FitnessWiosenne zapalenie spojówek i rogówki groźne dla wzroku

Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki groźne dla wzroku

Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki groźne dla wzroku
Źródło zdjęć: © 123RF
21.03.2013 14:58

Nieleczone wiosenne zapalenie spojówek i rogówki może bardzo osłabić wzrok, a nawet prowadzić do ślepoty – przestrzegają okuliści. Choroba nasila się właśnie wiosną, w okresie pylenia roślin, dotyka przede wszystkim ludzi młodych, w wieku od 5 do 25 lat.

Nieleczone wiosenne zapalenie spojówek i rogówki może bardzo osłabić wzrok, a nawet prowadzić do ślepoty – przestrzegają okuliści. Choroba nasila się właśnie wiosną, w okresie pylenia roślin, dotyka przede wszystkim ludzi młodych, w wieku od 5 do 25 lat.

„To schorzenie jest częstsze u pacjentów z atopowymi zmianami skórnymi i u chłopców. Przyczyna nie jest do końca nie jest poznana. Apelujemy do rodzin alergików, żeby zwracali uwagę na dzieci, zwłaszcza teraz, w newralgicznym okresie, czy nie trą oczu, czy oczy nie łzawią, czy dzieci nie skarżą się na pieczenie. Te objawy mogą być mało widoczne, dlatego zdarza się, że pacjent zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, kiedy słabiej widzi” – powiedziała w środę PAP prof. Ewa Mrukwa – Kominek z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Nieleczone wiosenne zapalenie spojówek i rogówki uszkadza struktury oka, powodując powstanie owrzodzeń, trwałych blizn, a nawet perforacji, a w efekcie znaczne pogorszenie widzenia, a nawet utratę wzroku. W łagodniejszych stanach wystarczy leczenie kroplami nawilżającymi i przeciwalergicznymi, jeśli dochodzi do poważniejszych zmian konieczne są krople sterydowe, przyjmowane pod ścisłą kontrolą lekarza, bowiem niewłaściwie stosowane mogą też uszkadzać wzrok.

Na wiosenne zapalenie spojówek i rogówki szczególnie narażone są osoby noszące soczewki kontaktowe, a także stosujące kosmetyki do makijażu. „Obserwujemy, że obniżył się wiek młodzieży, która zaczyna stosować kosmetyki do oczu, głównie tusze do rzęs. Nie zawsze są bezpieczne i kupowane w odpowiednich miejscach. Kosmetyki złej jakości mogą działać toksycznie na oczy i powodować uczulenie” – zaznaczyła prof. Mrukwa – Kominek.

„Zachęcam rodziców do szczególnej czujności, zwłaszcza, jeśli sami są alergikami. W razie niepokojących objawów warto skontaktować się z lekarzem. Uszkodzenie czy utrata wzroku w dzieciństwie, czy u progu drogi zawodowej to ogromne obciążenie” – powiedziała okulistka.

lun/ ls/ (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także