Pierwszy Dzień Zdrowego Śniadania!

PAP / 07.11.2011
 AAA
Pierwszy Dzień Zdrowego Śniadania!
Dzień Zdrowego Śniadania, który po raz pierwszy obchodzimy we wtorek 8 listopada, ma uświadamiać rodzicom, dzieciom i nauczycielom, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. To dzięki niemu dzieci mają energię do nauki i zabawy. Z tej okazji w szkołach podstawowych w całym kraju odbędzie się akcja edukacyjna pod hasłem „Śniadanie daje moc”. We wtorek uczniowie klas I-III wraz z rodzicami i nauczycielami zjedzą wspólne zdrowe śniadanie w klasie i będą rozmawiać o znaczeniu tego posiłku dla zdrowia i rozwoju dzieci.
Wszystkie klasy biorące udział w tym wydarzeniu mogą przystąpić do konkursu na reportaż z przeprowadzonego śniadania. Może on mieć formę prezentacji, fotografii lub filmu. Nagrody przewidziano dla uczniów, nauczycieli oraz szkół. Aby przyłączyć się do akcji, wystarczy wejść na stronę internetową: www.sniadaniedajemoc.pl.
Akcja jest organizowana przez Partnerstwo dla Zdrowia - koalicję trzech firm (Danone, Lubella i Biedronka) oraz Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Celem koalicji jest promowanie zdrowego odżywiania, jako podstawy rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci w wieku szkolnym, a także przeciwdziałanie niedożywieniu dzieci w Polsce.

„Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem” - tak brzmi jedna z 12 zasad prawidłowego żywienia, opracowanych przez dr Witolda Klemarczyka z Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka i promowanych przez koalicję. Ekspert tłumaczy, że poranny posiłek zapewnia energię niezbędną na dotarcie do szkoły i na kilka pierwszych lekcji. Jeśli dziecko rozpoczyna naukę bez śniadania to mogą wystąpić u niego objawy hipoglikemii, tj. zbyt niskiego poziomu glukozy we krwi. Zalicza się tu takie dolegliwości, jak zmęczenie, ospałość, zaburzenia termoregulacji, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, w postaci np. bólów brzucha.

Po kilku pierwszych lekcjach niezbędne jest zjedzenie kolejnego posiłku – drugiego, szkolnego śniadania. „Wskazane jest, aby drugie śniadanie było przynoszone z domu, a nie kupowane w sklepiku. Rodzice mają wtedy pewność, że dziecko spożyło posiłek, a nie słodycze” - przekonuje dr Klemarczyk.

Niestety, z badań przeprowadzonych w kwietniu 2011 przez instytut badań rynku i opinii Millward Brown SMG/KRC wynika, że w Polsce 220 tys. uczniów szkół podstawowych nie odżywia się w sposób potrzebny do ich prawidłowego rozwoju – np. wychodzą z domu bez śniadania, przychodzą do szkoły bez drugiego śniadania, nie jedzą codziennie obiadu. 130 tys. dzieci w wieku 7-12 lat, tj. 6 proc. ogółu uczniów szkół podstawowych, cierpi z powodu niedożywienia.

Obchody Dnia Zdrowego Śniadania mają przyczynić się do propagowania wśród najmłodszych zdrowych nawyków żywieniowych oraz zwiększenia świadomości rodziców i nauczycieli na temat prawidłowego odżywiania dzieci. Patronat honorowy nad akcją objęły Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Data 8 listopada nie została przez pomysłodawców dnia wybrana przypadkowo. Od 2007 r. dzień ten jest w Europie obchodzony, jako Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”).

(PAP/ma)

POLECAMY:

Dlaczego polskie dzieci nie znają smaku zdrowia?

Otyłe dzieci jak staruszki

odżywianie " onclick="javascript:window.open(this.href);return false;"> Gry mogą propagować zdrowe odżywianie

Małe dzieci jedzą za dużo soli i cukru

Kuchnia Jerzego Knappe. Przepisy z serialu!

Polub WP Kobieta na Facebooku

oceń
tak 1 100%
nie 0 0%

Galerie


Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~pina 2012-11-06 (15:19) 3 lata 3 miesiące 2 dni 23 godziny i 24 minuty temu

Odkąd moje dziecko wychodząc do szkoły zjada minimum pół kromki chleba sama widzę jak to ważne bo ma więcej energii na początek dnia. Może czasem w szkole nie zje drugiego śniadania, ale zawsze je ma i to jest ważne! Ja sama jak tylko wracam do domu gdy odwiozę dziecko zjadam śniadanie i dopiero kawa i też czuję, że mam więcej siły do życia bo czasem potrzeba jej wiele.

odpowiedz

0
0
~dotka 2011-11-08 (12:11) 4 lata 3 miesiące 1 dzień 2 godziny i 32 minuty temu

Ja staram sie codziennie jeśc zdrowo.Dzisiaj były to płatki z mlekiem i słodka bułka ;) Pije tez duzo płynów a to dlatego ze mam małe problemy z pęcherzem.Wiec trzeba wypłukiwac.

odpowiedz

0
0
~Marta 2011-11-07 (22:42) 4 lata 3 miesiące 1 dzień 16 godzin i 1 minutę temu

Ja kiedyś wogóle nie jadłam śniadań. Wolałam spać dłuzej a później w pracy kawa. Ale kilka miesięcy temu odchudzałam się ze (zdrowesniadanie.info/your) i nayuczyłam się jeść śniadania. Dzięki właśnie solidnemu śniadaniu nie potrzebuje podjadać w ciągu dnia słodyczy. A wogóle to dizeń zaczynam szkalnką wody co kiedyś było dla mnie nie do pomyślenia. W moim przypadku pomoc konsultanta okazała się nieodzowna.

odpowiedz