Blisko ludziSynek wciąż ssie kciuk

Synek wciąż ssie kciuk

Synek wciąż ssie kciuk
Źródło zdjęć: © sxc.hu
24.11.2008 15:23, aktualizacja: 24.11.2008 16:27

Jak oduczyć 15-miesięcznego chłopca usypiania z kciukiem?

Jak oduczyć 15-miesięcznego chłopca usypiania z kciukiem? Taka sytuacja trwa od ponad roku, synek od początku nie akceptował smoka, dławił się nim, jak chciałam go przestawić z kciuka na smoka. Od początku mnie to niepokoiło, jednak mąż usypiał moją czujność, że widocznie nasze dziecko tego potrzebuje i to daje mu poczucie bezpieczeństwa. Zgoda, tylko co teraz, nie chcę aby jako 3 latek też usypiał z kciukiem. A poza tym chodzi o zgryz i język, nie chcę aby miał problemy logopedyczne, chociaż i tak bardzo mało mówi i nie wiem czy to jest związane z jego nawykiem kciukowym. Bardzo proszę o pomoc, ja już nie chcę tego kciuka u niego widzieć, oczywiście ju widać ślady wyssania, więc wydaje mi się, że najwyższy czas interweniować.

Czas na interwencje był o wiele wcześniej. Teraz nawyk jest mocno utrwalony i będzie o wiele trudniej. Rzeczywiście jest tak, że ssanie kciuka zniekształca zgryz, sprawia, że pozostaje połykanie niemowlęce z językiem na dole, zamiast dorosłego z językiem na górze, że pojawiają się problemy z prawidłową artykulacją (przynajmniej w obszarze artykulacji niektórych głosek). Co robić? Zajmować dziecko podczas zasypiania : czytać, opowiadać… być przy zasypianiu. Nie pozwalać, by zasypiało z kciukiem. Gdy zaśnie, kciuk wyjmować, nawet wtedy, gdy się budzi, gdy marudzi. Mówić o problemie, ale spokojnie, ze zrozumieniem i… nagradzać najmniejsze postępy. Gdy kciuk nie wędruje do buzi, chwalić, chwalić, chwalić…. W żadnym razie nie posypywać solą, nie smarować octem i nie robić żadnych dziwnych rzeczy z „obrzydzaniem” kciuka w charakterze smoczka. Można ustalać z dzieckiem, że założycie rękawiczki, piżamkę z rękawkami osłaniającymi paluszki, by łatwiej było się odzwyczaić od ssania. Trzeba wymyślać najróżniejsze
sposoby (wszystko zależy od upodobań dziecka, sposobu reagowania na zakazy…..) na utrudnianie wędrowania kciuka do buzi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także