sie nie mieści w głowie aby w cywilizowanym kraju podstawowe badanie dla kobiety, było robione raz na 3 lata, podczas gdy każdy wie, ze powinno sie je przeprowadzac raz na rok!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź