Kobieta i zawał serca

Rafał Natorski / 24.06.2013
WP.PL>
 AAA
Kobieta i zawał serca
Wbrew powszechnej opinii zawał serca nie jest tylko męskim zmartwieniem. Kobiety atakuje równie często, powodując w ich organizmach znacznie większe spustoszenie. Jakby tego było mało, objawy schorzenia nie są tak charakterystyczne jak u panów i bywają często mylone z niestrawnością czy zmęczeniem. Taka pomyłka może okazać się jednak tragiczna w skutkach.
Dla 31-letniej Cheryl Murphy to było zwyczajne, wiosenne popołudnie. Przygotowywała właśnie obiad dla rodziny, gdy przed jej oczami zaczęły się pojawiać czarne plamy. „Och, nie. Znowu migrena” – pomyślała młoda kobieta, ale dokończyła gotowanie. Po posiłku usiadła w fotelu, żeby poczytać synkowi bajkę. Jednak nic z tego nie wyszło, ponieważ litery zaczęły się rozmazywać. Cheryl zadzwoniła do męża, który poradził jej, żeby położyła się i odpoczęła. W drodze do sypialni kobieta straciła przytomność. Chwilę wcześniej poczuła swędzenie w prawej ręce.
Gdy trafiła do szpitala okazało się, że przeszła zawał serca. Na szczęście Cheryl Murphy przeżyła, ale jej historia stała się w Wielkiej Brytanii pretekstem do dyskusji o coraz poważniejszym problemie zdrowotnym współczesnych kobiet, jakim są choroby układu krążenia. Wśród nich to zawał zbiera szczególnie śmiertelne żniwo. Nie inaczej jest w Polsce.

Nietypowe objawy

Ze statystyk wynika, że Polki chorują na serce częściej niż mężczyźni. W naszym kraju z powodu problemów sercowo-naczyniowych umiera rocznie ok. 82 tys. mężczyzn (43 proc. wszystkich zgonów) i około 91 tys. kobiet (55 proc. wszystkich zgonów).

Zawał serca u pań bywa bardziej rozległy, a w dodatku towarzyszą mu zaburzenia rytmu serca, spadek ciśnienia czy obrzęk płuc. U kobiet częściej dochodzi także do powikłań krwotocznych po zastosowaniu leczenia trombolitycznego (rozpuszczającego skrzeplinę) oraz do drugiego zawału.

Największy problem polega na tym, że kobiety zbyt późno trafiają do szpitala. Dlaczego? Objawy damskiego zawału serca są „nietypowe” w porównaniu do męskich dolegliwości. Zamiast gniotącego bólu za mostkiem, promieniującego do szyi, barku i rąk, kobieta skarży się zazwyczaj na kiepskie samopoczucie, którego nie kojarzy nawet z sercem.

Najczęstszymi objawami zawału bywają: duszność i skrócenie oddechu, uczucie osłabienia, a czasem także obezwładniającego zmęczenia. U niektórych osób pojawiają się mroczki przed oczami, u innych zawroty głowy. Kobiety częściej niż mężczyźni odczuwają nudności, pocenie się i bladość. Skarżą się często na dyskomfort w górnej części brzucha, kojarzony z niestrawnością. Może pojawić się również niedowład, zarówno kończyn dolnych, jak i górnych. U kobiet zawał rzadko zwiastuje ból w klatce piersiowej. Częściej odczuwalne jest kłucie w ramionach, szyi, żuchwie, a nawet w żołądku.

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 3 z 3 następna
oceń
tak 127 95.49%
nie 6 4.51%

Galerie


Opinie (182)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

17
17
~anna 2013-06-25 (11:19) 2 lata 7 miesięcy 15 dni 5 godzin i 22 minuty temu

Psychole wypowiadajace sie na forach to typowy przyklad polskich pacjentow. Dziwne, ze wszyscy w swojej opinni "umierali", a mimo to mają sily pisac bzdety na forum. Jedzcie do Anglii, tam jna kazda przypadlosc dostaniecie paracetamol i jeszcze bedziecie dziekowac, bo przeciez to taki cywilizowany kraj.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

6
1
~mk 2013-06-28 (08:11) 2 lata 7 miesięcy 12 dni 8 godzin i 30 minut temu

Nie chodzę do lekarza zbyt często. Podstawowe badania robiłam chyba z 10 lat temu. Boję się naszej lekarki. Ma lekceważący stosunek do pacjenta. Pamiętam jak właśnie te 10 lat temu miałam pójść na zabieg przepukliny i zapytałam czy już po długo człowiek dochodzi do siebie/musiałam wrócić szybko do pracy/ powiedziała że to tak jakbym przecięła sobie palec . Teraz po latach poprosiłam ją o skierowanie do kardiologa ponieważ z tamtego okresu również w badaniach echa serca wyszło mi ,że mam problemy z zastawką mitralną i lekarz kardiolog zalecił mi wykonanie echa serca raz do roku. Nie robiłam tego bo nie miałam czasu. Praca,praca i jeszcze raz praca. Więc tydzień temu poszłam do tej nasze pani doktor. I jeszcze nikt nigdy w życiu mnie tak nie upokorzył. Wyśmiała mnie. Powiedziała mi,że ona ma na głowie poważnych pacjentów,a ja jej zawracam głowę skierowaniem do kardiologa z zastawką I stopnia./a skąd ona wie że to pierwszy stopień?/ .Wydarła się .Tak na mnie podniosła głos,że chyba cały korytarz słyszał. Zraziłam się. Nie pójdę więcej dz żadnego lekarza. I dodam,że w tej przychodni jest kumoterstwo.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
0
~AGa 2013-06-28 (01:22) 2 lata 7 miesięcy 12 dni 15 godzin i 19 minut temu

