Nowy lek na odchudzanie – szansa dla otyłych?

sr / 11.04.2011
wp.pl>
 AAA
Nowy lek na odchudzanie – szansa dla otyłych?
Naukowcy z Duke University odkryli lek, który pomaga zrzucić zbędne kilogramy dwukrotnie szybciej niż stosowany dotychczas orlistat. Nowy specyfik pomógł schudnąć tysiącom ludzi biorących udział w badaniach i jest nadzieją dla osób otyłych. Dietetycy ostrzegają jednak – cudowny lek na nadwagę nie istnieje, a takie środki farmakologiczne mogą powodować wiele skutków ubocznych!
Nowy lek o nazwie Qnexa to połączenie dwóch znanych składników: phentermine – pochodnej amfetaminy oraz topiramate, leku stosowanego w hamowaniu epilepsji, który jest powiązany z procesem zrzucania wagi.
Dane opublikowane w The Lancet potwierdzają skuteczność nowego leku w walce z otyłością. Badania wykonane na grupie 2500 otyłych Amerykanów, którzy dostawali nowy lek lub placebo dowodzą, iż Qnexa jest skuteczniejsza niż dotychczas stosowany orlistat. Dr Kishore Gadde, kierownik projektu , twierdzi na łamach The Daily Telegraph: - Mieszkanka phentermine i topiramate, wraz ze zmianą stylu życia, może być bardzo skutecznym lekiem na otyłość.

Nie wszyscy jednak podzielają entuzjazm badaczy ze Stanów Zjednoczonych. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków odmówiła zatwierdzenia Qnexy, zanim naukowcy nie zbiorą większej ilości danych. Warto zaznaczyć, iż phentermine, jeden ze składników, został w 2002 roku czasowo wycofany ze sprzedaży w Wielkiej Brytanii z powodu obawy przed tym, że może zwiększa ryzyko wystąpienia ataku serca. Topiramate natomiast łączony jest z defektami przy urodzeniu, problemami z pamięcią i zmianami nastroju.

- Stosowanie takich leków może nieść ze sobą bardzo negatywne konsekwencje zdrowotne – zaznacza Małgorzata Waleriańczyk, dietetyk z SetPoint Doradztwo Żywieniowe. – Pamiętajmy, że pigułki odchudzające oddziałują na nasz mózg! W efekcie możemy doświadczać wielu przykrych dolegliwości. Można wymienić chociażby bezsenność, stany niepokoju, nerwowość, drażliwość lub zmienność nastroju od euforii do depresji. Pigułki często wpływają również na układ krwionośny, podwyższając ciśnienie i tętno.

UWAGA! KONKURS! WYGRAJ SUPER NAGRODY!

Polub kobieta.wp.pl na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 6 85.71%
nie 1 14.29%

Galerie


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Bądź z nami na bieżąco