FitnessOsoby, które zbyt często zażywają antybiotyki są bardziej narażone na cukrzycę

Osoby, które zbyt często zażywają antybiotyki są bardziej narażone na cukrzycę

Osoby, które zbyt często zażywają antybiotyki są bardziej narażone na cukrzycę
Źródło zdjęć: © 123RF
08.04.2015 08:28, aktualizacja: 08.04.2015 09:10

Antybiotyki mogą sprzyjać cukrzycy. Jak wynika z badań, częste stosowanie tych leków może spowodować zmiany w składzie bakterii jelitowych. Brytyjscy uczeni przeanalizowali dane dotyczące miliona osób. Na ich podstawie odkryli, że ci, którzy zażyli co najmniej dwie serie jednego z czterech typów antybiotyków - penicylinę, cefalosporyny, chinolony lub makrolidy - byli bardziej narażeni na rozwój cukrzycy.

Antybiotyki mogą sprzyjać cukrzycy. Jak wynika z badań, częste stosowanie tych leków może spowodować zmiany w składzie bakterii jelitowych. Uczeni przeanalizowali dane dotyczące miliona osób. Na ich podstawie odkryli, że ci, którzy zażyli co najmniej dwie serie jednego z czterech typów antybiotyków - penicylinę, cefalosporyny, chinolony lub makrolidy - byli bardziej narażeni na rozwój cukrzycy.

Im większa była ilość przepisanych antybiotyków, tym wyższe odnotowano ryzyko cukrzycy. Dwie do pięciu serii penicyliny powoduje wzrost prawdopodobieństwa cukrzycy o 8 procent, a ponad pięć serii - o 23 procent. Dwie do pięciu serii chinolonów zwiększają ryzyko cukrzycy o 15 procent, a ponad pięć serii - o 37 procent. Wyniki badań opublikowano w "European Journal of Endocrinology".

- Bakterie jelitowe wpływają na mechanizmy wywołujące otyłość i oporność na insulinę (które są prekursorami cukrzycy). Wcześniejsze badania wykazały, że antybiotyki mogą zmieniać ekosystem jelitowy - mówi dr Ben Boursi z Uniwersytetu Pensylwania w USA. - Zmiany składu flory jelitowej są związane z przewlekłymi chorobami, w tym z cukrzycą typu 2, chorobami sercowo-naczyniowymi i chorobami autoimmunologicznymi.

Zbyt częste przepisywanie antybiotyków jest problemem na całym świecie, ponieważ bakterie stają się coraz bardziej odporne na te leki. - Uzyskane wyniki są ważne, nie tylko dla zrozumienia, w jaki sposób cukrzyca może się rozwinąć, ale także jako ostrzeżenie, aby zmniejszyć ilość niepotrzebnych terapii antybiotykowych, które mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku - dodaje Borusi.

Na podstawie www.eje-online.org/(gabi)/WP Kobieta

POLECAMY:

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także