Kości dziurawe jak ser szwajcarski

Katarzyna Krzak / 22.11.2010
wp.pl
 AAA
Kości dziurawe jak ser szwajcarski
Osteoporoza jest schorzeniem szkieletu polegającym na zmniejszeniu się masy kości oraz spadku ich wytrzymałości. Wszystko to powoduje, że są one bardziej podatne na złamanie, nawet pod wpływem niewielkiej siły, która nie uszkodziłaby zdrowej kości. Osteoporoza dotyka głównie kobiet, a częstotliwość jej występowania zwiększa się z wiekiem. To schorzenie stwierdza się u ok. 7 proc. kobiet w wieku 45-54 lat, ale już u prawie połowy z nich w wieku 75-84.
Szczytową masę kostną osiągamy w wieku 30-39 lat, a u mężczyzn jest ona nawet o 50 proc. większa niż u kobiet. Z wiekiem masa kostna spada, a po menopauzie te ubytki są nawet większe. Kobiety tracą o 1-2 proc. masy kostnej rocznie do osiągnięcia wieku 60 lat. Potem proces ten nieco zwalnia. Wobec powyższego nie dziwi zwiększona łamliwość kości w tej grupie osób.
Dodatkowo, w niektórych przypadkach istnieje genetyczna predyspozycja do osteoporozy. Córki kobiet, które przebyły złamanie w wyniku osteoporozy, są na nie bardziej narażone. Okazuje się, że również przynależność rasowa nie pozostaje bez znaczenia. Rasa czarna trzykrotnie rzadziej zapada na osteoporozę niż biała lub żółta. Powszechny jest pogląd, że kobiety drobne, wątłe i szczupłe częściej zapadają na osteoporozę. Niestety, w tym wypadku ludowa prawda okazuje się prawdziwa.

Zdrowe kości wymagają wapnia. Nie dziwi zatem, że także dieta i tryb życia mogą stanowić czynniki ryzyka rozwoju osteoporozy. Mała zawartość wapnia, fosforu i witaminy D w pokarmie przyczyniają się do osteoporozy. Również niedobór białka w diecie pogarsza jakość kości, ponieważ zmniejsza on wchłanianie wapnia z pokarmu. Palenie tytoniu i przewlekły alkoholizm także są szkodliwe dla kości.

Schorzenia dodatkowe takie jak zaburzenia hormonalnie, zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego, choroby nerek, czy szpiku mogą prowadzić do wcześniejszego rozwoju osteoporozy. W takim przypadku mamy do czynienia z osteoporozą wtórną. Leki takie jak sterydy, niektóre leki przeciwpadaczkowe, heparyna i cyklosporyna zmniejszają masę kostną. Ich działania niepożądane również mogą przyspieszyć rozwój osteoporozy.


POLECAMY: Jak przekwita mężczyzna, a jak kobieta?

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Galerie


Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~gania.ewa@wp.pl 2011-03-15 (20:21) 4 lata 10 miesięcy 23 dni 2 godziny i 9 minut temu

W ostoroporozie często pomaga
Pomaga długotrwałe jedzenie dobrze oczyszczonych s wysuszonych i zmielonych skorupek od jajek.Najlepiej przyswajalne przez organizm.

odpowiedz