Arytmia u psa

mo / 09.12.2008
wp.pl
 AAA
Chciałabym wiedzieć coś więcej o arytmii u psa, na czym polega i jak chronić psa, kiedy jest na nią chory?
Arytmia to bardzo szerokie pojęcie. W zasadzie każdy zdrowy pies powinien mieć w spoczynku fizjologiczną dla tego gatunku arytmię tzw. oddechową. Częstość uderzeń serca zmienia się w trakcie cyklu wdech/wydech. Zanik tej arytmii połączony z kaszlem, nietolerancją wysiłkową, dusznością itd. może być bardzo ważnym objawem różnicującym lekarzowi weterynarii kaszel na tle sercowym, od kaszlu związanego z chorobami układu oddechowego. Dlatego dla nas lekarzy tak ważne jest osłuchiwanie pacjentów i wychwytywanie nawet tak wydawałoby się banalnych objawów, jak rytm serca. Badaniem dodatkowym do wykrywania arytmii jest oczywiście EKG i czasem stosowane znacznie czulsze badanie zwane holterowskim. To drugie to oczywiście też jest EKG, ale zapis jest z 24-48 godzin. To badanie ma tą przewagę, nad zwykłym EKG, że w trakcie wizyty zapis może być prawidłowy, a dopiero całodobowe zapisy mogą ujawnić poważne nawet zaburzenia rytmu. Niestety te drugie badania mało kto robi ze względu na koszt sprzętu (około 20 000zł), który to musi być zawieszony na psie przez długi okres czasu, a ten może go niestety zniszczyć.
Są rasy, u których mogą częściej występować zaburzenia rytmu np. boksery, sznaucery miniaturowe. U wilczarzy migotanie przedsionków nie jest wskazaniem do leczenia, gdyż jest uważane za fizjologiczne dla tej rasy. Znaczna większość zaburzeń rytmu wynika z innej choroby serca( np. rostrzeń, wady wrodzone, niedomykalności zastawek), lub zupełnie innych narządów (nerki, wątroba) czy też chorób metabolicznych (cukrzyca), hormonalnych (tarczyca), nowotworowych, stosowania leków (np. przeciw-nowotworowych i paradoksalnie też nasercowych i przeciw-arytmicznych) czy zaburzeń elektrolitowych.
Najczęściej psy chore na zaburzenia rytmu mdleją. Wtedy najczęściej właściciel widzi, że coś zaczyna się dziać. Omdlenia te lekarz weterynarii musi różnicować z atakami padaczkowymi, co często nie jest łatwe. Dlatego właścicielowi, dobrze, jeśli uda mu się nagrać taki epizod na komórkę, kamerę lub w trakcie powinien sprawdzić czy serce bije szybko, czy wolno, czy wcale, czy pies sinieje, blednie, czy wszystkie śluzówki są w normie. Bardzo istotne jest też, kiedy zaczął się taki atak/omdlenie -czy podczas emocji, radości, czy spoczynku lub snu. Te wszystkie dane plus badania dodatkowe dają odpowiedź w przypadkach, w których EKG robione spoczynkowo nic nie wykazuje. Od jakiegoś czasu w różnicowaniu padaczek z zaburzeniami serca można oznaczać w laboratoriach analitycznych troponiny. Warunek to szybkie pobranie krwi po takim incydencie. Nigdy nie robiłem tego oznaczenia, więc trudno ocenić mi jego przydatność, ale ważne, że jest taka możliwość.

Psy ze stwierdzoną arytmią, która wymaga leczenia, muszą dostawać regularnie leki antyarytmiczne zalecone przez prowadzącego lekarza weterynarii, lub specjalistę kardiologa. Ważne są okresowe kontrole EKG i ewentualnie USG serca, RTG, jeśli konieczne oraz podstawowe badania krwi plus tarczyca.
W chorobach serca stosowanie karm tzw. kardiologicznych (niskosodowych) raczej nie przynosi większych korzyści. Można dodatkowo włączyć dodatki żywieniowe: L-karnitynę i koenzym Q-10.
Psu z arytmią nie można pewnie wszystkiego zabraniać, ale emocje i bardzo duży wysiłek są raczej przeciwwskazane.

Aleksander Korzeniowski
Lecznica dla zwierząt "Cztery łapy"
Łódź

Polub WP Kobieta na Facebooku

oceń
tak 4 100%
nie 0 0%

Galerie


Opinie (17)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
3
~kot 2008-12-09 (15:01) 7 lat 1 miesiąc 29 dni 11 godzin i 48 minut temu

pies nie mysli!

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

0
1
~Evora 2009-04-24 (16:43) 6 lat 9 miesięcy 14 dni 10 godzin i 6 minut temu

Mój piesek miał bardzo chore serce...
Mój jamniczek szorstkowłosy miał wadę serca - niedomykalność zastawek. Bardzo kosztowna karma kardiologiczna mu zupełnie nie smakowała, czasem się uginałam i dawałam mu to, co lubił. Cierpiał na duszności, miał bardzo przerośnięte serce, które wręcz uciskało na tchawicę... leki przedłużyły mu życie na kilka miesięcy. Był pieskiem energicznym i impulsywnym, nie potrafił chodzić spokojnie.To na pewno spowodowało jego szybszą śmierć. Żył tylko 9 lat. Od 4-ch lat nie ma go ze mną. A ja ciągle opłakuję skarbusia.......

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
1
~Aga 2009-10-21 (17:47) 6 lat 3 miesiące 17 dni 9 godzin i 2 minuty temu

Arytmia u psa
Należy udać sie do lekarza weterynarii który pokieruje Panią do kardiologa na ekg albo echo serca pieska i po uzyskaniu wyników "ustawi" leczenie. Dobrze prowadzone zwierzątko z chorym serduszkiem może sobie jeszcze spokojnie żyć. Jak długo, to już zależy od stanu serca i tego jak zareaguje na leczenie. Pozdrawiam lek. wet.

odpowiedz

1
0
~kropka 2009-06-18 (18:50) 6 lat 7 miesięcy 20 dni 7 godzin i 59 minut temu

arytmia
Arytmię u psa można leczyć.Nasz Kastor żył dwa lata od zdiagnozowania migotania przedsionków.Co ważne nie pozwolić mu się męczyć tj.krótkie spacery.Pies gdy będzie się lepiej czuł sam pobiega.Leczy się psa lekami tymi samymi co człowieka.Są psi kardiolodzy i starają się pomagać.

odpowiedz

1
0
~EMT 2009-03-15 (18:30) 6 lat 10 miesięcy 23 dni 8 godzin i 19 minut temu

AF u wilczarzy
Trudno się zgodzić z opinią o braku konieczności leczenia migotania przedsionków u wilczarzy!!!! Gdy raz pojawi się migotanie przedsionków, bardzo trudno przywrócić prawidłowy rytm. Wiemy, że im dłużej trwa migotanie przesionków, tym trudniejsze jest leczenie. U niemal wszystkich wilczarzy z migotaniem przedsionków - dochodzi stopniowo do pogarszania się czynności serca i w efekcie występuje zgon z przyczyn sercowych. Ważne by walczyć z tachykardią ( jeśli jest obecna ) bo już samo przyspieszenie akcji serca nasila niekorzystne zmiany- tachykardia 240/min po 3 tygodniach powoduje zmiany jak w kardiomiopatii!!!!! www.wilczarz.pl

odpowiedz

2
0
Monicah 2009-03-15 (18:10) 6 lat 10 miesięcy 23 dni 8 godzin i 39 minut temu

Arytmia u psa
Bardzo użyteczny artykuł dla właścicieli psów.

odpowiedz