Nadmiar wody w organizmie

Monika Doroszkiewicz / 16.11.2010
wp.pl>
 AAA
Nadmiar wody w organizmie
Pierścionek nie chce zejść z palca, a nóg nie można włożyć do butów, które jeszcze kilka dni temu były w sam raz. A do tego zdarza się też, że w jeden, dwa dni tyjesz nawet kilka kilogramów. I zastanawiasz się, jak to możliwe, bo przecież nie zmieniłaś diety. Powodem może być nadmiar wody w organizmie. I chociaż nie przybywa nam tkanki tłuszczowej, czujemy się ociężałe i spuchnięte.
Większości z nas, raz na jakiś czas przydarzają się obrzęki. Czujemy się wtedy kilka kilogramów ciężsi, mamy spuchnięte nogi i dłonie. Oznacza to, że zaburzone jest krążenie krwi i limfy, a woda zamiast być wydala z organizmu, zalega w komórkach. Jeśli występują sporadycznie, np. tuż przed okresem, nie ma jeszcze powodu do niepokoju. Kiedy jednak pojawiają się regularnie, nie należy ich lekceważyć, bo mogą być objawem poważnych chorób.
Skąd się biorą obrzęki?

Przyczyn zatrzymania wody w organizmie może być wiele. Paradoksalnie należy do nich zbyt mała ilość wypijanej wody. Dzieje się tak, bo kiedy mamy niedobory płynów, organizm odbiera sygnały, że jest sytuacja kryzysowa, stara się je zmagazynować, żeby nie doprowadzić do odwodnienia. U kobiet decyduje o tym również wzrost poziomu estrogenów przed miesiączką i stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. A także duża ilość alkoholu i palenie papierosów.

Gromadzeniu się płynów metabolicznych sprzyja też wysoka temperatura. To dlatego w upalny dzień czujemy się ociężali. Dzieje się tak, bo żyły nadmiernie się rozszerzają, krew płynie wolniej, zalega w naczyniach krwionośnych, a nadmiar płynów zaczyna przesączać się przez ściany żył do tkanek. I w końcu obrzęk może być objawem bardzo poważnych chorób, takich jak niewydolność nerek, serca, czy zmian reumatycznych. To również sygnał niedrożnego układu limfatycznego, który odpowiada za prawidłowe krążenie płynów w organizmie.

Jak się uchronić przed żylakami?

Polub kobieta.wp.pl na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 6 85.71%
nie 1 14.29%

Galerie


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Bądź z nami na bieżąco