Zanim nadejdzie menopauza…

Elżbieta Piotrowska / 07.07.2010
wp.pl
 AAA
Zanim nadejdzie menopauza…
Jeszcze nie tak dawno miałaś regularne miesiączki, teraz miedzy nimi zdarzają się dłuższe przerwy. Czasami oblewa cię bez powodu pot, a na dodatek wszystko cię drażni. Czyżby to menopauza? – zastanawiasz się. Niewykluczone. Problemy ze snem, nocne poty, nieregularne miesiączki to typowe objawy okresu okołomenopeuzalnego. Może on trwać od 2 do nawet 10 lat poprzedzających menopauzę.
Przekwitanie wiąże się z postępującym spadkiem żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Sama menopauza nie występuje nagle, a pierwsze objawy mogą pojawić się już po czterdziestce.
Wbrew obiegowym opiniom menopauza zdarza się w dosyć szerokim zakresie wiekowym, od 41. do 59. roku życia, choć najczęściej występuje ok. 50 roku życia. Pomocna może być informacja, kiedy menopauzę przechodziła twoja mama. Istnieje szereg objawów, które sygnalizują, że wkraczasz w premenopauzę czyli etap poprzedzający menopauzę.

Nieregularne miesiączki

Dotychczas miałaś okres regularnie co 28 dni, teraz coraz częściej ci się spóźnia. Zdarza się, że przerwy między kolejnymi miesiączkami wynoszą nawet trzy miesiące. Zmiany dotyczą też czasu trwania miesiączki. Nie ma znaczenia, że dotychczas trwała 5 – 6 dni, teraz nie jesteś w stanie przewidzieć, kiedy się skończy. Na dodatek krwawienia bywają bardzo obfite, tak, że tampon czy podpaskę musisz zmieniać nawet co godzinę. Nieregularne miesiączki to zazwyczaj pierwszy sygnał, że wchodzisz w okres okołomenopauzalny.POLECAMY: Geny decydują o menopauzie

Menopauza – jak przetrwać objawy przekwitania?

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 3 z 3 następna
oceń
tak 1 100%
nie 0 0%

Galerie


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!