Menopauza - jak przetrwać objawy przekwitania?

Małgorzata Przybyłowicz / 03.01.2011
wp.pl
 AAA
Menopauza - jak przetrwać objawy przekwitania?
Menopauza objawia się nagłymi falami gorąca, nocnymi potami, płaczliwością i stanami depresyjnymi… Nic dziwnego, że tylko nieliczne kobiety cieszą się z nadejścia menopauzy. Winę za złe samopoczucie ponoszą nie tylko zachodzące w organizmie zmiany hormonalne, lecz również przeświadczenie, że przekwitanie równoznaczne jest z kresem kobiecości i wkroczeniem w starość. Jak przetrwać ten burzliwy okres menopauzy?
Zgodnie z terminologią medyczną menopauza to ostatnia menstruacja w życiu kobiety, a więc taka, po której w ciągu 12 miesięcy nie pojawia się kolejne krwawienie. Określenie to stosowane jest zamiennie z terminami: przekwitanie i klimakterium, które w rzeczywistości obejmują okres kilku lat przed i kilku lat po ostatniej miesiączce. Podkreślić należy fakt, że menopauza jest naturalnym zjawiskiem, a nie chorobą i dotyczy każdej kobiety.
Na czym polega menopauza? Po okresie rozrodczym następuje wygasanie pracy jajników, a więc dochodzi do niedoboru produkowanych przez nie hormonów - estrogenów i progesteronu. Menopauza może pojawić się zarówno w wieku 45, jak i 55 lat. Najczęściej występuje w 50-51 roku życia. Może się jednak zdarzyć, że ostatnia menstruacja nastąpi przed 45 rokiem życia, wówczas mówimy o tzw. wczesnej menopauzie.

U nielicznych kobiet jajniki mogą zaprzestać pracy nawet przed 30 rokiem życia. Zbyt wczesne ustanie ich aktywności może wiązać się z czynnikami genetycznymi, z występowaniem choroby autoimmunologicznej, bądź z uszkodzeniem jajników np. na skutek chemioterapii.

Uciążliwe objawy menopauzy

Nadejście menopauzy zwiastuje szereg objawów, które pojawiają się już na kilka lat przed nią. W pierwszej kolejności dochodzi do zaburzenia cyklu menstruacyjnego - miesiączki są nieregularne, bardziej lub mniej obfite niż dotychczas. Kobiecie zaczynają dokuczać nieprzyjemne uderzenia gorąca, zlewne poty, kołatania serca, bóle głowy. Zmiany zachodzące w organizmie nie pozostają bez wpływu na psychikę. Kobieta podczas menopauzy ma obniżony nastrój, jest drażliwa, pojawiają się kłopoty z koncentracją i bezsenność.

W okresie przekwitania dochodzi do zmian w obrębie narządów moczowo - płciowych. We znaki daje się utrudniająca współżycie suchość pochwy, a wzrost pH w jej obrębie zwiększa podatność na infekcje. Wiele kobiet boryka się z nietrzymaniem moczu i wypadaniem macicy. Zmiany hormonalne nie pozostają bez wpływu na kondycję skóry, która staje się sucha i wiotka. Wraz z zaprzestaniem pracy jajników zanika ochronny wpływ estrogenów na serce i kości kobiety. Po menopauzie znacząco więc rośnie ryzyko rozwoju osteoporozy i chorób układu krążenia.


