Wypadająca macica

Elżbieta Piotrowska / 23.02.2012
wp.pl
 AAA
Wypadająca macica
Ucisk w dole brzucha, parcie na pęcherz, bóle w okolice krzyża - to typowe objawy tej przypadłości. Wypadanie macicy nie dotyczy jedynie kobiet w okresie menopauzy. Na dolegliwości związane z obniżeniem narządów rodnych skarży się po porodzie jedna trzecia pań rodzących siłami natury! Dlaczego tak się dzieje? Podczas porodu może dojść do rozciągnięcia mięśni podtrzymujących pochwę, odbytnicę i pęcherz moczowy.
Ma to zazwyczaj miejsce, gdy dziecko jest duże albo poród był ciężki. Kilka porodów albo niewielka przerwa między kolejnymi, również sprzyja osłabieniu i rozciągnięciu mięśni. Prowadzi to do obniżenia narządów rodnych, a w zaawansowanym przypadku może nastąpić wysunięcie macicy na zewnątrz, czyli jej wypadnięcie. Na dolegliwość tę narażone są również panie z nadwagą.
Ciężar i parcie

Ciężar w dole brzucha i parcie na pęcherz to typowe symptomy opadania macicy. Towarzyszą im bóle okolicy krzyżowej, które mogą promieniować do pachwin. Wiele kobiet skarży się na dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu czy ma wrażenie, że nie może do końca opróżnić pęcherza moczowego. Mogą występować też zaparcia, trudności w oddawaniu stolca oraz niekontrolowane oddawanie gazów.
Dolegliwości nasilają się podczas stania i siedzenia. Zdarza się, że zanikają po nocy, ale w miarę upływu dnia wzrastają. Panie z obniżeniem macicy podczas współżycia mogą odczuwać ból lub dyskomfort. Gdy schorzenie jest zaawansowane, może nawet dojść do wysunięcia macicy na zewnątrz. Jeśli cierpisz z powodu tych dolegliwości - powiedz o nich swojemu lekarzowi ginekologowi.

Ćwicz cierpliwie

Ćwiczenia to pierwszy etap walki z obniżeniem się narządów rodnych. Polegają na napinaniu i zwalnianiu tzw. mięśni Kegla. Jest to grupa mięśni i więzadeł, które rozpościerają się pomiędzy kością łonową i ogonową. Ćwiczenia polegają na częstym, naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni pośladków i krocza oraz kilkakrotnym zatrzymywaniu strumienia moczu podczas jego oddawania.POLECAMY: Ćwiczenia mięśni Kegla - prosty sposób na wzmocnienie rozkoszy

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 8 80%
nie 2 20%

Galerie


Opinie (9)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ona 2013-09-07 (22:23) 2 lata 5 miesięcy 2 dni 20 godzin i 20 minut temu

co za bzdura. ćwiczania mięśni kegla nalezy wykonywać przy pustym pęcherzu. nie należy ćwiczyć podczas oddawania moczu.

odpowiedz

2
6
~edyta 2012-03-10 (19:30) 3 lata 10 miesięcy 30 dni 23 godziny i 13 minut temu

Ja rodziłam z mężem i powiedziano jemu że nacięcie krocza zabezpiecza przed wypadaniem macicy i to jest prawda.Mąż jest podczas każdego badania przy mnie czuje się pewniej i więcej jest mówione przez ginekologa mężowi potem w domu wiem i nie gryzie mnie że coś nie spytałam o chorobie.Zresztą mam prawo do obecności męża przy badaniu bo ja decyduję to dlaczego bym miała nie zabrać męża.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
0
~JOLA 2012-04-26 (19:45) 3 lata 9 miesięcy 14 dni 22 godziny i 58 minut temu

ja bylam z corka 2 letnia u lekarza i corka ma to samo

odpowiedz

0
2
~Kama 2012-02-28 (15:00) 3 lata 11 miesięcy 13 dni 3 godziny i 43 minuty temu

Na takie problemy najlepsze są ćwiczenia mięśni kegla. Opis tych ćwiczeń można znaleźć na Tipach.

odpowiedz