Trwa ładowanie...

Suchość pochwy – jak zwalczyć tę nieprzyjemną dolegliwość?

Te z nas, które borykają się z tym problemem, nie lubią z reguły o nim mówić. Dolegliwość ta jest nie tylko nieprzyjemna, lecz także wstydliwa, ponieważ dotyczy miejsc intymnych. Jeżeli jednak unikamy tego tematu i nie idziemy po poradę do lekarza, nasz problem będzie się rozwijał.

Suchość pochwy – jak zwalczyć tę nieprzyjemną dolegliwość?Źródło: Thinkstockphotos
d40dqti
d40dqti

Te z nas, które borykają się z tym problemem, nie lubią z reguły o nim mówić. Dolegliwość ta jest nie tylko nieprzyjemna, lecz także wstydliwa, ponieważ dotyczy miejsc intymnych. Jeżeli jednak unikamy tego tematu i nie idziemy po poradę do lekarza, nasz problem po cichu rozwija się. A kiedy staje on już naprawdę poważny, wstydzimy się z kolei swojego zaniedbania. I kółko się zamyka…

Z drugiej strony, suchość pochwy jest przez kobiety rzadko leczona, gdyż zazwyczaj nie jest to schorzenie niebezpieczne dla zdrowia. Dolegliwość ta potrafi jednak bardzo uprzykrzyć nam życie i zrujnować relacje seksualne z naszym partnerem. Dlaczego? Ponieważ podczas stosunku nasza pochwa powinna być wilgotna. Jeśli nie jest – stosunek jest dla nas nieprzyjemny i powoduje otarcia, otarcia natomiast powodują małe infekcje, infekcje zaś swędzą i pieką, a im bardziej nasza wagina jest podrażniona, tym bardziej staje się sucha. I znów kółko się zamyka…

Objawy suchości pochwy

Aby upewnić się, czy dolegliwość, która nas męczy, to suchość pochwy (zwana inaczej dyspareunią), przyjrzyjmy się najpierw objawom tego schorzenia. Suchość pochwy charakteryzuje się tym, że pochwa nie jest odpowiednio nawilżona przed stosunkiem seksualnym.

Wraz z tą dolegliwością występują inne, między innymi obtarcia naskórka narządów płciowych, ranki oraz inne uszkodzenia mechaniczne powstałe w wyniku stosunku seksualnego, infekcje, swędzenie lub pieczenie. Możliwe, że wraz z suchością pochwy wystąpią także upławy, charakteryzujące się nieprzyjemnym zapachem (wywołane przez infekcje i zapalenia, powstające w rejonach uszkodzeń naskórka). No i na koniec – spadek libido. Kiedy narządy płciowe są podrażnione, a dotykanie ich sprawia nam ból, nie mamy ochoty na seks.

d40dqti

Jeśli chodzi o przyczyny suchości pochwy, to można je podzielić na „fizjologiczne” i „psychologiczne”. Niektóre z kobiet nabawiają się tej dolegliwości z przyczyn nie do końca „fizycznych” – jeśli mamy zakodowane jakieś blokady i zahamowania dotyczące seksu, nasz „system nawilżania” źle pracuje. Długotrwały stres oraz zmęczenie także mogą przyczynić się do wystąpienia dolegliwości.

Do przyczyn „fizjologicznych” suchości pochwy zaliczamy natomiast wszystkie czynniki wywoływane przez hormony, np. menopauzę (dolegliwość ta może pojawić się zarówno w okresie przedmenopauzalnym, jak i po przekwitaniu). Suchość pochwy może być także skutkiem ubocznym leczenia hormonalnego oraz terapii antynowotworowej. Dolegliwość ta pojawia się także bardzo często po porodzie oraz w okresie karmienia piersią. U niektórych kobiet może także wystąpić w trakcie cyklu menstruacyjnego (w czasie „suchych dni” tuż przed miesiączką) i zniknąć samoczynnie w dni płodne.

Suchość pochwy może pojawić się także, choć nie jest to już objaw chorobowy, kiedy po prostu nie mamy ochoty na seks albo nasz partner przestał nas pociągać. Warto rozważyć tę możliwość, zanim sięgniemy po leki lub znajdziemy „winnego”, na przykład w postaci tabletki antykoncepcyjnej.

Jak radzić sobie z suchością pochwy?

Najlepiej skonsultować się z ginekologiem. Ten przepisze nam odpowiednie leki w zależności od tego, czy przyczyną jest menopauza, kuracja hormonalna, czy coś innego. My natomiast możemy sobie „doraźnie” pomóc, używając podczas stosunków seksualnych lubrykantów. Nie tylko podwyższają one nasz komfort (zarówno fizyczny, jak i psychiczny) podczas stosunku, rekompensując brak naturalnego nawilżenia, ale także za ich pomocą możemy wywołać to naturalne nawilżenie.

d40dqti

Kiedy bowiem penetracja jest dla nas przyjemna, nasze podniecenie rośnie, a gdy jesteśmy podniecone, nasza pochwa staje się wilgotna. Lubrykant więc, choć nie jest lekarstwem na suchość pochwy, może okazać się bardzo skuteczny. Dzięki niemu możemy powrócić do aktywności seksualnej i czerpać z niej przyjemność.

Aby chronić się przed tą dolegliwością, powinnyśmy dbać o dobrą higienę intymną. Myjąc się, nie wypłukujmy nigdy pochwy od środka, bo to sprzyja infekcjom. Nie używajmy także do mycia okolic intymnych gąbek ani szmatek – są one siedliskiem zarazków. I wreszcie, wybierajmy płyny do higieny intymnej o neutralnym PH, które nie zniszczą naszej naturalnej flory bakteryjnej.

Na podstawie Cosmopolitan.fr Anna Loska (al/mtr), kobieta.wp.pl

d40dqti
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40dqti