Trwa ładowanie...
psychoterapia
24-11-2014 17:22

Psychoterapia zmniejsza ryzyko samobójstwa

Sesje z psychoterapeutą mogą zmniejszyć ryzyko samobójstwa w grupie osób wysokiego ryzyka – wynika z badań opublikowanych na łamach „Lancet Psychiatry”.

Psychoterapia zmniejsza ryzyko samobójstwaŹródło: 123RF
d3jp0g0
d3jp0g0

Sesje z psychoterapeutą mogą zmniejszyć ryzyko samobójstwa w grupie osób wysokiego ryzyka – wynika z badań opublikowanych na łamach „Lancet Psychiatry”.

Naukowcy z John Hopkins University przez 20 lat śledzili losy ponad 5 000 Duńczyków, którzy próbowali popełnić samobójstwo, a następnie uzyskali pomoc psychospołeczną – od 6 do 10 sesji terapeutycznych. Dla porównania sprawdzono, co działo się z 17 000 osobami, które po nieudanej próbie samobójczej nie uzyskały fachowej pomocy.

Jak się okazało, w pierwszym roku w grupie poddanej psychoterapii było o 27 proc. mniej powtórnych prób samobójczych. Ogółem zgonów z różnych przyczyn w leczonej psychoterapią grupie było o 38 proc. mniej. Nawet po upływie 10 lat korzyści z psychoterapii nadal były zauważalne.

d3jp0g0

Współautorka badań dr Elizabeth Stuart z Johns Hopkins University uważa, że wyniki badań dostarczają solidnych podstaw, aby zalecić tego rodzaju terapię osobom poważnie narażonym na ryzyko prób samobójczych.

Psychoterapia to zbiór technik leczących lub pomagających leczyć rozmaite schorzenia i problemy natury psychologicznej. W odróżnieniu od leczenia czysto medycznego opiera się na kontakcie międzyludzkim.

Psychoterapia sensu stricte jest metodą z wyboru w leczeniu zaburzeń nerwicowych (obecnie klasyfikowanych jako zaburzenia lękowe) i zaburzeń osobowości. Pomoc psychospołeczna to "pomaganie" gdy pacjent potrzebuje czyjejś pomocy, ale nie ma zdefiniowanej choroby ani zaburzenia.

Zazwyczaj celem psychoterapii, która daje uczestnikom miejsce i czas na rozmowę o ich problemach i pozwala eksplorować trudne odczucia wraz z wyszkolonym terapeutą, jest zmiana zachowań i postaw pacjenta oraz rozwój jego kompetencji emocjonalnych - podniesienie poziomu samokontroli, poprawa samooceny, radzenie sobie z lękami, poprawa motywacji do działania, zdolności tworzenia więzi, współpracy i komunikowania się z otoczeniem.

(PAP), pmw/ krf

d3jp0g0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jp0g0