FitnessOtyłość i anoreksja - różne formy tego samego problemu?

Otyłość i anoreksja - różne formy tego samego problemu?

Otyłość i anoreksja - różne formy tego samego problemu?
Źródło zdjęć: © 123RF
03.03.2015 09:01, aktualizacja: 23.10.2018 13:03

Otyłość i zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja i bulimia, mogą być dwiema skrajnościami jednego rodzaju choroby.

Otyłość i zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja i bulimia, mogą być dwiema skrajnościami jednego rodzaju problemu - twierdzi Suna Kassier, wykładowczyni w Zakładzie Dietetyki i Żywienia Człowieka na uniwersytecie w KwaZulu-Natal w RPA.

Otyłość i zaburzenia odżywiania mają wspólne czynniki ryzyka.

Dieta

Obydwa problemy są związane z dietą. Osoby z nadwagą i otyłością wypróbowują różne diety i sięgają rozmaite pigułki i eliksiry, które mają pomóc im schudnąć. Anorektycy ekstremalnie się odchudzają, a bulimicy jedzą „do upadłego", a następnie zmuszają się do wymiotów, uznając je za sposób na oczyszczenie organizmu. We wszystkich tych przypadkach następuje zakłócenie sposobu odżywiania.

Obraz ciała

Chęci osiągnięcia smukłej figury (wyniszczające zabiegi odchudzające, anoreksja, bulimia) lub widocznych mięśni (bigoreksja) są napędzane przez idealny wygląd ciała w mediach.

Nie wszyscy mogą wyglądać jak modelki na wybiegu czy kulturyści. Tymczasem coraz więcej osób chce mieć idealną sylwetkę. Otyli czują się źle z tym, że tak dalece odbiegają od promowanego ideału, mają poczucie winy z powodu swojej sylwetki. Szczupli sądzą, że wciąż daleko im do osiągnięcia wymarzonego wyglądu. Osoby z anoreksją lub bulimią często widzą swoje ciała jako mające nadmiar tkanki tłuszczowej.
Takie zaburzenia to dysmorfofobia (ang. Body Dysmorphic Disorder, BDD) - występuje, gdy brak akceptacji wobec własnych niedoskonałości przeradza się w obsesję. Pacjenci cierpiący na BDD cechują się skrajnym niezadowoleniem z wyglądu, co może prowadzić do nieodpowiedzialnych zachowań, a nawet samobójstwa.

Ocena otoczenia

Osoby odbiegające od normy są narażone na szykany. Ludzie otyli nierzadko spotykają się z barkiem akceptacji, a nawet słyszą obelgi pod swoim adresem. Na szykany narażone są też osoby bardzo szczupłe, szczególnie mężczyźni, którzy istotnie odbiegają od wzoru kulturysty.

Z jednej skrajności w drugą

Zdaniem Kassier ze względu na wiele podobieństw pomiędzy otyłością i zaburzeniami odżywiania, można je uznać za lustrzane odbicia samych siebie. - Otyłość, anoreksja, bulimia, ortoreksja, bigoreksja są zaburzeniami odżywiania, które mogą nawet występować niemal jednocześnie u jednej osoby. Nierzadko zdarza się, że osoba cierpiąca niegdyś za anoreksję przechodzi do gwałtownego objadania się. Otyli są w większym stopniu zagrożeni anoreksją lub bulimią, ponieważ przeraża ich wizja ponownego przybierania na wadze - przekonuje Kassier w artykule "Prevention of Obesity and Eating Disorders".

Na podstawie health24.com/(gabi)/ WP Kobieta

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także