A słyszał ktoś o chorobie zwanej "fibro-mialgia"? To niedawno odkryta choroba.....cierpisz a nikt nie wie dlaczego!!! Żyję z tym i zastanawiam się co dalej!?!?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

15
0
~Zawiedziona Matka Polka:( 2013-06-28 (00:56) 2 lata 7 miesięcy 12 dni 15 godzin i 45 minut temu

Parcie na karierę zawodową???? A może zwyczajnie pracować, żeby mieć za co opłacić mieszkanie, gaz, prąd... No nie sądzę żeby zasuwanie w supermarkecie było karierą zawodową i to jeszcze z parciem. I rzeczywiście można dostać zawału jak człowiek z wykształcenia jest kimś innym, a musi zabrać pod pachy prozę życia i zasuwać pomiędzy pólkami na pół etatu i być gotowym na każdy telefon, bo grafik swoje a towar sam się nie wyładuje. Wtedy człowieka zalewa atak szału tłumiony przez jakiś głupi rozsądek. A pigułki anty... nie stać mnie na gromadę dzieci. Ten artykuł to masakra!!!!!!

odpowiedz

1
0
~adam 2013-06-28 (09:20) 2 lata 7 miesięcy 12 dni 7 godzin i 21 minut temu

REKLAMA EXPERTMEDIA Z UDZIAŁEM DODY BEZ CENZURY TYLKO NA: uchwycone.xaa.pl

odpowiedz

1
0
~jan 2013-06-28 (08:13) 2 lata 7 miesięcy 12 dni 8 godzin i 28 minut temu

czemu ja wchodząc na tye strone musze ogladac pekinczyka twarz?Zoche vel szyc. hehe. Brzydka.niemila i przechodnia dziewczyna ma mnie draznic od rana? I ten jej durny kapelusik na czubku durnej łepetynki...Po co mi to ogładac? Porażka.

odpowiedz

10
1
~jms 2013-06-28 (06:25) 2 lata 7 miesięcy 12 dni 10 godzin i 16 minut temu

Jak swędzi prawa ręka to na witanie a jak lewa to na pieniądze, z zawałem swędzenia ma związek jak lot motyla z burzą. Pogotowie wzywać ale tylko chyba po to aby cie dobili, oni są od tego.

odpowiedz

15
2
~mbl 2013-06-25 (11:35) 2 lata 7 miesięcy 15 dni 5 godzin i 6 minut temu

Akurat wzywać pogotowie bo oni tak szybko przyjadą ile razy dzwoniłam do się wypytywali jak by książkę pisali i dali poradę jakom s tam przez telefon i olali cala sytuacje nie są tacy skorzy do przyjechania > A jak już wezmą to dadzą na izbie przyjęć kroplówki i do domu . Jednego dnia to trzy razy przyjeżdżali do mnie za wkoncu mnie zabrali i z łachy na uciechę położyli na odzdzial i leżałam prawie cały miesiac

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

33
2
~asiaa 2013-06-25 (11:51) 2 lata 7 miesięcy 15 dni 4 godziny i 50 minut temu

W przychodni do której ja należe usłyszałaby ze ma nerwice, każdy objaw z jakim zjawiam sie w przychodni to objaw nerwicy a ja mając 31 lat od roku ledwo funkcjonuje.Byłam u lekarza z 10 razy w ciągu ostatnich 12 miesięcy nikt do tej pory nawet nie zlecił mi badania ekg a mam zawroty głowy, dretwieją mi rece,siły na nic nie mam a serce wali jak młot itd. ...widocznie wariatką jestem i to coraz większą bo dolegliwosci przybywa !

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

8
0
~SARA 2013-06-27 (23:04) 2 lata 7 miesięcy 12 dni 17 godzin i 37 minut temu

MĘŻCZYŹNI I DROGA RODZINO LUDZKA BĄDŹCIE DLA NAS LEPSI NA CO DZIEŃ… PRZECIEŻ TU CHODZI O KOLEJNE NOWSZE METODY- CZEGO? OTÓŻ WY...KAŃ... NIE ROZUMIECIE? WSZĘDZIE NAS -TYKAJĄ... JUŻ NIE MA NAWET ŚWIĘTYCH MIEJSC, GDZIE MOŻNA BY BEZPIECZNIE SIĘ CZUĆ, BO WSZĘDZIE ZNAJDZIE SIĘ JAKIŚ IDIOTA, DRAŃ... LUB ŁOBUZ... KĄŚLIWY JAK SZERSZEŃ LUB JAMNIK - WSZĘDZIE JAKIŚ PSYCHOPATA, ABY UMILIĆ SWOJEJ WYBRANCE CZYLI UPATRZONEJ OFIERZE POWSZEDNI DZIEŃ... - TO TAK PRZY OKAZJI, ŻEBY MIEĆ SIĘ NA BACZNOŚCI... ŻYJĄC WŚRÓD HIPOKRYTÓW... POZDRAWIAM KOBIETA

odpowiedz