Trwa ładowanie...
11-03-2008 10:44

Eukomis - na rabatę i do doniczek

Niektóre rośliny nadają się tylko do uprawy na rabacie, ale są i takie, które doskonale rosną w doniczkach. Jedną z nich jest Eukomis, zwany ze względu na nietypowy kształt kwiatostanu Ananasowcem, Lilią ananasową, Lilią grzywiastą lub Warkocznicą.

Eukomis - na rabatę i do doniczek
dc8qlip
dc8qlip

W sklepach ogrodniczych pojawia się coraz więcej nasion i cebul kwiatowych. Niektóre rośliny nadają się tylko do uprawy na rabacie, ale są i takie, które doskonale rosną w doniczkach. Jedną z nich jest Eukomis, zwany ze względu na nietypowy kształt kwiatostanu Ananasowcem, Lilią ananasową, Lilią grzywiastą lub Warkocznicą.

Eukomis (Eucomis) jest byliną cebulową, należy do rodziny Hiacyntowatych (Hyacinthaceae) i pochodzi z Afryki Południowej.

Na początku lata z dużej cebuli (ok. 5 cm średnicy) wyrasta rozeta długich liści. Liście są szerokie, lancetowate, z wyraźnie zaznaczonym nerwem głównym. Ze środka rozety wyrasta długa, gruba łodyga z podobnym do ananasa kwiatostanem, zakończona na górze pióropuszem liści. Kwiatostan składa się z licznych, drobnych, gwiazdkowatych kwiatów o sześciu płatkach, rozwijających się z dołu do góry.

dc8qlip

Po kwitnieniu kwiatostan można ściąć i suszyć razem z zawiązanymi torebkami nasiennymi (będzie się doskonale nadawał do suchych bukietów). Po ścięciu kwiatostanu liście podnoszą się do góry.

Kolor kwiatów, liści i łodygi zależy od gatunku i odmiany:
- Eucomis autumnalis - Eukomis jesienny - to jeden z kilku gatunków uprawianych w naszych ogródkach. Dorasta do 75 cm, kwiaty w kolorze białym, łodyga i liście (o dł. 30-40 cm) jasnozielone. Kwitnie od początku sierpnia do końca września.

-Eucomis bicolor - Eukomis dwubarwny - często spotykany na rabatach. Dorasta do 50-70 cm. Kwiaty zielonkawo-kremowe, z purpurowym obrzeżem, osadzone na jasnozielonej, purpurowo cętkowanej łodydze. Liście jasnozielone, z purpurowymi obrzeżami, o dł. 30-40 cm. Kwitnie od końca czerwca do końca sierpnia.

- Eucomis comosa (punctata) - Eukomis czubaty (cętkowany) - również zadomowiony w naszych ogrodach. Dorasta do 60-75 cm. Łodyga i liście (o dł. 30 cm), w kolorze zielonym z ciemnym obrzeżem lub prążkowaniem, zielono-purpurowym do ciemnopurpurowego.
· Odmiana o kwiatach białych z fioletowym środkiem, łodyga i liście jasnozielone.
· Odmiana o kwiatach jasnoróżowych z ciemnoróżowym środkiem, łodyga i liście zielono-różowe z różowym obrzeżem.
· Odmiana o kwiatach różowo-czerwonych, łodyga i liście zielono-purpurowe.
· Odmiana o kwiatach przebarwiających się od koloru białego, przez różowy do różowo-zielonkawego, łodyga purpurowa, liście zielone z purpurowym spodem.
· Odmiana 'Sparkling Burgundy' - kwiaty, łodyga i liście ciemnopurpurowe.
Kwitnie w lipcu i sierpniu.

dc8qlip

- Eucomis montana - dorasta do 30-45 cm. Kwiaty kremowe z czarnym środkiem, łodyga lekko nakrapiana, liście zielone z ciemnym obrzeżem, o dł. 20-25.

- Eucomis pole-evansii - dorasta do 120 -150 cm. Kwiaty żółto-zielonkawe, jasnozielona łodyga i liście o dł. 90 cm. Kwitnie od lipca do września.

- Eucomis regia - Eukomis królewski - o kwiatach w kolorach od kremowego do różowego, z zielonawym odcieniem, zakończone od góry dużym pękiem liści.

- Eucomis vandermerwei - dorasta do 30-40 cm. Kwiaty purpurowo-różowe, ciemnoczerwone, liście i łodyga gęsto nakrapiane dużymi, purpurowymi cętkami. Kwitnie w sierpniu.

dc8qlip

Roślina wysadzana na rabacie wymaga stanowiska jasnego, ciepłego (24-28ºC - w pełnym słońcu lub delikatnie ocienione), o średniej lub wysokiej wilgotności powietrza, osłoniętego od wiatru.

Pod koniec kwietnia cebule sadzimy na głębokość około 10 cm (wierzchołek cebuli powinien znajdować się na poziomie gruntu) w rozstawie 30 x 30 cm.
Najlepszym podłożem jest żyzna, próchniczna, lekko kwaśna gleba piaszczysto-gliniasta z dodatkiem torfu. Rośliny podlewamy często, małymi dawkami, aby ziemia była dostatecznie wilgotna, ale nie przesuszana i zalewana. W czasie kwitnienia Eukomis wymaga dokarmiania nawozami organicznymi.

Ponieważ cebule są wrażliwe na przemrożenie, jesienią (na początku października) wykopujemy je i przechowujemy do wiosny w suchej, chłodnej piwnicy (5-8ºC), przysypane piaskiem, torfem lub trocinami.
W najcieplejszych rejonach kraju można zostawić cebule na zimę w ziemi, ale wtedy przykrywamy je dokładnie grubą warstwą suchych liści i świerkowymi gałęziami. Okrycie zdejmujemy dopiero, gdy miną przymrozki.

Eukomis może być także uprawiany w pojemnikach. Zasady uprawy są podobne do ogrodowych:
- W kwietniu cebule sadzimy do doniczek. Wierzchołek powinien być na poziomie gleby.
- W maju, po wiosennych przymrozkach, możemy wystawić doniczki na zewnątrz lub pozostawić w mieszkaniu, w temperaturze 24-28ºC, pamiętając o zapewnieniu dużej wilgotności.
- W czasie kwitnienia, raz na tydzień, zasilamy nawozem dla roślin kwitnących.
- Po przekwitnięciu kwiatostan ścinamy, żeby roślina nie wytwarzała nasion i zaczynamy dokarmiać nawozem dla roślin zielonych. W tym czasie roślina gromadzi w cebuli substancje odżywcze, aby w przyszłym roku znów pięknie kwitnąć.
- We wrześniu (przed przymrozkami) zabieramy wystawioną na zewnątrz doniczkę do domu.
- Późną jesienią i zimą Eukomis przechodzi okres spoczynku - liście stopniowo zasychają, więc zmniejszamy podlewanie aż do całkowitego zaprzestania.
- Uschnięte liście obcinamy. Cebulę możemy zostawić w doniczce, ale musimy przenieść ją w chłodniejsze miejsce.
- Na początku kwietnia przesadzamy cebulę do nowego podłoża, oddzielając przy okazji cebule przybyszowe i sadząc je do innej doniczki.

dc8qlip
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc8qlip