Publiczny bank krwi pępowinowej!

PAP / 30.03.2011
 AAA
Publiczny bank krwi pępowinowej!
Nowy publiczny bank krwi pępowinowej, do którego kobiety będą mogły bezpłatnie, dla dobra wspólnego, oddać krew pępowinową swojego dziecka powstaje przy Polskim Banku Komórek Macierzystych S.A. Na początek, bezpłatne pobranie i zdeponowanie krwi pępowinowej będzie możliwe w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie. Placówka będzie gotowa do wykonania pierwszych tego typu zabiegów już w kwietniu.
Jak wyjaśnił prezes zarządu Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM) Jakub Baran, bank publiczny polega na tym, że zdeponowane w nim komórki macierzyste - ze szpiku lub z krwi pępowinowej - są dostępne dla każdego potrzebującego pacjenta, nie tylko z Polski, ale z całego świata. Dane o potencjalnych dawcach trafiają do światowego rejestru dawców szpiku i krwi pępowinowej.
"Tak będzie również w przypadku naszego banku publicznego - rodzice, którzy zdecydują się ja oddać zrobią to pro publico bono, gdyż nie będą mieli prawa nią dysponować. Będzie ona dostępna dla wszystkich - w Polsce poprzez rejestr POLSTRANSPLANT, a za jego pośrednictwem trafi do rejestrów światowych" - zaznaczył.

W banku rodzinnym, krew jest natomiast pobierana na potrzeby danej rodziny. Rodzic płaci wówczas za pobranie (w PBKM jednorazowy koszt pobrania i przebadania krwi wynosi 2,5 tys. złotych, a następnie co roku pobiera się 300-400 złotych za jej przechowywanie), ale za to dysponuje w pełni tą krwią aż do uzyskania przez dziecko pełnoletniości, kiedy to ono staje się prawnym jej właścicielem.

"Tworząc bank publiczny chcemy między innymi zbudować świadomość polskiego społeczeństwa i lekarzy, że krew pępowinowa - materiał, który obecnie jest niszczony - jest bardzo dobrym źródłem komórek macierzystych i może ratować czyjeś życie" - powiedział Jakub Baran.

Jak przypomniał dr n. med. Dariusz Boruczkowski, specjalista chorób dzieci i transplantologii klinicznej, komórki macierzyste wykorzystuje się dziś m.in. w leczeniu nowotworów (białaczek, chłoniaków), wrodzonych defektów układu krwiotwórczego, niedoborów odporności i wrodzonych zaburzeń metabolicznych. Obecnie, trwają liczne badania nad możliwością zastosowania ich w schorzeniach neurologicznych (porażenie mózgowe) i metabolicznych (cukrzyca typu 1) u pacjenta, od którego pochodzą.

Wśród zalet krwi pępowinowej specjalista wymienił to, że do jej przeszczepienia wymagana jest zgodność mniejszej liczby antygenów tkankowych, niż w przypadku komórek ze szpiku lub krwi obwodowej i niższe jest ryzyko przeniesienia jakiegokolwiek zakażenia. Natomiast, największa wadą jest fakt, że układ krwiotwórczy po jej przeszczepieniu odnawia się około dwa tygodnie dłużej niż po transplantacji szpiku.


POLECAMY: Ciąża urojona?

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Galerie


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!