Spuchnięte nogi

EDIPRESSE / 20.02.2006
 AAA
Nie ma w tym nic dziwnego, że nogi lub stopy puchną, np. w upalny dzień lub po dłuższym staniu czy chodzeniu. Jest to skutek działania wysokiej temperatury, zmęczenia. W takiej sytuacji pomaga odpoczynek z uniesionymi wysoko nogami, chłodna kąpiel stóp. Bywa jednak, że obrzęk nóg jest objawem choroby, czasem nawet poważnej, i wymaga szybkiej wizyty u lekarza.

1. Obrzęk kostki

Jeśli opuchlizna pojawia się po urazie, np. skręceniu nogi (mogło się zdarzyć nawet kilka miesięcy wcześniej), zwykle oznacza rozciągnięcie ścięgna. Obrzękowi towarzyszy wtedy ból przy zginaniu i prostowaniu stopy.

2. Obrzęk kostek w obydwu nogach
Jeśli dolegliwość ta powtarza się (bez konkretnej przyczyny) lub długo się utrzymuje, może świadczyć o niewydolności serca. Zwłaszcza wtedy, gdy często występuje również uczucie duszności.

3. Problem dotyczy tylko jednej nogi
W przypadku, kiedy skóra na chorej nodze jest gorąca i wrażliwa na dotyk (może być także sinawo zabarwiona), pojawia się ból w łydce i podeszwie, najczęściej oznacza to zakrzep w żyle głębokiej.

4. Nabrzmiałe nogi podczas ciąży
Jest to dość częsta w tym okresie, ale niegroźna, dolegliwość. Może wiązać się z zatrzymywaniem wody w organizmie. Jeśli jednak obrzękom towarzyszy nagły wzrost wagi bez zwiększonego apetytu (czasem bóle i zawroty głowy), może to świadczyć o zatruciu ciążowym.

5. Powieki też są opuchnięte
Bardzo często bywa to sygnałem jakichś zaburzeń w pracy nerek – pierwszym widocznym objawem ich choroby. Szczególnie wtedy, gdy występują jednocześnie: uczucie ogólnego rozbicia, bóle głowy, zmiana w wyglądzie moczu.

6. Spuchnięte stopy oraz nogi w okolicy kostek
Na początku obrzęk może pojawiać się przede wszystkim wieczorem, po forsownym dniu (długie chodzenie, stanie). Tak jak w przypadku zmęczenia. Nogi są nie tylko spuchnięte, ale sprawiają wrażenie zbyt ciężkich. Jeśli jednak dołączą do tego inne objawy, np.: wrażliwość skóry na dotyk, kurcze i bóle łydek, najczęściej jest to sygnał choroby żylakowej.

(EB)

Polub WP Kobieta na Facebooku

oceń
tak 1 100%
nie 0 0%

Galerie


Opinie (9)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~xxx15421 2014-11-14 (00:38) 1 rok 2 miesiące 27 dni 15 godzin i 31 minut temu

Mam nietypowe objawy , mam spuchniętą lydke i cala stope wraz z kostkami , natomiast spuchniecie jest przyy prawej stopie. A także zauwazylam spuchniecie w okolicy nerek czy to moze byc jakiekolwiek zatrzymanie wody w organizmie lub cos takiego?

odpowiedz

0
0
~Zosia 2011-11-17 (21:41) 4 lata 2 miesiące 23 dni 18 godzin i 28 minut temu

Ja zażywam Diosanu od 2 tygodni i widzę dużą poprawę. Ponoć jeden z lepszych suplementów tego rodzaju, polecił mi farmaceuta. Osobiście jestem pod wrażeniem działania. A tez cena jest przystępna. Zachęcam, mi pomaga.

odpowiedz

0
0
~Basia 2009-01-11 (19:22) 7 lat 29 dni 20 godzin i 47 minut temu

spuchniete nogi
moja 99 letnia Mama ma spuchniete nogi w kostkach i na wierzchu śródstopia. Jest powaznie chora na nerki ( ma tylko jedną) i ma także chore serce. Jaki sa ćwiczenia stóp (nóg), aby pomóc Mamie. Mogę sama wykonywać ćwiczenia Jej nogami, stopami ale nie wiem jakie sa najbardziej efektywne ćwiczenia i ile razy dziennie, ile minut można powtarzac te ćwiczenia?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Asiasur 2009-07-01 (20:57) 6 lat 7 miesięcy 8 dni 19 godzin i 12 minut temu

Opuchnięte nogi od łydki w dół...
Witam! Od jakiegoś czasu puchną mi nogi, ostatnio występują również strasznie bolesne skurcze łydek... Nogi mi puchną niezależnie od tego czy jest gorąco czy chłodno...

odpowiedz

5
4
~moni@84 2008-05-15 (00:29) 7 lat 8 miesięcy 26 dni 15 godzin i 40 minut temu

spuchnięte nogi
mam dopiero 23 i od jakiegoś czasu problem z nogami..popekane naczynka, ból pod kolanami, i koszmarnie opuchnięte nogi w okolicach kostek napoczątek spuchła mi kostka w lewej nodze a teraz dopadło już prawą nogę...zabardzo nie wiem do czego mogę te objawy dopasowac mam jeszcze ból kregoslupa w okolicy ledzwiowej bol promieniuje mi do prawego posladka ....bardzo prosze o pomoc o rade do jakiego lekarza powinnam sie udac ....mam prace stojaca -8h

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi