FitnessStrączki: chronią przed cukrzycą, dbają o serce

Strączki: chronią przed cukrzycą, dbają o serce

Strączki: chronią przed cukrzycą, dbają o serce
Źródło zdjęć: © fot. Anna Włodarczyk | Anna Włodarczyk
02.04.2015 09:57, aktualizacja: 02.04.2015 14:06

Warzywa strączkowe to nieodłączny element ludzkiej diety. Bób uprawiano już w starożytności, wzmianki o soczewicy można znaleźć w Biblii, a w Peru czy Meksyku fasola stanowiła podstawę pożywienia już siedem tysięcy lat temu! Za tym, aby warzywa strączkowe stanowiły pokaźną część naszej diety, przemawia nie tylko piękna tradycja kulinarna, ale również ich niezwykłe właściwości zdrowotne.

*Wartościowe białko*

Rodzina warzyw strączkowych jest pokaźna. Należą do niej m.in. soczewica, fasola, bób, ciecierzyca, groch i soja. Wybór jest naprawdę duży i każdy powinien bez trudu znaleźć swoje ulubione odmiany. Nie od dzisiaj wiadomo, że są one doskonałym źródłem białka, z tego też względu stanowią ważny element diety osób, które zrezygnowały ze spożywania mięsa czy innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Strączki mają w swym składzie od dwudziestu do pięćdziesięciu procent białka (co łatwo zaobserwować np. podczas gotowania fasoli, kiedy to na powierzchni wody unosi się biała pianka i wystarczy zaledwie chwila nieuwagi, by potrawa wykipiała). Zaletą zawartego w nich białka jest łatwa przyswajalność. Wystarczy połączyć je z ziarnami zbóż, a stanie się pełnowartościowym, w pełni sycącym odpowiednikiem mięsa. Szklanka ugotowanych warzyw strączkowych dostarcza około trzydziestu procent dziennego zapotrzebowania na proteiny. O strączkach powinni pamiętać również mięsożercy, gdyż mają one działanie zasadotwórcze, które
równoważy kwasotwórcze właściwości mięsa czy jaj.

*Dobroczynny błonnik*

Białko to najcenniejszy, ale nie jedyny składnik roślin strączkowych. Są one bogate także w błonnik - spożywanie szklanki ugotowanych strączków zapewnia naszemu organizmowi połowę jego zalecanej dawki, czyli około piętnastu gramów. Regularne dostarczanie porcji błonnika pozytywnie wpływa na nasz układ trawienny, zapobiega zaparciom i reguluje pracę jelit. Jakby tego było mało, fasola, groch, ciecierzyca, bób czy soja zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Za usprawnienie perystaltyki jelit odpowiadają nierozpuszczalne włókna warzyw strączkowych, które mają także pozytywny wpływ na poziom cukru we krwi. Spowalniają one bowiem proces przedostawania się cukru do krwi, co skutkuje obniżeniem poziomu insuliny (stąd niski poziom glikemiczny warzyw strączkowych), a co za tym idzie, zmniejszeniem ryzyka zachorowania na cukrzycę. Osoby doświadczone już tą chorobą powinny również szczególnie pamiętać o regularnym spożywaniu tych warzyw.

Strączki to też witaminy i minerały takie jak witamina C, kwas foliowy, wapń, miedź, cynk, potas czy żelazo.

*Zdrowsze serce*

Pozytywny wpływ regularnego spożywania warzyw strączkowych na zdrowie, a zwłaszcza kondycję serca, wykazali kanadyjscy naukowcy. Dowiedli oni, że włączenie strączków do codziennej diety obniża poziom złego cholesterolu, co z kolei ma wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca.

Bogactwo roślin strączkowych pozwala na duże urozmaicenie naszej diety. Najlepiej nie poprzestawać wyłącznie na jednym ich gatunku, gdyż każdy ma nieco inne właściwości. Tytułem przykładu wskazać można, że ciecierzyca zawiera najwięcej żelaza ze wszystkich strączków i jest dobrym źródłem kwasów nienasyconych, soja zawiera fitoestrogeny - hormony łagodzące objawy menopauzy i przedłużające młodość, a soczewica wspomaga pracę nerek i ma działanie moczopędne.

Jak to bywa w przypadku każdej diety, im bardziej jest zróżnicowana, tym korzystniej wpływa nasze zdrowie. Dzieje się tak ponieważ nasz organizm ma możliwość wybrania z dostarczonych składników tego, co dla niego najlepsze.

Anna Włodarczyk, autorka blogu Strawberries from Poland

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (37)
Zobacz także