Prawidłowy poziom cukru we krwi nie chroni przed cukrzycą

Zbigniew Wojtasiński / PAP / 09.05.2011
 AAA
Prawidłowy poziom cukru we krwi nie chroni przed cukrzycą
Na cukrzycę typu 2, nazywaną też cukrzycą dorosłych, mogą zachorować nawet te osoby, które mają prawidłowy poziom cukru we krwi - ostrzegaja naukowcy w raporcie opublikowanym na łamach "Diabetes Care". Za normoglikemię, czyli prawidłowy poziom cukru we krwi u zdrowego człowieka, uznaje się ten, który na czczo nie przekracza 100 mg/dl (5,6 mmol/l).
Dopiero gdy zwiększy się on powyżej 100 mg/dl, ale nie osiągnie jeszcze 126 mg/dl, mówi się o tzw. stanie przedcukrzycowym, który może się przekształcić w pełną cukrzycę.
Dr Paolo Brambilla wraz z zespołem z Uniwersytetu Milano-Bicocca w Mediolanie wykazał, że stan przedcukrzycowy może rozwijać się jeszcze wcześniej. Z obserwacji, jakie przeprowadzili oni wśród 14 tys. osób w wieku 40-69 lat, wynika, że większe ryzyko cukrzycy występuje również u ludzi, których glikemia (poziom cukru we krwi) wynosi 91-99 mg/dl. Trzykrotnie mniejsze jest ono u tych osób, których glikemia jest znacznie niższa i mieści się w granicach 51-82 mg/dl.

Dr Brambilla uważa, że być może kryteria stanu przedcukrzcowego trzeba będzie zaostrzyć. Nie zgadza się z tym prof. Władysław Grzeszczak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD). W rozmowie z PAP powiedział, że wtedy stan przedcukrzycowy miałaby prawie połowa populacji w krajach uprzemysłowionych. Ale przyznaje, że za bezpieczny poziom glikemii należy uznać taki, który nie przekracza 89 mg/dl.

- Osoby, których poziom cukru we krwi przekracza 89 mg/dl, powinny jak najszybciej rozpocząć działania profilaktyczne, jeśli jeszcze tego nie zrobiły - powiedział prof. Grzeszczak. Chodzi przede wszystkim o to, by zażywać więcej ruchu, dbać o prawidłową masę ciała i zmienić dietę. Ale takich zaleceń powinni przestrzegać wszyscy, również te osoby, które są zdrowe i mają stosunkowo niski poziom cukru we krwi.

POLECAMY: PRZEŁOMOWE ODKRYCIE W LECZENIU CUKRZYCY

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 7 100%
nie 0 0%

Galerie


Opinie (6)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Piotr, W-wa 2014-05-19 (21:24) 1 rok 8 miesięcy 25 dni 22 godziny i 27 minut temu

PAMIĘTAJMY, ŻE POZIOM CUKRU WE KRWI NIE PODNOSI ANI POWIETRZE, ANI WODA MINERALNA, LECZ ZJADANE WĘGLOWODANY: Taki sposób odżywiania jest skuteczny i warto go zastosować od zaraz. Ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego. WAŻNE. GLUKOZA NATURALNA; TO RYŻ, WSZYSTKIE KASZE, OWOCE, WARZYWA: Logika myślenia, postęp i spokój. Także wypowiadanie słów, które mają merytoryczną wartość. Wskazane są produkty zalecane i dozwolone wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO TJ. IŻ PRODUKTU. ***** GLUKOZA NIENATURALNA; TO MĄKA I CUKIER: Irracjonalne zachowania, częsta zmiana nastroju, nerwowość. Również wypowiadanie słów, które nic nie znaczą.

odpowiedz

1
0
~Piotr, W-wa 2013-09-06 (21:13) 2 lata 5 miesięcy 7 dni 22 godziny i 38 minut temu

CHORUJĄC NA CUKRZYCĘ POWINNIŚMY ZATEM, REALIZOWAĆ DIETĘ: Wg tzw. NISKICH WĘGLOWODANÓW TJ. DO 26% WZROSTU, i nie chodzi bynajmniej o ilość czy o to, że są cukry proste lub złożone. Chodzi o to, aby klasyfikować węglowodany wg wzrostu poziomu cukru jaki powodują we krwi po spożyciu. Nie uwzględniają tego wymienniki ww węglowodanowe, które pokazują wyłącznie ilości węglowodanów jako ilości, a nie uwzględniają jakości.

odpowiedz

0
0
~nojh 2013-05-21 (15:29) 2 lata 8 miesięcy 24 dni 4 godziny i 22 minuty temu

a co z cukrem 50mg lub 40 mg ??? czemu nikt o tym nie pisze??? Przeciez mozna wpasc w spiaczke.Moja siostra ma sukrzyce typu 2 i czesto ma 200mg a w nocy 50mg .

odpowiedz

0
0
~tusia 2011-05-13 (10:54) 4 lata 9 miesięcy 1 dzień 8 godzin i 57 minut temu

cukrzyca
Ja mam stan przedcukrzycowy i mam problem bo w zaden sposób nie moge przytyć mam 16 lat i waze 45kg, boje sie że moge dostać cukrzycy

odpowiedz

0
0
~Lili 2011-05-10 (12:24) 4 lata 9 miesięcy 4 dni 7 godzin i 27 minut temu

cukrzyca
ja mam ta cukrzyce i nie moge sobie z tym po radzic co schdne zaraz szybko tyje najgorszy jest obreb brzucha to t mam najwieksze problemy mimio ze ciwcze na zajeciach tylko same brzchy czy znacie jeszcze jakies inne sposoby czy jz po prost zostanie mi tak do konca z tym sadłem po bokach ?uprzedzam ze nie jem duzo a przestac jesc to juz w ogole nie ma sensu

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź