Zaburzenia histrioniczne – czy takich kobiet należy unikać?

17.04.2013
WP.PL>
 AAA
Willi Jurg w książce „Związek dwojga. Psychoanaliza pary” wyjaśnia mechanizm związków kobiet histrionicznych. Przeważnie mają one wielu partnerów, a wokół nich roi się od mężczyzn. Jednak w głębi duszy pogardzają one tymi osobami, nie przywiązują się do nich.
Na męża wybierają zwykle mężczyznę statecznego, opiekuńczego, który jest odbierany jako miły i sympatyczny człowiek. Zwykle okazuje się, że jego potrzeby seksualne są dosyć ograniczone, udowadnia za to swoją męskość troską i zaradnością. To właśnie pociąga histrioniczną kobietę. Wydaje jej się bowiem, że wszystkim innym mężczyznom zależy jedynie na seksie, a tylko on jeden jedyny dostrzega w niej wewnętrzne piękno.
Taki partner to jedyna osoba, która może okiełznać kobietę histrioniczną. Właśnie dlatego, że nie jest do końca podatny na jej fizyczność i histeryczne zachowanie. Wszystkie jej fanaberie traktuje z dystansem. Nic dziwnego, że wkrótce taka kobieta zaczyna „dusić się” w tym związku. Szuka flirtów i romansów. Czasami nawet opowiada mężowi, jak dobrze było jej z innym mężczyzną. Ten jednak pozostaje niewzruszony. Dobrze wie, że ona od niego nie odejdzie, bo nikt nie da jej takiego poczucia bezpieczeństwa. Tymczasem im bardziej on pozostaje zdystansowany, tym bardziej ona czuje, że musi udowodnić całemu światu swoją wartość.

Czy jest jakieś wyjście?

Dlaczego osoby, które odbiera się zwykle jako eleganckie i czarujące, często okazują się niestabilne emocjonalnie? Normalna kobieta nie musi przecież udowadniać na każdym kroku, że jest piękna i wyjątkowa. Histrioniczki robią tak prawdopodobnie dlatego, że mają głęboki wewnętrzny problem.

Jeżeli już zgłaszają się na terapię, przeważnie skarżą się na depresję i zaburzenia lękowe. Zachowują się jednak tak, jakby nic się nie stało. Z wielkim przejęciem opowiadają o swoich objawach, żywo gestykulując i ciągle się uśmiechając.

To świadczy o tym, że pod tą fasadą piękna i czaru kryją się głębokie, często spychane do podświadomości lęki. Nierzadko okazuje się, że taka osoba odczuwa głęboką wewnętrzną pustkę, rozczarowanie życiem i smutek. Nie chce jednak się do tego przyznać, nawet sama przed sobą.

Bardzo ciężko wyleczyć zaburzenia histrioniczne. Kobiety nie zdają sobie przeważnie sprawy, że zachowują się niestosownie. W końcu od wielu lat żyją w taki sposób i nie wydaje im się, żeby w ich zachowaniu było cokolwiek niezwykłego. Nie rozumieją, że krzywdzą same siebie i ludzi w swoim otoczeniu. Jedyna nadzieja w tym, że terapeuta będzie potrafił ukazać im, na czym polegają ich wewnętrzne trudności.

(sr/pho), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Kiedy kobieta czuje się ze sobą dobrze?

Czym są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne?

Sztuka wystąpień publicznych

Lew-Starowicz o rozkoszy

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2
oceń
tak 79 85.87%
nie 13 14.13%

Galerie


Opinie (231)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Gośka 2015-01-30 (15:07) 1 rok 14 dni 22 godziny i 29 minut temu

100% o mnie,taka jestem!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~wks 2013-12-10 (00:15) 2 lata 2 miesiące 4 dni 13 godzin i 21 minut temu

Bylem w zwiazku z taka kobieta, 16 lat starsza ,b .atrakcyjna. Sex byl wspanialy i bez przerwy po 7 razy dziennie 350 dni w roku. Dopiero po 1,5 roku zoorientowalem sie w co ona gra i ze ja jestem pionkiem. Po zwiazku z taka pania- leczylem sie z zwiazkow 1,5 roku.wkoncu sobie zrobilem jej profil psychologiczny - na spokojnie + i - .troche mi jej za bo te definicje powyzej sa trafne co do niej w 100%.pozdro swinko.

odpowiedz

2
0
~cleckley 2013-10-23 (09:11) 2 lata 3 miesiące 22 dni 4 godziny i 25 minut temu

Byłem z taką i mam z taką dziecko. Chciałbym zauważyć, że w jej przypadku nie ma mowy o narcyzmie. Seksoholiczki raczej nie są pewne siebie i mają kompleksy, choć są oczywiście wyjątki. Najgorsze w niej było ciągłe aktorstwo, udawanie, pantomima uczuć - skrywające tak naprawdę kalkulację. Takie osoby nie umieją kochać, zauważają tylko powierzchnię, kompletnie pozbawione wglądu w uczucia innych osób, seks, forsa, forsa, seks i władza...

odpowiedz

10
20
~Nieśmiała 2013-04-22 (19:26) 2 lata 9 miesięcy 22 dni 18 godzin i 10 minut temu

A ja chciałabym taka być. Chciałabym podrywać wielu mężczyzn, mieć kilku kochanków na raz, być w centrum uwagi, łatwo nawiązywać kontakty. To dopiero jest życie. Tymczasem swoje spędzam w domu przed komputerem, przed telewizorem, albo nad książką. Jak nie to uczę się na egzaminy. Pozostają mi tylko fantazje, bo jestem nieśmiała. Jedyne nad czym mogę się unosić żeby mieć rozkosz to wibrator. Wcale nie chcę jednego męża na przyszłość tylko wypróbować różnych mężczyzn. Szkoda, że na marzeniach się kończy. Dlaczego niektórzy od życia dostają tak wiele, a ja jak się nie zmienię to skończę w małżeństwie z jednym mężem i dalej będę sobie marzyć o innym życiu aż do śmierci. Czasem myślę, że może lepiej już się położyć do grobu jak nie mogę zaznać rozpusty. Mam nadzieję, że jak będę dojrzała to mi się odmieni będę mieć dosyć odwagi żeby zaszaleć. W końcu jak bym brała kogoś młodszego od siebie to by dodało mi poczucia atrakcyjności i śmiałości. Na razie czaję się już od wielu lat na zmiany, a do działania nie przechodzę.

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

1
1
~keeejti 2013-05-21 (11:33) 2 lata 8 miesięcy 24 dni 2 godziny i 3 minuty temu

okrutni jesteście:D hehehe ale powiedzmy sobie szczerze są kobiety które zmieniają facetów co 5 sekund bo albo im się nudzi,albo mają coś nie tak z głową lub też po prostu są głupie, ale są i takie (przyznajcie Panowie), których wy niszczycie nie traktując ich poważnie,stwarzając pozory,bawiąc się kobietą jak w przypadku 1.,nie klasyfikując np.jednorazowego wyskoku jako zdradę i jako coś złego taka kobieta która wierzy i widzi w swoim chłopaku Anioła po kilku bolesnych sparzeniach będących następstwem niefortunnie ulokowanych uczuć staje się zminą s%&^%&%^ą bo nie wierzy już facetom, zaniedbanie również prowadzi do zzołzowacenia takiej wcześniej miłej i uroczej pięknej kobiety, która z czasem staje się smutna,sfrustrowana,brzydnie zaniedbuje się, czuje się niekochana i staje się zimna...

odpowiedz

9
3
~hehe 2013-04-22 (13:20) 2 lata 9 miesięcy 23 dni i 16 minut temu

to marta z poznania, chociaż dawno jej nie widziałem, pewnie krąży po kraju ;)

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

38
105
~wasza Pani 2013-04-22 (11:47) 2 lata 9 miesięcy 23 dni 1 godzinę i 49 minut temu

Pytanie do starych chłopów po 35/ 40 roku zycia ..jak sie czujecie gdy idziecie ulica i dziewczyny na wasz widok nie poprawiają juz odruchowo włosów, nie prostują sylwetki, nie rzucają powłóczystych spojrzeń którymi obdarowują w sposób NATURALNY nie kupiony za kase, młodych, jedrnych, przystojnych mężczyzn? to musi byc dla was bardzo bolesne...byc duchem dla młodej kobiety....

odpowiedz

pokaż 23 ukryte odpowiedzi

5
1
~MłotNaSingielki 2013-04-23 (16:55) 2 lata 9 miesięcy 21 dni 20 godzin i 41 minut temu

Świetny artykuł!

odpowiedz

9
0
~Konrad Wallenrod 2013-04-22 (22:41) 2 lata 9 miesięcy 22 dni 14 godzin i 55 minut temu

Wypisz wymaluj mariusz p. ze wsi pod Warszawą. W realu to łysiejacy, brzuchaty burak w okularach jak denka od butelek, a w swojej głowie - nieprzeciętnej urody i wyjątkowości adonis, choć nawet dobrze nie potrafi się podetrzeć papierem toaletowym. Do tego ma IQ czapki z nutrii. Co prawda jeszcze nie mdleje publicznie, za to spędzając długie godziny zamknięty w toalecie gdzie bez dopływu świeżego powietrza zakłada sobie kolejne konta na portalach randkowych i czatach, zdarza mu się opaść z sił gdzieś pomiędzy wanną a sedesem.

odpowiedz

8
13
~ART 207 KK 2013-04-22 (17:10) 2 lata 9 miesięcy 22 dni 20 godzin i 26 minut temu

TEN ARTYKUŁ MA UZMYSŁOWIĆ SĄDOM RODZINNYM ŻE KOBIETA NIE JEST MATERIAŁEM NA OPIEKUNA DZIECKA. OJCIEC JEST NAJLEPSZYM OPIEKUNEM NIE KIERUJE SIĘ PŁYTKIMI POBUDKAMI, JEST SUMIENNY I PEWNY WSZYSTKIEGO TYLKO APARAT PAŃSTWA POPRZEZ INFANTYLNĄ GRĘ AKTORSKĄ JAK TO MA MIEJSCE OD WIELU MIESIĘCY W PRZYPADKU OSOBY OSKARŻONEJ O MORDERSTWO MADZI Z SOSNOWCA UKAZUJE JAK MOŻNA BAWIĆ SIĘ ORGANAMI PAŃSTWA KTÓRE CZĘSTO AKTORECZKI WYKORZYSTUJĄC ART 207 KODEKSU KARNEGO PRZECIWKO RODZICOWI MĘSKIEMU DZIECKA.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Twoja historia

opisz swoją historię