Dlaczego bolą piersi?

Elżbieta Piotrowska / 10.01.2011
wp.pl>
 AAA
Dlaczego bolą piersi?
Każda z nas w różnych okresach życia może odczuwać ból piersi. Ból też może mieć różne natężenie i czas trwania. Często jego odczuwanie zależy od stopnia naszej indywidualnej wrażliwości. Zazwyczaj pojawia się on od czas do czasu, ale niekiedy występuje częściej i trwa dłużej. Bez względu na nasilenie zawsze budzi nasz niepokój. Przyczyn bólu może być wiele. Aby pomóc, warto je poznać.
Ból przed miesiączką
Większość z nas skarży się na ból piersi przed miesiączką. Piersi stają się obrzmiałe i bardziej wrażliwe na dotyk. Ból pojawia się w drugiej połowie cyklu i trwa do czasu, aż wystąpi krwawienie. Nasz biust jest niezwykle wrażliwy na zmiany hormonalne, a właśnie hormony ponoszą winę za ból piersi przed miesiączką. W tym czasie na skutek zatrzymania wody w organizmie piersi mogą się powiększyć nawet o jeden rozmiar. Samego bólu nie da się zlikwidować, ale można go złagodzić.

Staraj się ograniczyć picie napojów zawierających kofeinę, a także alkoholu, gdyż może potęgować ból. Zrezygnuj z intensywnych ćwiczeń na rzecz łagodniejszych, które nie wymagają dużego wysiłku fizycznego. Ulgę mogą przynieść też chłodne okłady. Obrzęki i nadwrażliwość piersi zmniejszają witamina E, A i z grupy B. Unikaj jedzenia tłuszczu oraz tłustego mięsa. Warto stosować też olej z wiesiołka, który zawiera naturalnie występujące trójglicerydy i działa łagodząco.

Włókniaki i torbiele

Zazwyczaj nie powodują bólu, ale może się zdarzyć, że uciskają sąsiadujące nerwy, czego skutkiem jest ból jednej piersi. Niepokojące zgrubienia w piersi mogą pojawić się nawet u młodych dziewcząt, które dopiero niedawno zaczęły miesiączkować. Nie wolno ich lekceważyć. Jeśli odczuwasz ból w jednej piersi, niezwłocznie udaj się do lekarza ginekologa.

Lekarz skieruje na dalsze badania: USG bądź mammografię, od wyniku których zależeć będzie dalsze postępowanie. W przypadku torbieli konieczny będzie zabieg odessania z niej płynu, który wykona lekarz w znieczuleniu miejscowym. Włókniaki wymagają wycięcia przez chirurga.


POLECAMY: Polki nie chodzą do ginekologa!

Polub kobieta.wp.pl na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 1 33.33%
nie 2 66.67%

Galerie


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Bądź z nami na bieżąco