Trwa ładowanie...
Magdalena Drozdek
11-12-2015 12:55

Uczą dzieci akrobatyki, by uratować je z bezdomności

Za każdym dzieckiem żyjącym na ulicy kryje się inna historia. Nastolatki maltretowane przez rodziców, dziewczynki odrzucone przez rodzinę, bo zaszły w ciąże, chłopcy, którzy chcieli uciec od gangów. Tylko w Stanach Zjednoczonych żyje ponad 1,7 miliona bezdomnej młodzieży. Oni wpadli na wyjątkowo nietypowy pomysł, jak im pomóc.

Uczą dzieci akrobatyki, by uratować je z bezdomnościŹródło: Facebook
ds03tji
ds03tji

Za każdym dzieckiem żyjącym na ulicy, kryje się inna historia. Nastolatki maltretowane przez rodziców, dziewczynki odrzucone przez rodzinę, bo zaszły w ciąże, chłopcy, którzy chcieli uciec od gangów. Tylko w Stanach Zjednoczonych żyje ponad 1,7 miliona bezdomnej młodzieży. Oni wpadli na wyjątkowo nietypowy pomysł, jak im pomóc.

Jehn Cohen przez lata pracowała jako profesjonalna artystka cyrkowa. W międzyczasie obroniła dyplom magistra z psychologii. By połączyć swoją pasję do akrobatyki i pracę z młodzieżą, postanowiła założyć organizację non-profit, która pomagałaby bezdomnej młodzieży. W 2008 roku w Portland wystartował Circus Project.

Cohen i jej przyjaciel, Sean Andries, na początku wynajmowali po godzinach salę gimnastyczną w lokalnym ośrodku sportowym. Na zajęcia przychodziło 15 osób. Bezdomne dzieciaki z Portland miały miejsce, gdzie mogły przyjść, porozmawiać i, jak podkreśla założycielka organizacji, nauczyć się latać.

- Uczymy ich podstawowych pozycji akrobatycznych. Jest trapez, taśmy podwieszone do sufitu, Cyr, poprzeczki i trampoliny. Łączymy to wszystko z elementami tańca współczesnego i zajęć teatralnych. W cyrku znajdzie się miejsce dla każdego, i to jest w tym najpiękniejsze. Akrobatyka wymaga nie tylko sprawności fizycznej, ale też kontroli nad swoimi emocjami – mówi w jednym z wywiadów Cohen.

ds03tji

Z młodzieżą z marginesu pracuje dziś kilku profesjonalistów. Dzieciaki, które przychodzą na salę prosto z ulicy, mają zapewnioną fachową opiekę, darmowy wstęp na siłownię i możliwość uczęszczania na grupowe terapie.

Gdy większość programów pomocowych skupia się na dokarmianiu nastolatków z ulicy, oni postawili na to, by odzyskali pewność siebie, motywację do działania, nauczyli się pracy w grupie i odpowiedzialności. Wykonywanie skomplikowanych akrobacji wymaga od bezdomnych dzieci zaangażowania. I jak twierdzą działacze, nie chodzi tylko o zapewnienie im chwilowego zajęcia. Większość nastolatków, które do nich przychodzi, marzy o tym, by wreszcie ułożyć sobie życie. Cohen i jej współpracownicy starają się pomagać im także poza zajęciami.

- Nasze metody są efektywne. 100 procent uczestników rocznego kursu dla młodzieży bezdomnej i wysokiego ryzyka nie żyje już na ulicy. Większość stała się samodzielna i nie musi polegać już na opiece społecznej – dodaje Andries.

Grupa zaczęła się rozrastać. Kilka dni temu organizatorzy projektu w wywiadzie dla lokalnej gazety przyznali, że dziś opiekują się już 300 młodymi adeptami. Do swojego programu zajęć włączyli jogę i pilates. Program daje bezdomnym możliwość wyrwania się z depresji, oferuje im coś, do czego mogą się przywiązać. – To jest ich pasja. Zrozumieli, że jeśli chcą zrobić coś dobrze i czerpać z tego korzyści, muszą najpierw poukładać sobie życie. Praca w cyrku jest wymagająca, trzeba zainwestować w nią sporo czasu i poświęcenia – mówi Andries.

ds03tji

Część z nich ma już na koncie swoje pierwsze sukcesy i to nie małe. Kilkoro podopiecznych projektu zatrudniono do występów Cirque du Soleil. Dochody ze sprzedaży biletów są przekazywane na pomoc pozostałym dzieciakom.

W Stanach Zjednoczonych żyje ponad 1,7 miliona bezdomnej młodzieży. Dla porównania w Polsce jest ich z kolei 1,5 tysiąca. Jak podają działacze Covenant House, 57 proc. z nich spędziło przynajmniej jeden dzień bez jedzenia. Z ulicy trafiają często w ręce handlarzy żywym towarem. Rocznie w całym kraju 20 tys. dzieci zmuszanych jest do prostytucji. Ponad połowa z nich nie skończyła nawet 18 lat. Przyczyny ich bezdomności są różne, najczęściej wskazuje się jednak patologie w rodzinach.

md/ WP Kobieta

ds03tji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds03tji