Embolizacja - nowa metoda usuwania mięśniaków macicy

Monika Stypułkowska / 01.03.2012
wp.pl
 AAA
Embolizacja - nowa metoda usuwania mięśniaków macicy
Mięśniaki macicy to jedna z częstszych dolegliwości kobiecych. Prawie połowa kobiet po 35. roku życia zmaga się z tym problemem. Usunięcie macicy brzmi jak wyrok. Jednak jeżeli mamy taką możliwość, to warto skorzystać z nie tak inwazyjnej i drastycznej metody, jaką jest embolizacja. Na czym polega zabieg i jakie są przeciwwskazania do jego wykonania? Czy Narodowy Fundusz Zdrowia zdecyduje się na refundację?
Mięśniaki macicy to miękkie, łagodne guzy, które powstają w jej trzonie. Mogą powodować wiele dolegliwości, a jeżeli są duże albo liczne, prowadzić do niedokrwistości. Często nie wywołują żadnych objawów, dowiadujemy się o nich przypadkowo. Drobne rzadko dają o sobie znać, dopiero gdy stają się większe, zaczynają dokuczać.
Niepokojące objawy? Powinnaś zgłosić się do lekarza, kiedy zauważysz krwawienie między miesiączkami, obfite oraz przedłużające się menstruacje, bóle podbrzusza i okolic kręgosłupa, a także wtedy, gdy odczuwasz dyskomfort w czasie współżycia. Jeżeli mięśniaki powiększają się i rozrastają, potrzebny będzie zabieg: klasyczna operacja, laparoskopia lub embolizacja. Decyzja o wyborze metody leczenia zależy od każdej z nas i od lekarza.

Co to jest embolizacja?

Embolizacja to innowacyjna metoda pozbywania się mięśniaków macicy. Zabieg polega na przezskórnym wprowadzeniu specjalnego płynu do tętnic macicznych, który powoduje zamknięcie dopływu krwi do mięśniaka, w rezultacie czego dochodzi do jego niedokrwienia, stopniowej martwicy oraz zmniejszenia guza. Embolizacja zalecana jest kobietom, u których wystąpiły przeciwwskazania do leczenia operacyjnego.

Niezbędna jest wcześniejsza konsultacja ginekologiczna oraz wykonanie badań takich jak: cytologia, USG przezpochwowe, rezonans magnetyczny miednicy. Nie można jej przeprowadzić, gdy kobieta jest otyła, ma mięśniaki uszypułowane, nadciśnienie tętnicze, chorobę zakrzepową, przewlekłą niewydolność nerek, jest przeziębiona lub ma infekcję narządu rodnego. Ginekolodzy podchodzą do embolizacji sceptycznie, gdyż niestety nie pozwala stwierdzić, czy dany guz jest złośliwy. Jednak nawet najmniejsze podejrzenie dyskwalifikuje pacjentkę, o czym również decyduje lekarz.

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 5 100%
nie 0 0%

Galerie


Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
0
~AGA 2012-03-04 (09:43) 3 lata 11 miesięcy 7 dni 14 godzin i 35 minut temu

to już nie jest nowa metoda ,ale u nas i takiej nie chcą ginekolodzy stosować bo tracą kasę Ten zabieg robi anastazjolog ,

odpowiedz