Blisko ludziKiedy dziecko zaczyna palić

Kiedy dziecko zaczyna palić

Kiedy dziecko zaczyna palić
07.08.2009 16:17, aktualizacja: 08.06.2010 13:13

Regularnie pali jedna czwarta nastolatków, rocznie po trującego dymka sięga około 180 tys. nieletnich. Palące dzieci najczęściej stają się palącymi dorosłymi, rujnując tym samym zdrowie.

Regularnie pali jedna czwarta nastolatków, rocznie po trującego dymka sięga około 180 tys. nieletnich. Palące dzieci najczęściej stają się palącymi dorosłymi, rujnując tym samym zdrowie.

Dlaczego dzieci sięgają po papierosy? Powodów jest kilka. Przyczyniają się do tego palący rodzice, którzy są dla dzieci wzorem. Badania pokazują że prawdopodobieństwo, że dzieci palaczy sięgną po papierosa jest trzykrotnie większe, niż w przypadku potomstwa niepalących rodziców. Innym wzorem do naśladowania są koledzy, bo akceptacja rówieśników i przynależność do grupy jest dla nastolatka rzeczą fundamentalną.

Do sięgania przez dzieci po trującego dymka mogą też przyczyniać się reklamy papierosów i filmy. Kiedy znany aktor z nonszalancją pali papierosa, młody człowiek chce być taki sam - odważny i atrakcyjny. Inną przyczyną może być ciekawość. Dzieci i nastolatki poznają życie, lubią eksperymentować, próbować różnych rzeczy na własnej skórze. Nauka, a nawet popełnianie błędów, to rzecz normalna, tylko, że palenie uzależnia i rujnuje zdrowie.

Jak rozmawiać z dzieckiem, kiedy podejrzewamy, że sięga po papierosa. Rodzice, którzy chcą, żeby ich dzieci nie paliły, sami powinni uporać się z nałogiem. W innej sytuacji mówiąc o szkodliwości nikotyny mogą wydać mu się niewiarygodni. Tak czy inaczej trzeba rozmawiać o tym z dzieckiem. Taka rozmowa nie należy do łatwych, warto więc przygotować się do niej:

- Wyczuwasz na ubraniach dziecka papierosowy dym, natychmiast masz ochotę wygarnąć, co myślisz o paleniu w tym wieku. Nie spiesz się. Nie rozmawiaj z dzieckiem na trudne i drażliwe tematy w momencie największego zdenerwowania, bo prawdopodobnie wywiąże się z tego awantura. Postaraj się policzyć do dziesięciu, nie napadać na dziecko, ale zrobić wszystko, żeby rozmowa była spokojna.

- Pokaż dziecku, że jeśli szczerze opowie ci o paleniu, nie spotka się to z natychmiastową karą. Inaczej ono za wszelką cenę będzie się starało ukryć ten fakt.

- Staraj się, żeby dziecko wiedziało, że rozmowa nie jest wymierzona przeciwko niemu, żeby odczuwało, że je kochasz i wspierasz.

- Zapytaj je, jak zaczęło palić, jak często to robi i z kim.

- Jeśli nastolatek otwarcie opowie o tym, to już połowa sukcesu. Wysłuchaj go uważnie.

- Wyjaśnij mu, że najlepiej nie zaczynać palenia, bo prowadzi to do szybkiego uzależnienia. Jeśli masz doświadczenia z rzucaniem nałogu, możesz opowiedzieć dziecku z jakim trudem się to odbywa. Nie stracisz autorytetu, a dziecko będzie wiedziało, że nie atakujesz go, ale wiesz o czym mówisz.

- Zwróć mu uwagę na to, jak drogie są papierosy. Powiedz, jak wiele rzeczy można kupić zamiast papierosów. Spróbuj policzyć, np. jeśli przez dwa miesiące zamiast wydawać kieszonkowe na papierosy będziesz odkładał, możesz mieć grę komputerową, albo deskorolkę.

- Zabranianie palenia nie zawsze przynosi pozytywne efekty. Dziecko może po prostu lepiej ukrywać swój nałóg. Zamiast zabraniać, lepiej poinformować ich o szkodach wyrządzanych przez tytoń. Statystyki pokazują, że jeśli w otoczeniu nastolatka żyje palacz chory na płuca, ryzyko sięgnięcia po papierosa zmniejsza się dwukrotnie.

- Kiedy dziecko, albo nastolatek uzależni się od papierosów, zerwanie z nałogiem jest jeszcze trudniejsze niż w przypadku dorosłych. W tej sytuacji dziecko wymaga wsparcia rodzica i pomocy specjalisty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (42)
Zobacz także