POLECAMY: Geny decydują o menopauzie

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 10 83.33%
nie 2 16.67%

Galerie


Opinie (11)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Kasieńka 2015-10-26 (17:19) 3 miesiące 14 dni 6 godzin i 9 minut temu

Witam wszystkich, ja mogę szczerze polecić na menopauzę tabletki Menopauzin, moja teściowa je stosowała i muszę przyznać, że działają. Zawsze była taka osowiała odkąd zaczęła przechodzić menopauzę, a teraz inna kobieta.

odpowiedz

0
0
~Viola 2015-04-29 (11:08) 9 miesięcy 11 dni 12 godzin i 20 minut temu

Szukam informacji o Liguninie i natknęłam się na Wasze komentarze? Moja mama zaczęła to zażywać bo lekarz jej zalecił. Szukam informacji o tym jak działa i czy ma skutki uboczne. Póki co czytam opinie zadowolonych pacjentek. Mam nadzieję, że mamie pomoże.

odpowiedz

0
0
~Zofia 2015-03-29 (21:23) 10 miesięcy 11 dni 2 godziny i 5 minut temu

Szukam właśnie informacji o Liguninie i natknęłam się na Wasze opinie. Też mi lekarz go przepisał i polecił. Farmaceutka też się o nim pozytywnie wypowiadała. Mam nadzieję, że i mnie pomoże. :)

odpowiedz

0
0
~Klara 2015-02-20 (19:52) 11 miesięcy 20 dni 3 godziny i 36 minut temu

Hej, też zaczęłam łykać Ligunin, z tym że mnie lekarz dał Ligunin Termostop ze względu na uderzenia gorąca. Czuję poprawę, a psychicznie - staram sie o tym nie myśleć. Mam wsparcie rodziny, jest ok.

odpowiedz

0
0
~Ewa 2015-01-28 (23:01) 1 rok 12 dni i 27 minut temu

Jestem w trakcie. Okropnie to znoszę, przede wszystkim psychicznie. Lekarz nie zalecił mi HTZ tylko kurację fitoestrogenami. Biorę preparat Ligunin, fizycznie o niebo lepiej ale w głowie dalej mi to siedzi.

odpowiedz

9
6
~ilona40 2012-10-24 (11:59) 3 lata 3 miesiące 16 dni 11 godzin i 29 minut temu

menopauza... miałam pół roku wyjętego z życia, było okropnie, ciagle płakałam, pociłam się tak że dochodząc do pracy musiałam się przebierać, przytyłam, nie znosiłam siebie i męża, nic mi nie pomagało, w końcu koleżąnka poleciła mi rezonator biofotonowy, który po kilku tygodniach ukrócił moje męki, objawy stały się dużo mniej męczące, teraz po 3 miesiącach w ogóle nie zauważam że przechodzę menopauzę, poprawiło mi się samopoczucie, jestem znowu zadowolona.

odpowiedz

4
0
aniq.maj 2012-09-26 (20:26) 3 lata 4 miesiące 14 dni 3 godziny i 2 minuty temu

przy uciążliwych objawach nie da się nie myśleć, ale w pewnym sensie nad zjawiskiem tym trzeba przejść do porządku dziennego, na pewno (jeśli objawy są bardzo uciążliwe) warto zastosować htz - kilka moich znajomych jest bardzo zadowolonych z ich efektów, ja staram się radzić sobie naturalnie. Mam nadzieję, że uda mi się wytrwać w tym sposobie postępowania. Panie zainteresowane tematem zapraszam przy okazji na mojego bloga menopauza.info.pl. Staram się nie powielać utartych schematów

odpowiedz

4
4
~tita 2011-01-05 (22:48) 5 lat 1 miesiąc 4 dni i 40 minut temu

Ignorowac
moja, sprawdzona rada... nie myslec o menopalzie jak o problemie. Najlepiej zajac sie czyms intensywnie i poprostu o tym zapomniec. Samo przyszlo , samo pojdzie

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
3
~ina50 2011-01-12 (16:07) 5 lat 28 dni 7 godzin i 21 minut temu

Ciśnienie raz w roku?
Ciśnienie krwi po 50 roku życia należy kontrolować znacznie częściej , jeden pomiar w roku nic nam nie powie.Nie mówię ,żeby co dzień latać z aparatem(choć ja przy nadciśnieniu muszę) ale przynajmniej raz w miesiącu warto to zrobić.

odpowiedz