Blisko ludziW USA co trzecia kobieta jest molestowana przez partnera

W USA co trzecia kobieta jest molestowana przez partnera

W USA co trzecia kobieta jest molestowana przez partnera
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
15.12.2011 20:48, aktualizacja: 16.12.2011 13:00

Co trzecia kobieta w USA jest ofiarą gwałtu, przemocy fizycznej lub prześladowania ze strony męża lub partnera – wykazał raport opublikowany przez rządowe Centrum Kontroli Chorób w Atlancie (CDC).

Co trzecia kobieta w USA jest ofiarą gwałtu, przemocy fizycznej lub prześladowania ze strony męża lub partnera – wykazał raport opublikowany przez rządowe Centrum Kontroli Chorób w Atlancie (CDC). Jak wyliczyli autorzy raportu, każdego roku zostaje zgwałconych 1 mln kobiet, a jedna na pięć doświadczy tego w jakimś okresie swego życia. W sumie 12 mln kobiet i mężczyzn styka się z różnymi formami przemocy ze strony partnera lub partnerki, ale wśród ofiar zdecydowanie przeważają kobiety.

Jedynie co dziesiąty mężczyzna jest ofiarą gwałtu, przemocy fizycznej lub prześladowania ze strony małżonki lub partnerki. A co siódmy przynajmniej raz w życiu doświadczy przemocy.

Raport przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 9 tys. kobiet i 7,4 tys. mężczyzn. Jeśli go przeliczyć na całą populację amerykańską, to się okazuje, że w USA 29 mln kobiet jest molestowanych. Twierdzą one, że ich partnerzy je biją, rzucają nimi, ciągną za włosy i ograniczają im swobodę.

Linda Degutis, dyrektor National Center for Injury Prevention and Control, podkreśla, że wyniki raportu, pierwszego na ten temat opublikowanego przez CDC, są zdumiewające.

Wynika z niego, że większość ofiar doświadczyło przemocy przed 25. rokiem życia. Co druga kobieta, która została zgwałcona lub przeżyła próbę gwałtu, miała nie więcej niż 17 lat. Wiele z nich nie zgłosiło tego policji, przyjaciołom, rodzinie ani pracowników służby zdrowia.

Jej zdaniem, przemoc jest nie tylko problemem społecznym, ale również zdrowotnym. 81 proc. kobiet i 37 proc. mężczyzn, którzy zostali zgwałceni, doświadczyli przemocy i prześladowań, objawiało napady leku, utratę poczucia bezpieczeństwa, stres pourazowy i wymagało pomocy medycznej.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)
Zobacz także