Niepokojące plamienia

Małgorzata Przybyłowicz / 09.08.2011
wp.pl
 AAA
Niepokojące plamienia
Plamki krwi na bieliźnie wzbudzają niepokój u każdej kobiety. Mogą bowiem sygnalizować, że w obrębie narządów rodnych pojawiły się zmiany chorobowe. Nie zawsze jednak przyczyną pojawienia się plamienia są poważne schorzenia. Wystarczy zadrapanie podczas stosunku albo naturalny spadek poziomu estrogenów w czasie owulacji. W jakiej sytuacji plamienie powinno niepokoić, a kiedy możemy spać spokojnie?
Plamienia okołoowulacyjne występują, jak sama nazwa wskazuje, w połowie cyklu, a więc w czasie owulacji. Nie są obfite, trwają do 2-3 dni i mogą pojawiać się regularnie bądź tylko sporadycznie. Dlaczego właśnie wtedy? Plamienia te związane są z owulacyjnym spadkiem poziomu estrogenów we krwi i niewielkim złuszczeniem się śluzówki. Choć plamienia okołoowulacyjne nie są groźne dla zdrowia, warto wspomnieć o nich podczas najbliższej wizyty u ginekologa. Lekarz, dla potwierdzenia, że plamienia nie mają podłoża chorobowego, może zlecić wykonanie kontrolnych badań, np. cytologii i USG.
Przed okresem

Zdarza się, że niewielkie krwawienie pojawia się na kilka dni przed terminem miesiączki. Zjawisko to związane jest najczęściej z niedomogą lutealną, czyli niewydolnością ciałka żółtego. Wydzielanie progesteronu przez ciałko żółte jest wówczas niedostateczne, co prowadzi do zaburzenia cyklu. Wizyta u specjalisty jest w takim przypadku niezbędna. Niewydolność ciałka żółtego może bowiem utrudniać zajście w ciążę i utrzymanie jej. W pierwszej kolejności przeprowadzane jest badanie, na podstawie którego określony zostanie poziom hormonów. Leczenie polega najczęściej na podawaniu progesteronu w drugiej fazie cyklu.

Po stosunku

Przyczyną plamienia po stosunku może być zadrapanie lub otarcie, zwłaszcza wówczas, gdy nawilżenie pochwy było niewystarczające. Najczęściej wystarczające jest zastosowanie lubrykantu, który zapobiegnie podrażnieniom delikatnego naskórka i śluzówki. Jeśli jednak plamienia są obfite lub pojawiają się regularnie, konieczna jest wizyta u lekarza. Tzw. krwawienia kontaktowe mogą wiązać się ze stanami zapalnymi narządu rodnego, z występowaniem nadżerki, polipów, chorób wenerycznych, a nawet zmian nowotworowych. Diagnozę pomogą postawić takie badania jak: cytologia, kolposkopia i USG przezpochwowe.

Antykoncepcja hormonalna

Plamienia to jeden z najczęściej występujących skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej. Niewielkie krwawienia mogą pojawiać się nawet przez kilka miesięcy od momentu rozpoczęcia przyjmowania hormonów. Nie trzeba się niepokoić, gdy plamienia te są niewielkie i znikają po 3-6 miesiącach. Jeśli jednak są obfite i nie ustępują po upływie tego czasu, należy udać się do ginekologa, który przepisze inny preparat.

Miesiączka z opóźnieniem

Wakacje bez okresu

Choroby współczesnych kobiet


POLECAMY: Nie lekceważ nadżerki

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 6 100%
nie 0 0%

Galerie


Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

6
3
~copacabana 2011-08-10 (13:16) 4 lata 6 miesięcy 3 dni 19 godzin i 46 minut temu

Tak samo jak męczyźni ktorzy namawiają swoje partnerki do stosunku - "jeżeli sie ze mną nie prześoisz tzn. że mnie nie kochasz ,,, i takie tam sratatata....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź